32016Sie
Szukam pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech – jakie warunki muszę spełniać?

Szukam pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech – jakie warunki muszę spełniać?

Coraz więcej osób myśli o tym rodzaju pracy. Nic dziwnego, że w sieci pojawiają się liczne ogłoszenia – opiekunów poszukujących seniorów oraz rodzin osób starszych, którzy szukają opiekunki. Czy jednak każdy może podjąć się tej pracy? Czy każdy poradzi sobie z licznymi obowiązkami, stresem? Łatwo umieścić w Internecie ogłoszenie: „Szukam pracy jako opiekunka osób starszych!” – jednak jakie kwalifikacje powinny się z łączyć z naszymi chęciami?

Opiekunka idealna?

Czy to możliwe – znaleźć opiekunkę idealną, która będzie czytać w myślach podopiecznego? Choć wśród opiekunów można znaleźć wykwalifikowanych, profesjonalnych pracowników, każda opiekunka ma inne zalety oraz ograniczenia. To naturalne i nie ma się czym niepokoić. Nie ma jednak wątpliwości, że praca dla opiekunek w Niemczech to zajęcie angażujące, dlatego każdy opiekun musi spełniać szereg wymagań. Niektóre z nich to:

  • znajomość języka,
  • wiedza medyczna, doświadczenie szpitalne lub środowiskowe,
  • odpowiednie cechy interpersonalne, np. uprzejmość, cierpliwość,
  • stan zdrowia pozwalający na wykonywanie pracy.

Praca dla opiekunek w Niemczech wiąże się m.in. z kontaktem z osobami niepełnosprawnymi, które trzeba przenosić, podnosić. Stąd ważne jest to, by opiekun nie miał ograniczeń fizycznych. Wśród przeciwskazań do wykonywania pracy opiekuna osoby starszej znajdują się np. zwyrodnienia kręgosłupa. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre rodziny wymagają opiekunów niepalących.

Kwalifikacje opiekunki osoby starszej

W trakcie organizacji usług opieki nad osobami w podeszłym wieku zbierane są informacje dotyczące umiejętności, zainteresowań oraz kwalifikacji kandydata na opiekuna. Nie bez znaczenia jest doświadczenie oraz referencje od seniorów, którymi dany opiekun już się zajmował. Wykształcenie medyczne, ukończone kursy (np. kurs opiekuna osób starszych lub pierwszej pomocy) to czynniki, które wpływają nie tylko na szansę zdobycia pracy, ale również na wysokość wynagrodzenia. Praca opiekunki polega na pomocy we wszystkich codziennych czynnościach – seniorzy potrzebują osoby, która zrobi im zakupy, pomoże w przygotowaniu posiłków, posprząta, zrobi pranie, przygotuje dla nich rozrywki oraz spędzi z nimi czas.

Warunki konieczne

Zanim umieścimy w sieci ogłoszenie: „Szukam pracy jako opiekunka osób starszych!”, musimy sporządzić listę naszych umiejętności, a także zastanowić się nad tym, jaką wiedzę teoretyczną posiadamy. Praca dla opiekunek w Niemczech to zajęcie dla osób, które:

  • posiadają doświadczenie w opiece nad seniorami,
  • znają język niemiecki,
  • cechują się życzliwością,
  • potrafią zadbać o stan domu, gotują,
  • ich forma pozwala na wykonywanie czynności wokół seniora,
  • nie boją się podejmowania wyzwań.

W pracy takiej jak ta nie liczy się wiek pracownika, ale jego zaangażowanie, pasja oraz doświadczenie, umiejętności, zainteresowania. Jak najlepiej pokażmy siebie w procesie rekrutacji, ponieważ dzięki temu możliwe jest najlepsze dobranie personelu do seniora – by zadowolić zarówno osobę starszą, jak i opiekuna.