62016Cze
Praca opiekunki w Niemczech – jak to wygląda?

Praca opiekunki w Niemczech – jak to wygląda?

Nic dziwnego, że praca opiekunki w Niemczech staje się coraz bardziej popularna. Pozwala nie tylko godnie zarobić, ale też jest okazją, by poznać obcą kulturę, podszkolić swój język, nawiązać kontakt z miłymi, niemieckimi rodzinami. Atrakcyjne wynagrodzenie idzie jednak w parze z wieloma obowiązkami i zadaniami. Nie każdy posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu, nie każdy też ma odpowiedni charakter, by pracować z osobami starszymi, często schorowanymi, wymagającymi ciągłej, troskliwej opieki. Na czym polega praca i czego powinna spodziewać się opiekunka? Jeśli naszym wyborem są Niemcy, musimy być przygotowani na to, co czeka nas w pracy poza krajem.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – rynek pracy

Przeglądając oferty pracy dostępne w sieci można natknąć się na wiele różnych przedsiębiorstw proponujących zatrudnienie w dziedzinie opieki nad osobami starszymi na terenie Niemiec. Jest to przede wszystkim skutek dynamicznie wzrastającego zapotrzebowania na opiekunki i opiekunów osób w podeszłym wieku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ społeczeństwo niemieckie starzeje się, a równocześnie systematycznie wydłuża się średnia długość życia przeciętnego obywatela Republiki Federalnej Niemiec.

Od pewnego czasu zatrudnienie opiekunki bądź opiekuna stało się popularnym rozwiązaniem dla rodzin, które pragną, aby ich najbliższy mógł spędzić starość we własnym domu. Zapewnienie obecności odpowiednio przeszkolonej i wykwalifikowanej osoby uwalnia ich od konieczności porzucenia pracy zawodowej, a dla wielu osób otwiera dynamicznie rozwijający się rynek pracy.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest atrakcyjną propozycją zatrudnienia między innymi ze względu na wynagrodzenie, które jest niekiedy nawet kilka razy wyższe niż to, które można uzyskać w Polsce. Zarobki w tego typu pracy są uzależnione przede wszystkim od stopnia znajomości języka niemieckiego, posiadanego doświadczenia, a także zakresu obowiązków wykonywanych w miejscu pracy. Proponowane wynagrodzenie zazwyczaj kształtuje się w granicy 800 a 1500 euro netto miesięcznie. Dodatkowo, osoby sprawujące opiekę nad podopiecznymi mogą liczyć na bonusowe wynagrodzenia w okresie świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy czy Nowego Roku.

Chcąc pracować jako opiekunka osób starszych, warto pamiętać, aby nie decydować się na tzw. „pracę na czarno”. Rynek pracy jest bardzo rozległy, a zatrudnienie jako opiekunka w Niemczech może być w pełni bezpieczne, legalne oraz uczciwe.

Język, dobre serce i dużo siły

Osoby, które szukają pracy dla opiekunki w Niemczech, doskonale wiedzą, że muszą nastawić się na wiele zadań i obowiązków. Być może niektórzy poszukujący pracy posiadają już bogate doświadczenie, dzięki któremu potrafią określić listę zadań, z jakimi spotkają się za granicą. Kandydaci, którzy chcą wyjechać po raz pierwszy, muszą charakteryzować się znajomością języka, mieć dobre, otwarte serce oraz być przygotowanym na wysiłek – psychiczny i fizyczny.

Wyjazd do pracy wiąże się z kilkoma tygodniami poza domem, w innym kraju. Właśnie dlatego istotne jest, by znać choćby podstawy języka – tak, by móc komunikować się w kwestiach codziennie wykonywanych czynności. Opiekunki powinny też być przygotowane na długą rozłąkę z rodziną – przygotować sobie zdjęcia, telefony, kontakt przez Internet. Właściwa firma zajmująca się organizacją usług opieki nad osobami starszymi informuje opiekunkę o dokumentach, poszczególnych etapach rekrutacji oraz wyborze seniora; zapewnia także przewóz oraz troszczy się o to, by na miejscu na opiekunkę czekała rodzina.

Obowiązki opiekunki

Osoby, które decydują się na pracę z seniorami, muszą mieć odpowiednie nastawienie – to praca, która wymaga empatii, cierpliwości, a także umiejętności radzenia sobie ze stresem. Do obowiązków każdej opiekunki w Niemczech należy:

  • planowanie każdego dnia, czyli ustalanie harmonogramu czynności pielęgnacyjnych oraz relaksacyjnych; warto dowiedzieć się, które czynności opiekunka wykonuje sama, a które z pomocą podopiecznego;
  • zapewnianie seniorowi opieki, np. kontrola przyjmowanych przez niego leków;
  • wsparcie seniora w wykonywaniu codziennych czynności, ale także zachęcanie go do ruchu, jeśli jego stan fizyczny na to pozwala;
  • wzmacnianie sprawności umysłu seniora, m.in. za pomocą rozmowy, gier planszowych.

Warto pamiętać o tym, że codzienne obowiązki będą różnić się w zależności od stanu fizycznego oraz psychicznego podopiecznego. Dzień zaczyna się od pomocy podopiecznemu w codziennej toalecie (jeśli jest taka potrzeba), przygotowania posiłku oraz wspólnego śniadania. Niekiedy do podopiecznego przychodzą pielęgniarki lub terapeuci. Przed południem każda opiekunka zajmuje się domem, przygotowuje drugie śniadanie oraz obiad. Praca dla opiekunek wiąże się także ze spędzaniem wolnego czasu z podopiecznym. Opiekunka przygotowuje również kolację, pomaga w wieczornej toalecie.

Spokój i dobre nastawienie

Praca dla opiekunki w Niemczech to wyzwanie, któremu można sprostać. Na pewno duże znaczenie ma nasze doświadczenie, ale liczy się także entuzjazm, chęć działania oraz empatia. Każda rodzina za granicą jest inna, każdy podopieczny wymaga innej opieki. Nie zmienia się jednak jedno – ogromna satysfakcja płynąca z tej pracy.

Bezpieczna i legalna opieka w Niemczech

LAXO Care to całkowicie bezpieczna i legalna praca za granicą, opierająca się na jasnych oraz zrozumiałych zasadach. Opiekunka osób starszych w Niemczech, która zdecyduje się na wyjazd z naszą firmą, ma zapewnione ubezpieczenie, podróż, a także fachową pomoc ze strony koordynatorów wyjazdu. Współpraca z LAXO Care to nie tylko sprawdzone oferty pracy, ale także gwarancja pewnych oraz terminowych zarobków.

Wszystkie osoby zainteresowane pracą jako opiekunka lub opiekun osób starszych w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy, dostępnymi na stronie http://laxocare.pl/oferty-pracy/. Wszystkie publikowane oferty pracy są aktualne i zostały dokładnie zweryfikowane przez naszych wyspecjalizowanych pracowników.