Zespół poupadkowy u seniora

Zdrowie

Choroby i urazy, które dopadają seniorów to codzienność. Profesjonalni opiekunowie wiedzą, na co uważać i jak rozpoznać dolegliwości. Jednak gdy seniorem zajmuje się rodzina, niektórych spraw mogą nie dopatrzyć ze względu na brak doświadczenia. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące zespołu poupadkowego, który coraz częściej zauważalny jest u osób starszych.

Czym jest zespół poupadkowy?

To zmiany zachodzące w zachowaniu człowieka spowodowane wcześniejszym upadkiem, a właściwie traumą jemu towarzyszącą. Wydawać by się mogło, że przewrócenie się to nic wielkiego. W końcu od małego każdemu zdarzały się upadki. Jednak z wiekiem doświadczenia coraz mocniej zapadają w pamięć i nierzadko skutkują długotrwałą traumą. Wynikiem tego jest lęk przed kolejną tego typu sytuacją. Senior traci pewność siebie, ogranicza swoją aktywność fizyczną, chodzi ostrożnie i powoli.

Najgorszym możliwym skutkiem jest całkowite zaprzestanie wychodzenia z domu, a często nawet unikanie prostych, domowych czynności. Zespół poupadkowy może także dopaść osobę, która upadku nie przeżyła, lecz widziała go u kogoś innego i poznała jego konsekwencje – złamanie, hospitalizację czy nawet śmierć.

Przyczyny upadków

Przyczyn upadków można dopatrywać się zarówno w kondycji seniora, jak i w warunkach zewnętrznych – domowych czy podczas spacerów, wyjść do sklepu lub pracy. Wraz z wiekiem, przychodzą różnego rodzaju dolegliwości, które bardzo często są wypierane lub ignorowane. Pogorszenie wzroku i słuchu, zaburzenia równowagi, osłabienie fizyczne czy otępienie wywołane przyjmowaniem leków na nadciśnienie lub nasennych. Kilka nieznaczących, zaobserwowanych bądź przeżytych sytuacji, może na stałe zagościć w psychice osoby starszej i sprawić, że będzie ona bała się cokolwiek zrobić.

Nie można doprowadzić do powstania błędnego koła: upadek-lęk przed następnym upadkiem-ograniczenie aktywności fizycznej-spadek siły-upadek. Ruch i aktywność fizyczna to podstawy siły i sprawności. Zadbajmy więc o to, by ich nie zabrakło w codziennym życiu seniora.

Stwórz otoczenie przyjazne seniorom

Jako że większość wypadków zdarza się w domu, warto zadbać o eliminację niepotrzebnych i niebezpiecznych elementów wystroju. Kable powinny być umieszczone pod ścianami, aby nikt się o nie nie potykał. Podobnie miękkie, małe dywaniki, które często ślizgają się na podłodze lub zawijają – wymienić je można na większy dywan z matą antypoślizgową lub wykładzinę. Jeśli to możliwe, to pozbywamy się progów lub oznaczamy je widoczną taśmą czy też podświetlamy.

Pomocne mogą być uchwyty do podtrzymania się na schodach i w łazience. Pamiętajmy, że co za dużo, to niezdrowo – pozbądźmy się niepotrzebnych szafek, stojących na ziemi niewielkich kwiatów bądź innych elementów dekoracyjnych, o które można się przewrócić.

Jak widać, dużo zależy od osób opiekujących się osobami starszymi. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można uniknąć zespołu pourazowego, a nawet zapobiec wypadkom skutkującym w tę chorobę.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Wojska Polskiego 42

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 68 422 8111

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!