Opieka nad osobami starszymi jakie obowiązki mnie czekają?

Poradnik opiekunki

news_wide

Obawy są naturalną częścią pracy opiekunki. Choć zajęcie to wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami oraz ogromną satysfakcją, każda opiekunka osób starszych musi się też liczyć z szeregiem wyzwań oraz zobowiązań. Jak sobie z tym poradzić? Jak się uspokoić? Jak zapanować nad wątpliwościami? Najlepiej wypisać wszystkie kwestie, które nas dręczą i…spróbować znaleźć na nie receptę! Niemcy to nie koniec świata, a podopiecznym zależy przecież na tym, by mieć jak najlepszy kontakt ze swoim opiekunem. Strach często ma wielkie oczy.

Wyzwania i zadania

Opiekun osób starszych jest zawodem, z którym wiąże się ogromna satysfakcja oraz poczucie misji. Jest to także możliwość poznania nowej kultury, a także zajęcie, które pozwala na rozwój umiejętności i umożliwia zwiedzanie ciekawych miejsc. Jednym z największych wyzwań jest…odległość. Opiekunki podczas wymieniania problemów związanych z pracą najczęściej mówią o rozłące z rodziną. Równie niepokojące jest zderzenie z zupełnie odmienną kulturą.

Często zwraca się uwagę na to, że najtrudniejszy w pracy opiekunki w Niemczech jest pierwszy tydzień – to czas, gdy trzeba przyswoić sobie wiele informacji. Opiekunka musi nie tylko dowiedzieć się o tym, jak wygląda plan dnia podopiecznego, ale też poznać wszystkie jego schorzenia oraz leki, zwyczaje. Powinna też znaleźć czas na rozmowy z nim oraz z jego rodziną. Ważne jest to, aby pamiętać, że każdy opiekun przeżywa podobne, trudne chwile. Każdy miał lub ma podobne wątpliwości. Warto odszukać inne osoby, które zajmują się opieką nad seniorami i szczerze z nimi porozmawiać.

Jak się przygotować?

Co zrobić, by lepiej poradzić sobie z nowymi wyzwaniami, zrobić dobre wrażenie i poczuć się pewniej? Jest na to kilka sposobów:

 • ozmowa z innymi opiekunami – warto sprawdzić, czy w okolicy, w której będziemy mieszkać, pracują inne polskie opiekunki, ponieważ ich wsparcie może być pomocne;
 • podszkolenie języka – każdy opiekun poczuje się lepiej po odbyciu kilku dodatkowych lekcji z lektorem lub zainwestowaniu w porządne rozmówki polsko-niemieckie;
 • przedstawienie swoich wątpliwości firmie organizującej usługi opieki nad osobami w podeszłym wieku – nie ważne, czy martwią nas sprawy formalne, czy związane z charakterem rodziny, zawsze warto rozmawiać o naszych problemach;
 • zadbanie o własny komfort – warto zabrać z sobą rzeczy, które dobrze się nam kojarzą, np. wygodne domowe kapcie, ulubioną poduszkę, zdjęcia rodziny.

Pamiętajmy, że jako opiekunka w Niemczech mamy prawo głosu! Nie bójmy się również o to, że zostanie nam przydzielony podopieczny ze schorzeniami, które nas przerosną. Profesjonalna firma kierująca opiekunki do pracy troszczy się o to, by perfekcyjnie dopasować opiekunkę do potrzeb seniora oraz seniora do możliwości opiekunki.

Praca, która daje satysfakcję

Choć nie da się uniknąć sytuacji trudnych, stresu oraz wątpliwości – praca opiekuna daje niezwykłą satysfakcję oraz siłę. To także niepowtarzalna szansa na zawarcie trwałych, długoletnich przyjaźni.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!