Halina (53 lata): Wolę pracować niż brać kredyty

Historie

Od zawsze zajmowała się domem i dziećmi, pensja męża wystarczała na wszystko. Jednak nie zawsze udało się coś odłożyć. Pani Halina na marzenia postanowiła zarobić sama i mimo że nie miała doświadczenia, zaryzykowała. Dzięki Laxo Care znalazła prace i zyskała nowe doświadczenie.

 

Halinka to perfekcyjna pani domu, zawsze uśmiechnięta z tysiącem pomysłów na domowe obiady i przetwory. Nigdy nie czuła się źle z tym, że nie pracuje. Od zawsze zajmowała się domem i trójką dzieci. Gdy najmłodszy syn poszedł na studia z mężem zaczęli myśleć o remoncie mieszkania. Nie mieli jednak na to gotówki, bo wciąż pomagali dzieciom.

– Nie chciałam brać kredytu. Bałam się, że któregoś razu zabraknie nam na ratę i spirala długu zacznie się nakręcać. Nie raz widziałam takie sytuacje u znajomych – opowiada pani Halina.

Kobieta zdecydowała się zarobić potrzebną kwotę.

Bez doświadczenia, ale z zapałem

Koleżanka pani Haliny od dwóch lat pracowała jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

– Nigdy nie narzekała na pracę, za to chwaliła zarobki. W Polsce mało która kobieta miała taką pensję. Pomyślałam, że to coś dla mnie – przyznaje 53-latka.- Od koleżanki dostałam formularz do Laxo Care. Pomyślałam, że nic nie ryzykuje. Wypełniłam wszystkie rubryczki i syn pomógł mi go wysłać do firmy – wspomina.

Tej odważnej decyzji towarzyszyły jednak pewne obawy. Pani Halina nie miała doświadczenia w pracy z osobami starszymi i chorymi.

– Po rozmowe z konsultantka Laxo Care zdecydowałam się zrobić kurs dla opiekunek osób starszych i chorych. Dzięki temu sporo się dowiedziałam o tej pracy. To był dobry krok, bo dla opiekunek z certyfikatem nie brakowało ofert pracy. Potem wszystko poszło błyskawicznie – uważa pani Halina. – Obawy nie opuszczały mnie jednak do samego końca. Bałam się, że mogę nie dać sobie rady – mówi.

Wszystko było nowe

Pani Halina nie urywa, że pierwsze dni za granicą nie były łatwe – nowe miasto, nowa praca i obcy język.

– Opiekowałam się panią, która miała 87 lat i cierpiała na demencję. Niby wiedziałam, co to za choroba, ale rzeczywistość mocno mnie zaskakiwała. Jednego dnia miałam pod opieką zagubioną staruszkę, a innego złośliwą jędzę, która potrafiła mi dać mocno w kość swoim zachowaniem. Zdarzało mi się wstawać nawet w nocy, bo starsza pani „zgubiła się” we własnym domu lub szykowała się na autobus do szkoły – opowiada opiekunka. – Nigdy nie zapomnę jak po kilku dniach pracy odwiedziła nas córka podopiecznej. „Babcia” zaczęła jej opowiadać, że zamykam ją na cały dzień w pokoju i nie daję nic do jedzenia. Byłam w szoku, nie potrafiłam zaprzeczać jej słowom. Na szczęście córka nie wzięła tych opowieści na serio. Była bardzo serdeczna i dziękowała, że opiekuję się jej mamą. To dodało mi otuchy – przyznaje.

Na wszystko jest jakiś sposób

Pani Halina nawet w Niemczech starała się wiedzieć więcej. Informacji o chorobie swojej podopiecznej szukała w internecie, m.in. cenne wskazówki znalazła w artykułach na stronie Laxo Care. W odnalezieniu się w nowej sytuacji pani Halinie pomogła także koleżanka, która ma doświadczenie w opiece nad seniorami.

– Mogłam zawsze do niej zadzwonić, gdy miałam jakiś problem albo po prostu, żeby wyżalić się, gdy „babcia” miała gorszy dzień. W jednej z rozmów koleżanka powiedziała, że „starsi ludzie są jak dzieci”. Dzięki tym słowom wpadłam na świetny pomysł, zaczęłam organizować dzień podopiecznej tak, jak organizowałam go moim dzieciom, gdy były jeszcze małe. Był czas wspólnych posiłków, spacery i zabawy. Starsza pani była dzięki temu łagodniejsza, ataki agresji zdarzały się naprawdę rzadko – opowiada opiekunka.

Choć były kryzysy i chwile zwątpienia, pani Halina wspomina swój pierwszy wyjazd do pracy za granicę z uśmiechem.

– Gdy podjęłam decyzję o wyjeździe nic nie umiałam, ale udało mi się. Zdobyłam nowe doświadczenie i zarobiłam pieniądze na remont. Na razie nie myślę o kolejnym wyjeździe, muszę odpocząć, nacieszyć się domem – zaznacza pani Halina. – Nie wykluczam, że jeszcze kiedyś zdecyduję się jeszcze wyjechać do Niemiec – dodaje.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!