Irena (55 lat): Opiekunka musi być gotowa na wszystko

Historie

Praca opiekunki to duże wyzwanie. Nawet osoby z doświadczeniem i dobrą znajomością języka mogą być niemiło zaskoczone. Przekonała się o tym Pani Irena. Jednak dzięki pomocy konsultantów Laxo Care, opiekunka poradziła sobie z przejściowymi kłopotami.

Pani Irena wśród opiekunek to prawdziwa weteranka. Do Niemiec jeździ od sześciu lat. Wcześniej zajmowała się osobami starszymi i chorymi w Polsce. – W swojej pracy spotkałam się z różnymi chorobami. Wiem jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą i chorą. Z prowadzeniem domu seniora też nigdy nie miałam problemu. Koleżanki, które dopiero zaczynały pracę w opiece, często prosiły mnie o radę – mówi z dumą pani Irena.

Nowe środowisko, wielkie zaskoczenie

Doświadczenie i wrodzona pewność siebie sprawiały, że pani Irena nigdy nie miała obaw związanych z wyjazdem do opieki. – Przywykłam do tego, że pracuje jako opiekunka w Niemczech. Nawet gdy jechałam w nowe środowisko, wiedziałam, że sobie poradzę. Tak było do czasu – wspomina 55-latka.

Pani Irena miała się zaopiekować 84-letnią seniorką. – Moja podopieczna była sprawna umysłowo. Jednak po złamaniu biodra i rehabilitacji nadal miała problemy z poruszaniem się. W domu używała chodzika, a na spacery jeździła na wózku. Nowe środowisko zapowiadało się bardzo dobrze – mówi opiekunka. – Na miejscu okazało się, że starsza pani nie jest zachwycona tym, że w jej domu ma zamieszkać ktoś obcy. Traktowała mnie jak intruza, nie chciała rozmawiać, jeść, wychodzić na spacery. Próbowałam różnych sposobów, ale nic nie przynosiło efektów. Pierwsze dni pracy to był koszmar. Czułam się, jakbym szarpała się z małym, rozkapryszonym dzieckiem – wspomina.

Trzeba umieć prosić o pomoc

Pani Irena „walczyła” przez prawie tydzień. Jednak z każdym dniem czuła, że ponosi coraz większą porażkę. Przez chwilę nawet zastanawiała się, czy nie zrezygnować i wrócić do domu. W końcu postanowiła poprosić o pomoc. – Zadzwoniłam do polskojęzycznej konsultantki Laxo Care. Podczas rekrutacji pani w biurze mówiła, że w razie problemów zawsze służą pomocą. Z Laxo Care wyjechałam już po raz trzeci. Wcześniej jakoś sobie radziłam, ale tym razem nie miałam wyjścia. Postanowiłam sprawdzić, czy to tylko takie gadanie, czy rzeczywiście coś zrobią – mówi pani Irena. – Nie zawiodłam się. Laxo od razu zareagowało. Skontaktowali się z rodziną mojej podopiecznej i opowiedzieli im, co się dzieje – dodaje.

Kolejne dni przynosiły dużą zmianę. – Dzieci mojej podopiecznej były zaskoczono zachowaniem 84-latki, która była zawsze łagodną i ugodową osobą. Porozmawiały z mamą i pomogły nam przełam pierwsze lody. Później już było dużo lepiej. Starsza pani zaakceptowała nową osobę w jej życiu i zaufała mi – podkreśla pani Irena.

Dobra nauka na przyszłość

55-letnia opiekunka osób starszych przyznaje, że dzięki tej historii nauczyła się, że w tej pracy z seniorami nigdy nie można być zbyt pewnym wszystkiego. Trzeba pamiętać, że osoby starsze źle reagują na zmiany. Każdy senior ma swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania, więc trzeba być otwartym i gotowym, żeby stawić czoła ewentualnym trudnościom. – Z dzisiejszej perspektywy cieszę się, że trafiłam do tej rodziny. Wyciągnęłam wnioski z tej historii. Nie zniechęciłam się do pracy opiekunki i wyjazdów za granicę – mówi opiekunka. – Przekonałam się też, że dobrze wybrałam firmę, z którą współpracuję. W trudnej dla mnie chwili, pracownicy Laxo Care mnie nie zawieli. To daje mi poczucie bezpieczeństwa i pewność, że chcę z nimi współpracować nadal – zapowiada pani Irena.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!