Od września do października rozpoczyna się okres grzybobrania, którego wielu Polaków jest miłośnikami. Zapewne mieszkając w Niemczech nie raz myśleliście o wypadzie na grzyby? Należy jednak pamiętać, że w Niemczech jest to uregulowanie prawne. Osoby, które nie zastosują się do obowiązujących przepisów i np. wyniosą z lasu więcej, niż dozwoloną ilość grzybów, dopuszczają się wedle niemieckiego prawa kradzieży i mogą zostać ukarane grzywną. Jak zatem zbierać grzyby w Niemczech, aby uniknąć mandatu?
Ważne jest aby, przed pójściem w Niemczech na grzyby, zapoznać się z regulacjami prawnymi dotyczącymi zbierania grzybów na stronach internetowych danej gminy. Ilość grzybów, która może zostać zebrana przez jedną osobę na dzień, jest różna w zależności od landu. W większości przypadków wynosi od 1 kilogram do 2 kilogramów grzybów dziennie na osobę. Te mogą być jednak zbierane wyłącznie na własny użytek. Gdy niemieckie służby leśne wykryją, że zbieracz ma powyżej dozwolonego limitu, mogą ukarać mandatem od 2,5 tysiąca do 10 tysięcy euro.
Szczególne restrykcje dotyczą grzybów chronionych. W przypadku Niemczech będą to między innymi koźlarz pomarańczowożółty, smardz jadalny, pieprznik jadalny (kurka) oraz borowik. Te zgodnie z prawem mogą być zbierane wyłącznie w niewielkich ilościach i tylko na własny użytek. Zupełnie nie można zbierać bardzo rzadkich grzybów, takich jak np. trufla czy gąski zielonki.
Zbieranie grzybów może być bardzo opłacalne. Restauracje w Niemczech płacą do 50 euro za kilogram borowików. Nie wszyscy grzybiarze zdają sobie jednak z tego sprawę, iż komercyjne zbieranie grzybów w Niemczech jest w przypadku braku pozwolenia zabronione. Nie ma przy tym znaczenia, czy grzyby są sprzedawane na stoisku targowym, przy drodze lub bezpośrednio do restauracji.
Grzybiarze w Niemczech muszą także przestrzegać prawa własności. Zbieranie grzybów w lasach prywatnych jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela. Zakaz zbierania grzybów (i innych owoców leśnych) obowiązuje w parkach publicznych, rezerwatach przyrody, parkach narodowych oraz lasach, gdzie prowadzona jest wycinka drzew. W Niemczech obowiązuje ogólna zasada, która mówi, że do lasu można wchodzić, jeśli ten nie jest ogrodzony albo świeżo zasadzony.
Ograniczenia dotyczą nie tylko zbierania grzybów, ale także jagód i roślin. Zgodnie ze Związkiem Ochrony Przyrody (Naturschutzbund, w skrócie NABU), dozwolone jest zebranie bukietu kwiatów, składającego się ze znanych i powszechnie występujących gatunków. Bukiet nie może być jednak zbyt duży, i powinien się zmieścić w dłoni, trzymany pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym.
Podobne regulacje dotyczą zbierania jagód w Niemczech: dozwolone jest zbieranie dzikich jagód wyłącznie na własny użytek, a ich ilość nie może przekroczyć pełnej miski, wystarczającej do zrobienia przykładowo dżemu. Osoby, które zbierają jagody w celach komercyjnych, żeby sprzedać wyprodukowany dżem również muszą posiadać odpowiednie pozwolenie.
Nie jest zjawiskiem rzadkim w Niemczech, aby przypadkowi przechodnie, widząc osoby wychodzące z lasu z pełnymi koszami czy wiadrami grzybów dzwonili po policję. Warto, o tym pamiętać, przed rozpoczęciem grzybobrania.
Oprócz grzybów zbieramy w lesie owoce:
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255