Jak sobie poradzić z rozłąką na Święta podczas pracy jako opiekunka osób starszych?

Porady dla opiekunek

Boże Narodzenie od najwcześniejszych lat kojarzy nam się z ciepłem rodzinnego domu. Wyobrażenie to wspierają świąteczne filmy, piosenki i reklamy, w których podkreślana jest bliskość. Nie wszyscy jednak mają możliwość doświadczyć tych pięknych emocji – praca za granicą nie zawsze pozwala na przyjazd do domu właśnie w Święta. Może to być źródłem melancholii i smutku. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami, by mimo wszystko szczęśliwie przeżyć ten piękny czas.

Regularne kontakty z bliskimi

Bardzo ważne jest wypracowanie rutyny regularnych kontaktów z najbliższymi. Zwłaszcza na początku może to być trudne zadanie, w związku z odmiennym trybem życia emigranta i jego rodziny. Tym bardziej jednak postaraj się o systematyczne rozmowy.

Niezależnie od tego, czy masz lokum do swojej wyłącznej dyspozycji, czy mieszkasz ze swoim podopiecznym, czy też współdzielisz pokój z innymi osobami, zawsze na czas rozmowy z bliskimi postaraj się o intymność. W przypadku współlokatorów możecie wspólnie ustalić grafik, zgodnie z którym każdy będzie miał czas i przestrzeń na niezakłócony kontakt z rodziną.

Sposób komunikacji zależy już od twoich preferencji i możliwości sprzętowych – może to być rozmowa telefoniczna albo telekonferencja poprzez jedno z licznych darmowych narzędzi internetowych. W trakcie rozmowy nie rozpraszaj się – skoncentruj całą swoją uwagę na osoby po drugiej stronie głośnika czy ekranu.

Jeśli uda ci się wypracować systematyczność, każde kolejne spotkanie będzie zarówno oczekiwane, jak i pewne – a to ułatwia przystosowanie się do sytuacji rozstania.

Planowanie wizyt

Jeśli nie możesz przyjechać do domu na Święta, zaplanuj wizytę w innym terminie. Zarówno ty, jak i rodzina, będziecie mieli do czego odliczać.

Podczas rozmów możecie nawet planować, co zrobicie wspólnie podczas twojego kolejnego przyjazdu – mogą to być zarówno ekscytujące wycieczki, jak i przytulanie i wspólne oglądanie telewizji – myśl o tym, co sprawi ci radość i na co warto poczekać trochę dłużej.

Pozytywne strony emigracji

Nie trać z pola widzenia powodu, dla którego w ogóle zdecydowałaś się na emigrację. Jeśli stanowi ona formę wsparcia finansowego rodziny, koncentruj się na fakcie, jak wiele dobra dajesz od siebie, jak jesteś ważna i potrzebna.

Pamiętaj również, że zyskują nie tylko twoi bliscy w Polsce, ale także podopieczni, dla których stajesz się ważniejsza niż członkowie ich własnych rodzin. Jesteś dla nich oparciem i pomocą, sprawiasz że ich życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Zadanie którego się podjęłaś, jest trudne, ale piękne. Mając tego świadomość, będziesz również stale widziała głęboki cel swoich działań, a to da ci siłę do przetrwania rozłąki.

Co więcej, inny kraj to możliwość poznawania nowych miejsc – zainteresuj się lokalnymi zabytkami, przyrodą, życiem kulturalnym. Z pewnością twoja tymczasowa ojczyzna ma ci wiele do zaoferowania – korzystaj z tych opcji.

Sport i hobby

Znajdź czas dla siebie i czerpanie radości z tu i teraz. Emigracja może być wspaniałą okazją do zajęcia się tym, na co w domu nie miałaś czasu. Może chcesz zacząć biegać, chodzić na wodny aerobik, praktykować jogę? Teraz masz okazję spróbować.

Zajmuj się tym, co lubisz: czytaj, oglądaj seriale i filmy, rób makramy. Poszerzaj swoje horyzonty – wybierz się do galerii sztuki lub na lokalny festyn. Jeśli nie znasz dobrze języka kraju, w którym się znalazłaś – nie ma lepszej okazji, aby się go nauczyć lub w nim podszkolić.

Rozłąka z tymi, których kochamy, nigdy nie jest łatwa. Bywają gorsze i lepsze dni, ale emigrant najczęściej musi pogodzić się z faktem, że w pewnym stopniu tęsknota staje się jednym z elementów jego codzienności – wówczas znacznie łatwiej ją oswoić, a także czerpać pozytywne doświadczenia ze swojej sytuacji. W okresie Bożego Narodzenia smutek wynikający z nieobecności najbliższych może być szczególnie trudny, jednakże zastosowanie powyższych sposobów sprawi, że z pewnością sobie poradzisz i przeżyjesz piękne Święta.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!