Higiena seniora – 5 rzeczy, o których warto pamiętać

Zdrowie podopiecznych

Jeśli pracujesz jako opiekunka osoby starszej lub zajmujesz się seniorem z własnej rodziny, a twój podopieczny jest osobą leżącą, do twoich obowiązków należy również dbanie o jego higienę. Zadanie może być trudne dla obu stron – w zależności od stanu seniora, ale także jego i twojego nastawienia.

Podpowiadamy 5 rzeczy o których warto pamiętać podczas dbania o higienę osoby starszej.

Po pierwsze: dobór odpowiednich kosmetyków i środków higienicznych

Młoda cera ma wysokie właściwości regeneracyjne – niełatwo ulega podrażnieniom i szybko się odnawia. Z wiekiem jednak skóra traci włókna kolagenowe i elastynowe, a tym samym staje się podatna na uszkodzenia i wrażliwa, a proces odbudowy trwa bardzo długo. To dlatego tak istotnym jest, jakich kosmetyków i środków higienicznych używamy podczas codziennej pielęgnacji seniora.

Polecane są specyfiki dedykowane osobom starszym lub dzieciom – naturalne, hipoalergiczne mydła i płyny, emolientowe balsamy do ciała i kremy do twarzy z zawartością mocznika, aloesu i rumianku.

Warto stosować również najdelikatniejsze płatki kosmetyczne, gąbki i ręczniki.

Po drugie: pielęgnacja włosów i paznokci

Włosy seniora mogą przysparzać wielu problemów – mogą mieć tendencję do wypadania i przesuszania się lub przeciwnie – przetłuszczania (zwłaszcza jeśli mówimy o osobie leżącej). Niezbędny jest dobór odpowiednich kosmetyków – łagodnego szamponu niepodrażniającego skóry głowy, a w przypadku włosów bardzo suchych – nawilżającej i wygładzającej odżywki, ułatwiającej rozczesywanie.

Bardzo typowymi problemami osób starszych są również zgrubiałe, zdeformowane lub wrastające paznokcie, zwłaszcza u stóp. Przed przystąpieniem do obcinania najlepiej jest je zmiękczyć, np. poprzez namoczenie przez kwadrans w ciepłej wodzie z mydłem.

Przy pielęgnacji stóp seniorów cierpiących na cukrzycę, należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne wysuszenie skóry i jej inspekcję pod kątem ranek – skaleczenia i wilgoć mogą doprowadzić do rozwoju stopy cukrzycowej.

Po trzecie: higiena jamy ustnej

Pielęgnacja jamy ustnej seniora przeprowadzana musi być delikatnie, z uwagi na tendencję do paradontozy i nadwrażliwości dziąseł. Zęby należy myć miękką szczoteczką, spokojnymi, okrężnymi ruchami. Nie wolno zapominać o higienie całej jamy ustnej, także gdy podopieczny nie posiada już własnych zębów – umyć trzeba także dziąsła, wewnętrzną stronę policzków i język. Świetnie nada się do tego szczoteczka wyposażona w powierzchnię czyszczącą tkanki miękkie.

Jeśli osoba starsza korzysta z protezy, ją również należy regularnie czyścić a następnie mocować z pomocą przeznaczonych do tego środków – precyzyjnie, aby uniknąć dyskomfortu związanego z przedostawaniem się drobinek jedzenia pod mechanizm.

Po czwarte: higiena intymna i pieluchowanie

Największym wyzwaniem jest przeważnie higiena intymna seniora – w osobie starszej może budzić poczucie wstydu. Zadaniem opiekunki jest uzmysłowienie podopiecznemu, że obszary intymne to takie same części ciała jak inne i ich pielęgnacja również przebiega rutynowo.

Bardzo ważne jest używanie delikatnych, niepowodujących podrażnień kosmetyków do higieny intymnej. W przypadku osób pieluchowanych, mycie należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia ciała a zakończyć nawilżeniem, aby uniknąć odparzeń i infekcji.

Po piąte: współpraca opiekunki i seniora

Kluczem do zachowania spokoju podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, jest współpraca seniora i opiekunki. Jeśli podopieczny jest osobą komunikatywną, zawsze warto zachęcać go do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami – być może jakąś czynność można usprawnić, może coś sprawia mu większy dyskomfort, niż powinno? Nawet w przypadku osoby mniej komunikatywnej, jesteś w stanie dostosować swoje działania do jej potrzeb, obserwując jej reakcje i mimikę.

Pamiętaj też o własnym bezpieczeństwie – nigdy samodzielnie nie podnoś seniora (np. do mycia). Korzystaj ze specjalistycznego sprzętu i pomocy – jeśli rodzina, u której jesteś zatrudniona, nie posiada takich urządzeń, zaproponuj pomoc przy ich wyborze i zakupie lub wypożyczeniu.

Czynności higieniczne stanowią codzienną rutynę i tak też powinny być traktowane. Twój podopieczny nie powinien czuć się skrępowany – razem wypracujecie nawyki, które znacznie ułatwią poranną czy wieczorną toaletę, podnosząc komfort życia seniora i ułatwiając ci codzienną pracę.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!