Aktywność fizyczna podopiecznego – jak go zachęcić?

Zdrowie podopiecznych

Ruch jest nieodzownym elementem zdrowego stylu życia. Dolegliwości bólowe i szybsze odczuwanie zmęczenia, charakterystyczne dla trzeciego wieku, mogą jednak skutecznie zniechęcać seniorów do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Tymczasem jest ona nieodzowna dla jak najdłuższego zachowania kondycji fizycznej, ale i psychicznej. Co zrobić, aby osoba starsza chętniej uprawiała dopasowany do niej rodzaj sportu?

Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna także w podeszłym wieku?

Korzyści wynikające z aktywnego stylu życia są odczuwalne w każdym wieku. Dla osób starszych mają jednak szczególne znaczenie. Sport pozwala bowiem złagodzić te dolegliwości, na które nie działają leki: zwiększa wydolność serca i układu krążenia. Ułatwia odkrztuszanie flegmy i oddychanie pełną piersią dzięki zwiększeniu pojemności płuc. Wzmaga apetyt i reguluje procesy trawienne. Umożliwia rozruszanie mięśni grzbietu, rozciągnięcie powięzi i naturalne ułożenie się kości, kręgów i ścięgien. Reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru. Ułatwia zachodzenie procesów detoksykacyjnych w komórkach.

Niebagatelne znaczenie mają także korzyści zdrowotne, płynące z aktywności fizycznej. Podczas sportu produkowane są endorfiny, pozwalające na wyjście ze stanów depresyjnych i odrętwienia – aktywność fizyczna podkręca więc radość z przeżywania każdego dnia. U osób regularnie zażywających ruchu obserwuje się także zwiększoną odporność na stres, większe zdolności adaptacyjne do nowych sytuacji i łatwiejsze radzenie sobie z problemami dnia codziennego.

Im dłużej senior pozostaje aktywny, tym dłużej będzie zatem cieszył się zdrowiem fizycznym i mentalnym. Nawet w przypadku osób cierpiących na poważne schorzenia i dolegliwości bólowe, a nawet u podopiecznych leżących, możliwe jest włączanie w codzienną rutynę dostosowanych do ich możliwości typów aktywności fizycznej – możne to prowadzić do częściowego odzyskania sprawności czy też spowolnienia procesów chorobowych.

Jaki rodzaj aktywności fizycznej jest odpowiedni dla seniora?

Oczywiście rodzaj aktywności należy indywidualnie dobrać do możliwości osoby starszej – na pewno nie będzie to intensywny trening sprzyjający kontuzjom.

Jeśli przez całe dotychczasowe życie podopieczny był osobą aktywną, prawdopodobnie sam będzie miał potrzebę kontynuacji swoich pasji – wskazane są zwłaszcza spacery czy jazda na rowerze w bezpiecznych okolicach.

Jednak nawet seniorzy, którzy nie przykładali wcześniej większej wagi do sportu, mogą docenić jego pozytywny wpływ na ich życie. Szczególnie owocny może okazać się delikatny trening rozciągający i aerobowy, w tym aqua aerobik. Warto zastosować połączenie technik ruchu, relaksacji i świadomego oddechu – jak joga i tai chi. Jeśli stan podopiecznego na to pozwala, wskazana jest aktywność grupowa – np. niosący wiele radości taniec.

W przypadku osób leżących, ważne jest przede wszystkim uruchamianie mięśni i ścięgien – warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który pokaże, w jaki sposób przeprowadzać bierny trening i które miejsca należy masować, by pobudzać w nich krążenie.

Co robić, aby skłonić osobę starszą do ruchu?

Na pewno nie warto występować z pozycji osoby wszystkowiedzącej i wydającej polecenia – najważniejsza jest komunikacja i szacunek między seniorem a opiekunką. Wspominaj więc często o korzyściach, jakie niesie sport. Warto, abyś sama stanowiła najlepszy przykład – nie zaniedbuj więc własnej aktywności fizycznej.

Dobrym pomysłem jest uczestniczenie w aktywnościach razem z seniorem – wspólne spacery czy ćwiczenia rozciągające wpłyną pozytywnie nie tylko na zdrowie osoby starszej, ale także pomogą w budowaniu waszej więzi, opartej na sympatii, zaufaniu i trosce.

W zachęcaniu seniora do aktywności fizycznej kluczowe jest uzmysłowienie mu korzyści płynących z ruchu, ale także wykazanie, że sport wiąże się z przyjemnością. Najtrudniejsze będzie przekonanie osoby starszej do zrobienia pierwszego kroku – później, zachęcona dobrymi efektami, będzie prawdopodobnie znacznie pozytywniej nastawiona do sportu.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!