Osteoporoza

Zdrowie podopiecznych

O osteoporozie mówi się potocznie, że jest to cichy złodziej kości. Osteoporoza jest chorobą przewlekłą zaliczaną do chorób cywilizacyjnych, jest niewidoczna i podstępna, która zwiększa łamliwość kości. Choroba ta rozwija się przez wiele lat nie ujawniając przy tym żadnych objaw, a nieleczona pogłębia się i może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a złamania wynikające z osteoporozy w wielu przypadkach prowadzi do zgonu.

Rodzaje osteoporozy

Osteoporozę możemy podzielić na trzy rodzaje:

-Osteoporoza starcza, gdzie przyczyną powstania choroby jest najczęściej nieprawidłowe wchłanianie substancji odżywczych oraz na skutek zaburzeń poziomu witaminy D3, parathormonu oraz testosteronu.

-Osteoporoza pomenopauzalna czyli występuje u kobiet w okresie po menopauzie. Po menopauzie u kobiet dochodzi do zmniejszenia poziomu estrogenów, co z kolei wpływa na zwiększoną utratę masy kostnej, przez co kości stają się wtedy gąbczaste, a ryzyko złamań przy nawet lekkim urazie jest o wiele wyższe.

-Osteoporoza wtórna dochodzi najczęściej na skutek przyjmowanych leków, które wpływały na strukturę kości.

Jak zmniejszyć ryzyko złamań?

Złamania u seniorów występują bardzo często, a przyczyną złamań są najczęściej upadki, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o bezpieczne mieszkanie. Należy usunąć z drogi przedmioty, które sprzyjają upadkom, równie ważnym elementem jest dobre oświetlenie, tym bardziej jeśli nasi seniorzy poruszają się jeszcze samodzielnie.

Kolejnym etapem, będzie suplementacja. Dieta seniora powinna być wzbogacona o wapń, który jest niezbędnym elementem budowy kości. Pamiętajmy jednak, aby unikać jego nadmiaru, ponieważ może to spowodować nadmierne wydalanie go z organizmu.

Następnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie ryzyka złamań jest aktywność fizyczna. Regularny trening fizyczny poprawia układ sercowo-naczyniowy i przeciwdziała negatywnym zmianom w układzie ruchu i przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych układu kostnego. Przed pierwszą samodzielną próbą ćwiczeń fizycznych, zalecamy konsultacje z lekarzem, aby dobrał odpowiednie dla seniora ćwiczenia.

Ważne!

-Alkohol i nikotyna zwiększają ryzyko osteoporozy.

-Seniorzy powinni regularnie kontrolować gospodarkę wapniowo-magnezowo-fosforanową.

-W diecie należy pamiętać o odpowiedniej ilości białka.

-Osteoporoza występuję nie tylko u osób starszych, może wystąpić również w wieku średnik, a nawet u ludzi młodych, jeśli są w grupie ryzyka (genetycznie).

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!