Na co uważać w pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Porady dla opiekunek

Praca jako opiekunka w Niemczech wiąże się nie tylko z zapewnieniem szczególnego bezpieczeństwa podopiecznemu, ale także sobie. Opiekunka powinna wykonywać swoją pracę ze szczególną ostrożnością. Niezwykle istotnym jest, aby przestrzegała podstawowych zasad higieny i np. podczas sprzątania i kąpania seniora, używała rękawiczek.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużym wysiłkiem jest pomoc przy opiece nad osobami starszymi. Wsparcie przy wstawaniu lub ubieraniu się, może nieść za sobą przykre dolegliwości. Bóle pleców i inne kontuzje są możliwe, jeżeli nie zachowasz odpowiedniej postawy. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, dobrze poznać zasady bezpiecznego podnoszenia ciężarów. Niewątpliwie dużym ułatwieniem jest dostosowane do seniora mieszkanie. Sprawia, że codziennie obowiązki opiekuna stają się lżejsze, gdyż nie musi tak często wykonywać ruchów, które negatywnie wpływają na kręgosłup.

Profilaktyka zdrowia psychicznego jest tak samo istotna, co zdrowia fizycznego. Priorytetem opiekunki jest podopieczny, ale nie należy zapominać o sobie. Czas wyłącznie dla siebie jest konieczny, aby unikać nadmiaru stresu. Regularne spacery, czytanie książki, szydełkowanie czy ćwiczenia, zbawiennie wpływają na umysł osoby podejmującej pracę opiekunki w Niemczech.

Czy praca jako opiekunka osób starszych jest bezpieczna?

Pomijając kwestie zdrowotne, warto także poruszyć tę, która dotyczy samego wyjazdu. Bezpieczeństwo opiekunek często zależy od sposobu podjęcia pracy. Najrozsądniejszym z nich jest nawiązanie współpracy z renomowaną, sprawdzoną agencją pracy. Dzięki temu rozwiązaniu opiekunka uniknie pracy “na czarno”, która często jest związana z wieloma zagrożeniami. Aby pracować bezpiecznie, należy posiadać legalną umowę. Dzięki niej otrzymasz transparentne warunki pracy oraz wynagrodzenie.

Dobra umowa powinna zawierać także wszystkie szczegóły zlecenia, np. miejsce i czas pracy. Drugą ważną kwestią, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo opiekunek za granicą jest ubezpieczenie. Wyjeżdżając na własną rękę opiekunka musi pamiętać, aby zorganizować je samodzielnie. Inaczej nie będzie mogła skorzystać z opieki zdrowotnej na terenie Niemiec. Jakie korzyści płyną z podjęcia współpracy z agencją? 

Legalne podjęcie zatrudnienia

Opiekunka podpisuje umowę z agencją, która staje się jej pracodawcą, wypłaca wynagrodzenie i dostarcza niezbędne dokumenty. Możesz więc mieć pewność, że nie spotkają Cię żadne problemy administracyjne czy tym bardziej prawne.

Dopasowanie oferty do kompetencji

Agencja stale dysponuje dużą liczbą ofert pochodzących bezpośrednio z niemieckich rodzin. Różnią się one pod względem oczekiwań w zakresie doświadczenia, umiejętności, dodatkowych kompetencji, znajomości języka niemieckiego, a nawet płci. Dzięki temu może niemalże idealnie dopasować konkretną ofertę do danej opiekunki.

Jasne i znane zasady zatrudnienia

To właśnie szczególnie odróżnia zatrudnienie przez agencję od podjęcia pracy opiekunki bezpośrednio z ogłoszenia. Podpisując umowę z agencją opiekunka wie, jakie będą jej obowiązki, gdzie będzie pracować i w jakim stanie znajduje się jej podpieczny. Może dowiedzieć się czy ma jakieś szczególne potrzeby i oczekiwania. Nie będzie żadnych wątpliwości dotyczących zakwaterowania i ewentualnych kosztów pobytu na miejscu. Takie podejście przekłada się na wysoki komfort psychiczny opiekunki, co w przypadku pracy w obcym kraju jest szczególnie istotne, a wręcz bezcenne.

Gwarancja wypłaty wynagrodzenia

Wynika ona wprost z umowy, którą podpisuje opiekunka i agencja. Opiekunka dokładnie wie kiedy i jak wysokie będzie jej wynagrodzenie. Może zatem rozplanować swoje wydatki oraz przewidzieć ile pieniędzy uda jej się odłożyć na emigracji. Nie ma mowy o opóźnieniach czy warunkowaniu wypłaty wynagrodzenia w zależności od np. widzimisię podopiecznego czy jego rodziny.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!