Praca jako opiekunka osób starszych to coraz częściej wybierany sposób na zarobek za granicą. Choć zazwyczaj na takie stanowisko decydują się kobiety, zdarzają się też opiekunowie. To praca dla odpowiedzialnych i troskliwych, lubiących kontakt z ludźmi i choć do najważniejszych obowiązków należy dbanie o seniora, trzeba też zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poznaj zasady bezpieczeństwa w codziennej pracy opiekunki.
Jeśli wyjazd do pracy za granicę organizowany jest przez specjalistyczną firmę, na jej stronie zazwyczaj widnieją ogłoszenia wraz z obowiązkami, które mielibyśmy wykonywać na miejscu. Najczęściej znajdują się tam zadania z zakresu higieny i pielęgnacji seniora: codzienna toaleta, zmiana pieluch, czesanie i golenie, kąpiele. Oprócz tego pomoc w poruszaniu się w domu oraz poza nim, dbanie o porządek, przygotowywanie posiłków. Dla samego seniora niezwykle ważny jest po prostu kontakt – rozmowa czy wspólne spacery, które z rodziną są rzadkością. Dla opiekunki to też szansa na poznanie kultury zagranicznej, a nawet darmową naukę języka obcego.
Podczas wykonywania przez opiekuna czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, bardzo istotne jest zachowanie środków ostrożności. Przede wszystkim trzeba pamiętać o stosowaniu jednorazowych rękawiczek oraz płynów do dezynfekcji. W rękawiczkach powinno się myć i kremować podopiecznego, ale równie zmieniać mu pieluchy czy przebierać. Dzięki temu unikniemy kontaktu z płynami ustrojowymi i zadbamy o bezpieczeństwo obojga. Te przybory znajdą swoje zastosowanie również podczas czynności niezwiązanych bezpośrednio z pielęgnacją, takich jak zmiana pościeli czy ręczników, oraz sprzątanie łazienki. Wszędzie tam narażeni jesteśmy na kontakt z płynami ustrojowymi podopiecznego.
W zakres obowiązków opiekuna wchodzi też opieka okołomedyczna, czyli podawanie leków oraz pilnowanie przyjmowania specyfików o odpowiednich porach. Przydatne okażą się pudełeczka z podziałem na pory dnia lub dni tygodnia. Umieszczając tabletki w takich przegródkach, mamy pewność, że wszystko zostało podane w odpowiednim czasie. Medyczne czynności, takie jak zastrzyki czy zmiana opatrunków, są jednak obowiązkami pielęgniarzy i w to nie powinien mieszać się opiekun, nawet gdy ma on uprawnienia do wykonywania zawodu w Polsce.
Opiekunka czy opiekun osoby starszej bardzo często pomaga się jej przemieszczać i wstać. Opiekun również podnosi lub nawet przenosi z krzesła na łóżko czy też odwrotnie, co jest bardzo dużym obciążeniem dla pleców. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem, bólu i kontuzji, należy zadbać o prawidłową postawę oraz regularne, proste ćwiczenia. W sieci znajdziemy wiele zestawów ćwiczeń możliwych do wykonania w domu, bez żadnego sprzętu czy dużej przestrzeni. Oprócz tego dobrze jest poprosić o wyposażenie domu seniora w przedmioty, które pomogą się podnieść lub utrzymać, np. uchwyty przymocowane do mebli i ścian, ale też balkoniki czy wózki.
Przed wyjazdem do pracy jako opiekun osoby starszej, dobrze jest zapoznać się z warunkami panującymi na miejscu, a takie rzeczy jak jednorazowe rękawiczki czy płyn do dezynfekcji rąk zabrać ze sobą, w razie gdyby nie było ich w domu seniora. Podstawowe zasady bezpieczeństwa warto poznać wcześniej, choć na pewno osoba organizująca nasz wyjazd przedstawi je przed podpisaniem umowy.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255