Pracując jako opiekunka osób starszych warto już od pierwszych dni pobytu w Niemczech ustalić plan dnia z podopiecznym i jego rodziną. Jeśli jesteś zmienniczką, warto porozmawiać z poprzednikiem/poprzedniczką na ten temat. Często starsza osoba ma już swoje przyzwyczajenia i określone nawyki, z którymi nie warto na siłę walczyć. Harmonogram dnia jest dużym ułatwieniem zarówno dla ciebie jak i seniora, który dzięki temu wie, czego może spodziewać się od swojej opiekunki oraz jak będzie wyglądał jego dzień. Osoby starsze bardzo często preferują usystematyzowany tryb życia, ponieważ zwiększa to ich komfort psychiczny oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Opiekunce stały harmonogram dnia gwarantuje większą przewidywalność pracy. Dodatkowo pomaga odpowiednio rozdzielić czas na pielęgnację i aktywizację podopiecznego, a także wygospodarować czas tylko dla siebie. Jak zatem powinien wyglądać standardowy dzień podczas opieki nad osobą starszą? O tym przeczytasz w naszym artykule.
Pobudki oraz pory posiłków często uzależnione są nie tylko od upodobań seniora, ale przede wszystkim od pory przyjmowania leków. Regularne spożywanie posiłków przez podopiecznego jest niezwykle pomocne przy problemach trawiennych, wspomaga również procesy metaboliczne. Organizując harmonogram dnia, warto również pomyśleć o wyznaczeniu stałej pory porannej i wieczornej toalety.
Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie dni i konkretnych godzin, w których możesz pójść do sklepu, załatwić sprawę w banku czy na poczcie. Tworząc harmonogram uwzględnij również dni, kiedy seniora odwiedza rodzina.
Niektóre punkty planu dnia są stałe i niezależne od opiekunki. Należą do nich m.in. wizyty pomocy medycznej czy określone zabiegi medyczne, które są często ustalane odgórnie na konkretny dzień i godzinę. Nie można zatem o nich zapomnieć podczas ustalania harmonogramu dnia podopiecznego. Bardzo ważne, aby w planie dnia uwzględnić godziny oraz dokładne dawki podawanych leków.
W codziennym grafiku nie zapomnij o zaplanowaniu czasu na aktywność fizyczną swojego podopiecznego. Najlepiej, aby aktywność fizyczna w grafiku dnia znalazła się mniej więcej 1,5h po spożyciu posiłku. Pamiętaj, żeby dobrać poziom trudności i intensywności ćwiczeń w zależności od możliwości twojego podopiecznego.
Warto pomyśleć o spacerze na świeżym powietrzu albo lekkiej gimnastyce. W okresie jesienno-zimowym dobrym pomysłem jest również wspólne wykonywanie lekkich obowiązków domowych. Tak spędzony czas to gwarancja lepszego samopoczucia, zdrowia oraz formy zarówno seniora, jak i opiekunki.
Organizując plan dnia seniora nie można zapomnieć o wygospodarowaniu czasu na rozrywkę, czyli czas na gry planszowe, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek, oglądanie filmów czy spotkania w klubów seniorów. Pomoże to utrzymać prawidłowy stan zdrowia umysłowego oraz psychicznego podopiecznego. Warto tu zarówno uwzględnić samodzielne rozrywki podopiecznego (np. gdy my mamy chwilę dla siebie), jak i czas spędzany wspólnie.
Nie warto planować życia z zegarkiem w ręku. Pękający w szwach harmonogram oraz natłok zajęć może człowieka przytłoczyć, a co za tym idzie – zniechęcić do działania. Tworząc harmonogram dnia, podejdź do tematu realnie. Jeśli jeszcze nie wiesz, ile czasu zabiera dana czynność, notuj jedynie zadania do wykonania. Dzięki temu tykający zegarek nie będzie ciebie stresował, a plan dnia i tak zostanie zrealizowany.
Po upływie pewnego czasu opiekunka jest w stanie samodzielnie określić jak dużo czasu musi poświęcić na dane czynności oraz jeśli to konieczne zmodyfikować ustalony wcześniej harmonogram dnia. Należy obserwować to, co dzieje się z podopiecznym oraz w jego najbliższym otoczeniu, a także elastycznie podchodzić do wszelakich zmian.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255