Jakich sytuacji unikać podczas pracy z seniorem?

Porady dla opiekunek

Praca ze starszymi ludźmi nakłada na przyszłych opiekunów multum wyzwań i nowych obowiązków. Zdarza się jednak, że współpraca z trudnym seniorem wymyka się spod kontroli i wcale nie tak łatwo jest poskromić swój charakter. Jako że branża opiekuńcza to nasza specjalność, postanowiliśmy przygotować dla was krótką listę sytuacji, jakich należy unikać podczas pracy z seniorem. Sprawdźcie, jakich błędów nie popełniać i czym powinna charakteryzować się dobra opiekunka.

Profesjonalna opiekunka osób starszych – wymagania

Wyjazd za granicę jako opiekunka dla seniora nie bez powodu cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród naszego społeczeństwa. Wysokie zarobki, atrakcyjne warunki zatrudnienia czy możliwość poszerzenia własnych horyzontów stanowią nieodłączny element zatrudnienia w branży opiekuńczej. Nie wystarczy jednak zaaplikować na stanowisko, dopełnić niezbędne formalności i spakować walizki. Dobra opiekunka osób starszych w Niemczech powinna przygotować się do pierwszego zlecenia, gdyż każdy kolejny dzień będzie niósł ze sobą nowe wyzwania. Stąd też tak ważne jest, by cechowała się dużą dozą empatii, cierpliwości i wyrozumiałości. Opiekunka powinna doskonale wiedzieć, w jakich sytuacjach postawić granicę i kiedy powiedzieć „nie”, uwzględniając przy tym ton swojego głosu i gestykulację. Drobne gesty mają niebagatelne znaczenie dla dalszej współpracy oraz komfortu jednej i drugiej strony. Wiemy jednak, że nie zawsze da się zapanować nad emocjami w trudnych sytuacjach i dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do pracy ze starszymi ludźmi. Zobaczcie, czego unikać, pracując jako opiekunka dla seniora.

Agresja rodzi agresję, czyli jak nie rozmawiać z seniorem

Praca w Niemczech jako opiekunka bywa niekiedy naprawdę trudna. Aż do momentu wyjazdu nie będziecie mieć pewności, jak przebiegnie współpraca ani tym bardziej, jaki jest wasz przyszły podopieczny. Może zdarzyć się, że jest to trudny senior. Co wtedy? Współpraca z tzw. trudnym seniorem nie pozostawia dużego pola do manewru. Podopieczny może wówczas wykazywać się agresją, być niemiły czy też nieprzyjemny w odbiorze, a wszystko to za sprawą braku akceptacji własnego stanu. Nie należy brać do siebie kąśliwych uwag i komentarzy, gdyż opiekunowie w tym wypadku nie są niczemu winni. Chodzi natomiast o to, jak poradzicie sobie z wykonywaniem codziennym obowiązków, gdy atmosfera temu nie sprzyja. Kierowanie się emocjami nie powinno mieć w tej sytuacji miejsca. Nie podnoście głosu! Krzyk również jest niewskazany, gdyż może potęgować negatywne emocje seniora, a przecież nie o to chodzi. Relacja z podopiecznym powinna być oparta na zaufaniu i bezpieczeństwie.

Aktywność fizyczna ponad możliwości podopiecznego

Jak to mówią, ruch to zdrowie! Niemniej w każdej sytuacji należy zachować zdrowy rozsądek i nie przeciążać organizmu podopiecznego. Codzienna aktywność powinna zostać dopasowana do jego możliwości i potrzeb. Jeśli senior od kilku dni skarży się na ból w kolanach, nie angażujecie go w długi spacer na świeżym powietrzu. Nie tylko pogorszycie jego samopoczucie, ale także i obopólną relację. Opieka nad osobami starszymi to prawdziwa nauka kompromisów. Warto rozmawiać z podopiecznym i zapytać o jego preferencje. Może to właśnie gry planszowe okażą się najlepszym rozwiązaniem. Chęć niesienia pomocy osobie starszej jest cenna. Nie zapominajcie jednak, że jej zdrowie to absolutny priorytet. Bez tego ani rusz!

Bagatelizowanie złego stanu zdrowia

Lista obowiązków opiekunki osób starszych jest uwarunkowana wieloma czynnikami, w tym stanem zdrowia seniora czy charakterem zatrudnienia. To jednak warto mieć na uwadze, że do waszych głównych zadań należeć będzie dbałość o zdrowie i samopoczucie podopiecznego. Wspominamy o tym dlatego, iż zdarzają się sytuacje, w których bagatelizujemy pewne objawy. Nie tędy droga. Jeśli senior wykazuje nietypowe dla siebie zachowania, tym samym skarży się na swoje samopoczucie – należy niezwłocznie skontaktować się z rodziną i udać na wizytę kontrolną. Nie zawsze musi być to sygnał o zachodzących w organizmie nieprawidłowościach. Nie oznacza to jednak, iż należy negować jego sugestie odnośnie samopoczucia.

Opiekunka osób starszych powinna także pomyśleć o stworzeniu harmonogramu dnia. Tym sposobem nie zaburzycie dotychczasowej rutyny podopiecznego, a współpraca z czasem wejdzie na nowy tor.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!