4 wskazówki dla początkującej opiekunki

Porady dla opiekunek

Zawód cieszący się rosnącą popularnością, czyli opiekunka osób starszych, nie wymaga ukończenia konkretnej szkoły, czy odbycia specjalistycznego kursu. Osoby, które chcą rozpocząć pracę, opiekując się seniorami, borykają się z dużym zdezorientowaniem i niepewnością. W trosce o początkujące opiekunki przygotowaliśmy artykuł, w którym zamieściliśmy 4 najważniejsze wskazówki, które będą pomocne podczas stawiania pierwszych kroków w tej branży. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom, osoby zainteresowane rozpoczęciem pracy jako opiekunka osób starszych za granicą unikną wielu powielanych błędów.

Przemyśl czy to praca dla Ciebie

Praca jako opiekunka osób starszych nie wymaga żadnych kwalifikacji, ani specjalistycznych umiejętności, co zdaje się przyciągać wielu zainteresowanych. Należy jednak pamiętać, że praca z osobami chorymi i w podeszłym wieku wymaga pewnych predyspozycji. Empatia, cierpliwość, wyrozumiałość oraz zaangażowanie to jedne z najbardziej wymaganych cech w tym zawodzie. Naszym zdaniem, pierwszym krokiem, jaki powinna podjąć przyszła opiekunka, jest odpowiedzenie sobie na pytanie – czy ta praca jest dla mnie? Jeśli uzyskana odpowiedź jest twierdząca, wtedy śmiało możemy przejść do kolejnego punktu z naszej listy.

Praca nad językiem obcym to podstawa

Znajomość języka obcego, którym posługują się bliscy chorego i sam chory jest bardzo ważna. To od niej zależy wysokość wynagrodzenia, atrakcyjność danej oferty, a także możliwość wybierania spośród licznych ofert. Osoby, które posługują się w dobrym stopniu językiem niemieckim, znacznie łatwiej znajdują pracę i mogą liczyć na wiele benefitów.

Warto wspomnieć, że posługiwanie się językiem niemieckim wpływa również na komfort opiekunki oraz jej poziom stresu podczas pracy i mieszkania w obcym państwie. W trudnych sytuacjach, kiedy np. potrzebna jest pomoc, znajomość języka może być decydująca.

Naucz się planować swoją pracę

Osoby, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę jako opiekunka osób starszych, powinny czym prędzej nauczyć się prawidłowo planować swój codzienny grafik pracy. Liczne obowiązki oraz zróżnicowanie zadań powoduje, że początkujące opiekunki wpadają w wir pracy, często pracując znacznie dłużej, niż powinny. Warto pamiętać o odpoczynku, ponieważ zmęczenie opiekunki prowadzi do gorszego funkcjonowania, zarówno seniora, jak i samej opiekunki. Jak to mówią, praktyka czyni mistrza, jednak warto zwracać uwagę na planowanie już od początku swojej pracy.

Skorzystaj z agencji opiekunek

Agencje to idealne rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych opiekunek. Skorzystanie z takiej oferty oznacza zredukowanie formalności do minimum, pewność zgodności oferty z opisem oraz bezpieczeństwo podczas podejmowania pracy. Renoma danej firmy pozwala uniknąć nam niepotrzebnego stresu, a oferowane zarobki są korzystne dla obu stron.

W sieci możemy znaleźć wiele podejrzanych ogłoszeń, które obiecują wysokie zarobki i podają nieprawdziwe informacje na temat przyszłych obowiązków. Bardzo często osoby, które zatrudniają się za pomocą takiego ogłoszenia, stają się ofiarą oszustwa – stawka jest niższa niż w ogłoszeniu lub zakres obowiązków jest inny.

Mamy nadzieję, że tych kilka cennych wskazówek, pomogą Wam w stawianiu pierwszych kroków w pracy opiekunki. Należy pamiętać, że początki zawsze bywają trudne, jednak cenne doświadczenie, które nabywamy podczas pierwszych chwil, okazuje się nieocenione w przyszłości.

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!