Akcesoria przydatne w opiece nad osobą starszą

Porady dla opiekunek

opieka nad osobą starszą pomoc

Pielęgnacja osoby starszej wymaga od opiekunów odpowiedniego podejścia. Sprawowanie opieki nad osobą obłożnie chorą jest sporym wyzwaniem i dla opiekuna, i dla podopiecznego. Niekiedy stan zdrowia czy złe samopoczucie nie pozwalają osobom starszym na wykonywanie podstawowych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych samodzielnie. Dlatego też przychodzimy z pomocą! Aby ułatwić wam – przyszłym opiekunkom i opiekunom wykonywanie obowiązków, stworzyliśmy listę akcesoriów pielęgnacyjnych, które z pewnością się przydadzą.

Opieka nad osobami starszymi a dyskomfort podopiecznego

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak niekiedy ciężka jest praca opiekunki do osób starszych w Niemczech. Wiąże się nie tylko ze zmianą dotychczasowego miejsca zamieszkania, lecz także z nowymi obowiązkami. Jeżeli dopiero rozpoczynasz pracę jako opiekunka dla seniora, z pewnością będziesz potrzebowała czasu, aby wdrożyć się w nową rzeczywistość. Warto, abyś miała świadomość o dyskomforcie podopiecznego, który znajduje się w trudnej sytuacji. Wielu podopiecznych boryka się z problemem braku akceptacji własnego stanu zdrowia, a co za tym idzie, wykonywanie codziennych obowiązków może być początkowo uciążliwe. Zadbaj o komfort podopiecznego. Senior powinien czuć się dobrze i w pełni bezpiecznie.

Profilaktyka przeciwodleżynowa – co warto kupić?

Występowanie odleżyn można ograniczyć poprzez zastosowanie kilku prostych zasad profilaktyki przeciwodleżynowej. Zapobieganie ich powstawaniu to jeden z elementów codziennej opieki nad osobą starszą. Profilaktyka powinna rozpocząć się od dbałości o częstą zmianę pozycji seniora. I choć nie zawsze jest to możliwe, uchroni twojego podopiecznego przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Z pomocą przyjdą poduszki lub specjalne krążki przeciwodleżynowe, które mają za zadanie pobudzić krążenie. Należy również zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty przeciwodleżynowe stosowane zwykle tuż po kąpieli. Wzmocnią skórę i wyeliminują ryzyko powstawania odparzeń czy podrażnień.

Akcesoria do higieny osobistej

Czynności higieniczne mogą sprawić seniorowi duży dyskomfort. Jeżeli stan zdrowia twojego podopiecznego nie pozwala mu na pełną samodzielność, zadbajmy o jego intymność. Do mycia chorego najlepiej użyć miękkiej gąbki lub bawełnianej myjki. Pomocne mogą być również jednorazowe rękawiczki. Istotne, aby stosowane przez nas akcesoria czy produkty pielęgnacyjne były delikatne. Skóra osób starszych jest wrażliwa i podatna na występowanie podrażnień czy infekcji.

Po kąpieli…

… osusz ciało miękkim ręcznikiem. Nie trzyj, a raczej delikatnie wycieraj! Tak przygotowana skóra jest gotowa na kolejny etap pielęgnacji. Tuż po kąpieli warto nałożyć na całe ciało kosmetyki o działaniu nawilżającym.

Mokre chusteczki

Nie są konieczne, lecz z pewnością zdadzą egzamin! Nawilżone chusteczki to bardzo praktyczne rozwiązanie, które posłuży do higieny miejsc intymnych oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Chusteczki nasączone substancją myjącą ułatwią codzienną higienę, nie powodując przy tym podrażnień.

Pieluchomajtki

Osoby starsze bardzo często borykają się z problemem nietrzymania moczu. Co możesz zrobić dla podopiecznego? Zaopatrz się w pieluchomajtki z elastycznym pasem i chłonnym wkładem. Akcesoria higieniczne tego rodzaju zapewnią seniorowi komfort i wysoki poziom higieny.

Kasetka na lekarstwa

Regularne przyjmowanie lekarstw to konieczność zwłaszcza u osób ciężko chorych. Tygodniowa kasetka na leki z podziałem na pory dnia z pewnością zda egzamin. Ułatwi aplikowanie leków, a co za tym idzie, nie dojdzie do pomyłki. Jeśli podopieczny ma problem z przyjmowaniem leków, zaopatrz się również w specjalną kruszarkę, która rozdrobni tabletki.

Śliniaki jednorazowe

Jednorazowe specjalistyczne śliniaki zostały stworzone z myślą o osobach starszych i ich opiekunach. Śliniaki z łatwością dopasujemy do każdego podopiecznego indywidualnie. Ułatwią wykonywanie codziennych czynności i uchronią przed zabrudzeniem ubrania. Mogą zostać także wykorzystane jako serwetka.

Jeśli osoba starsza jest mobilna…

… zamotujmy dodatkowe uchwyty w łazience, ułatwiające wyjście z wanny czy spod prysznica. Senior z pewnością poczuje się bezpiecznie, a my wyeliminujemy ryzyko upadku czy poślizgnięcia. Pomocne będą również schodki, maty antypoślizgowe oraz dodatkowe oświetlenie. Jeżeli twój podopieczny jest w pełni sprawny, pozwól mu na odrobinę samodzielności. Seniorzy powinni sami wykonywać pewne czynności tak długo, jak pozwoli im na to samopoczucie!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!