Bariera językowa, jak poradzić sobie z obcą mową?

Porady dla opiekunek

sprechen sie deutsch - Deutsche Sprache lernen

Jak ja się z nimi dogadam? Najwięcej obaw Polaków, którzy zaczynają pracę opiekunki w Niemczech dotyczy języka. Wielu osobom wydaje się, że jeśli nie mówią świetnie po angielsku lub niemiecku, to nie mają szans na pracę. Nic bardziej mylnego.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech nie wydaje się zbytnio skomplikowana. Przygotowanie posiłków, zakupy czy nawet codzienna opieka nad osobą starszą czy chorą to zadania, z którymi poradzi sobie każda zaradna pani domu. Mimo to wiele osób poszukujących pracy nie decyduje się na podjęcie pracy w Niemczech z jednego powodu – język.

Bariera w głowie

Wiele osób przyznaje, że nie zna języka obcego lub zna go bardzo słabo, dlatego odsuwa od siebie myśl o znalezieniu dobrze płatnej pracy poza granicami naszego kraju. Okazuje się, że takie myślenie to błąd.

Obawa przed podjęciem pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech, gdzie wszyscy mówią w innym języku, jest naturalna. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że bariera językowa to problem, który dotyka nawet osoby po kursach i szkołach. Często problemem nie jest brak umiejętności, ale ograniczenia, które istnieją tylko w głowie. Trzeba uświadomić sobie, że przy dobrym nastawieniu i chęciach, język nie musi stanowić problemu. Może być jednak atutem, który da swobodę i komfort w pracy opiekuna osób starszych w Niemczech.

Ćwiczenie czyni mistrza

Jeśli myślimy o podjęciu pracy opiekunki w Niemczech, warto zacząć ćwiczyć język, którym będziemy komunikować się z przyszłym pracodawcą. Nie od razu przyswoimy wszystkie potrzebne słówka i formy gramatyczne, ale od czegoś trzeba zacząć.

Opiekunki w Niemczech współpracujące z LAXO Care, mogą skorzystać z darmowych kursów przygotowujących do wyjazdu. To ważne, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały kontaktu z językiem. Intensywny kurs to okazja, żeby poznać postawy i uporządkować wiedzę.

Możemy także poprosić kogoś z rodziny o pomoc w przygotowaniu do wyjazdu, kupić płytę z kursem języka niemieckiego lub poszukać takiego kursu w Internecie. Wcale nie trzeba wydać fortuny na prywatne lekcje. Dostępnych dla każdego możliwości jest wiele, a z zasobem nowych słów oraz solidnych notatek poczujemy się pewniej rozpoczynając nową pracę opiekunki w Niemczech.

Język na co dzień

Nauka języka obcego przychodzi dużo łatwiej, gdy obcujemy z nim na co dzień. Dlatego przed wyjazdem do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, ale także podczas pobytu w Niemczech, warto np. oglądać niemieckojęzyczną telewizję, czytać czasopisma i książki. Choć na początku lektura w obcym języku może być frustrująca, z czasem coraz więcej rzeczy zrozumiemy i przy okazji wzbogacimy słownictwo. Ważne dla nas słówka można sobie zanotować na kartce, którą powiesimy np. na lodówce.

Nawet jeśli mamy świadomość braków i błędów, które popełniamy, nie wolno zamykać się w sobie. Wręcz przeciwnie, należy wykorzystywać każdą okazję i rozmawiać z seniorem i jego rodziną. Wypowiadane zdania nie muszą być idealne pod względem gramatyki. Nikt nie będzie nam wystawiał ocen. Najważniejsze, żeby nasze intencje były zrozumiane.

Z kolei gdy sami czegoś nie zrozumiemy trzeba dopytywać, prosić powtórzenie jakiegoś zdania lub użycie innego zwrotu. Na początku pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech pomocny będzie także słownik lub translator. Czasami wystarczy przetłumaczyć jedno kluczowe słowo, żeby obie strony mogły się porozumieć.

Taryfa ulgowa

Niemieccy pracodawcy są bardzo wyrozumiali dla opiekunek, które dopiero rozpoczynają prace. Gdy zauważą, że opiekunka w Niemczech ma coś do zakomunikowania będą chcieli jej w tym pomóc. – Pierwsza niemiecka rodzina, u której pracowałam, miała do mnie ogromną cierpliwość. Na początku byłam tak zestresowana, że myliłam nawet najprostsze słówka. Czego nie umiałam powiedzieć, pokazywałam rękami. Zawsze jakoś się dogadaliśmy – opowiada pani Maria. – Moja podopieczna i jej rodzina wspierali mnie też w nauce. Tłumaczyli mi wszystko, podsuwali ważniejsze słówka, poprawiali błędy, które popełniałam – dodaje opiekunka osób starszych w Niemczech, która współpracuje z LAXO Care.

Znajomość języka niemieckiego to duży atut opiekunek osób starszych, ale nie jedyny. Polskie opiekunki są cenione przede wszystkim za swoją pracowitość, fachowość oraz troskę, z jaką dbają o podopiecznych. Dzięki nim seniorzy cieszą się lepszym zdrowiem i czasem spędzonym we własnym domu. Z kolei rodzina, która będzie widziała uśmiech i dobrą kondycję członka rodziny, utwierdzi się tylko w przekonaniu, że powierzyła opiekę nad osobami starszymi w dobre ręce. Poziom znajomości języka opiekunki zejdzie na drugi plan.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!