Co zrobić, gdy zgubisz dokumenty przebywając w Niemczech?

Porady dla opiekunek

Zgubienie paszportu, dowodu osobistego czy prawa jazdy może przydarzyć się każdemu. Jeśli jesteś opiekunką bądź opiekunem i znajdujesz się w takiej sytuacji przebywając na zleceniu w Niemczech, nie martw się – problem można łatwo rozwiązać!

Po pierwsze: zgłoszenie

Jeśli utracisz jakikolwiek dokument tożsamości, niezwłocznie powiadom niemiecką policję. Oprócz tego, poinformuj również polski konsulat bądź ambasadę. W momencie zgubienia paszportu, zgłoś ten fakt osobiście w dowolnej placówce konsularnej Rzeczpospolitej Polskiej (adresy placówek konsularnych RP w Niemczech znajdziesz TUTAJ). Godziny urzędowania to: poniedziałek, środa, czwartek, piątek od 09.00 do 14.00, wtorek od 13.00 do 18.00. W przypadku zgubienia dowodu osobistego, możesz dokonać tego w placówce konsularnej osobiście, w formie pisemnej za pomocą poczty lub faksu, wyłącznie na specjalnym formularzu. Nie możesz natomiast zgłosić utraty dokumentów telefonicznie. Warto podkreślić, że w przypadku utraty dokumentu tożsamości nie trzeba dokonywać rezerwacji terminu wizyty.

Utrata zgubionego dokumentu zgłoszona, co dalej?

Po zgłoszeniu utraty dokumentów masz pewność, że nikt się już nimi nie posłuży, ponieważ zostają one unieważnione. Nie tylko przypadkowa osoba, która znalazła by np. dowód osobisty, ale również Ty, nie będziesz mogła już go używać. Pozostaje tylko uzyskanie nowego dokumentu. Niestety, nie można wyrobić nowego dowodu osobistego poza terytorium Polski, dlatego też nieodpłatnie, na żądanie wydawane jest oświadczenie o utracie takowego dokumentu i jest ważne do czasu wydania nowego dokumentu tożsamości. Należy jednak pamiętać, że zaświadczenie nie zastępuje dowodu osobistego i jest ważne nie dłużej niż przez 2 miesiące.

Wyrobienie nowego paszportu

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej przebywający w Niemczech mogą uzyskać nowy paszport w dowolnej jednostce konsularnej, trzeba jednak liczyć się z długim czasem oczekiwania i kosztami. Możesz ubiegać się o następujące dokumenty:

 • paszport 10-letni (okres oczekiwania około 5-8 tygodni, koszt 110 euro),
 • paszport tymczasowy na czas oczekiwania na wydanie paszportu 10-letniego (dopłata 15 euro),
 • paszport tymczasowy na powrót do kraju, ważny przez krótki okres czasu i wydawany dla osób niezamieszkałych w Niemczech (koszt: 40 euro), raczej mało przydatny osobom pracującym w opiece.

Okres oczekiwania na paszporty tymczasowe to kilka dni roboczych. W przypadku osób, których paszport został wydany w ciągu ostatnich 10 lat czas ten da się często skrócić do kilku godzin. Jeśli będziesz chciała załatwić tę sprawę w czasie krótszym niż 3 dni, to musisz uiścić dodatkową opłatę w wysokości 30 euro. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach polskich urzędów konsularnych na terenie Niemiec.

Utracone prawo jazdy

Jeżeli wraz z polskimi dokumentami utracisz także polskie prawo jazdy powinnaś wiedzieć, że nie masz obowiązku informowania o tym konsulatu. Warto, abyś powiadomiła o tym fakcie niemiecką policję. Oprócz zgłoszenia na policję, poinformuj również urząd gminy miejscowości, w której jesteś zameldowana w Polsce. Zachowaj zaświadczenie od policji, ponieważ będzie potrzebne dla wydziału komunikacji przy wydawaniu wtórnika. Nowe prawo jazdy wystawia urząd komunikacji w Polsce, po złożeniu oświadczenia o utracie starego. Mieszkając na stałe w Niemczech możesz także ubiegać się w niemieckim urzędzie wystawiającym prawa jazdy o wystawienie niemieckiego wtórnika prawa jazdy, który może być wystawiony na podstawie danych uzyskanych z polskiego urzędu komunikacji.

Zgubiona lub ukradziona karta bankomatowa

W przypadku utraty kary bankomatowej lub kredytowej, niezwłocznie zastrzeż ją w banku, w którym została wydana. Możesz to zrobić telefonicznie (większość banków oddaje do dyspozycji bezpłatna infolinię), poprzez aplikację mobilną do konta bankowego, logując się na stronie internetowej danego banku lub osobiście w banku.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jadąc za granicę trzeba myśleć o wszystkim. Zalecane jest skopiowanie wszystkich dokumentów, żeby łatwiej było je odtworzyć. Warto również pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i stresu w sytuacjach nieprzewidzianych (np. nagły zgon).

Po powrocie do kraju

Utrata dokumentów za granicą z pewnością kosztowała Cię trochę nerwów, pieniędzy i wysiłku. Niestety musisz uzbroić się w jeszcze odrobinę cierpliwości i wykonać niezbędne procedury w Polsce, żeby wyrobić nowe dokumenty. Nie zgub zaświadczenia od policji, ponieważ będziesz musiała każdorazowo okazywać je w kolejnych urzędach.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!