Dieta seniora – jakie posiłki przygotowywać osobie starszej?

Porady dla opiekunek

Wraz z wiekiem osoby starsze zaczynają skarżyć się na pierwsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zwolniony metabolizm sprawia, że nie mogą w pełni cieszyć się ulubionymi posiłkami. Nie bez znaczenia zatem pozostaje żywienie osoby starszej. Codzienna dieta powinna zostać dopasowana do stylu życia podopiecznego, a zarazem być bogata w składniki odżywcze. Jak ułożyć jadłospis dla seniora? Co powinien jeść, by czuł się dobrze i czego nie może zabraknąć w codziennej diecie? Sprawdzamy!

Styl życia osób starszych a żywienie – to warto wiedzieć

Praca opiekunki w Niemczech, jak sama nazwa wskazuje, polega na pomaganiu podopiecznemu przy wykonywaniu podstawowych czynności. Może być to mycie podopiecznego, podawanie leków, a nawet i przygotowywanie posiłków. Na tym aspekcie pragniemy skupić się w dzisiejszym wpisie! Doskonale wiemy, z jakimi dolegliwościami zmagają się osoby starsze. Nie tylko zabierają im całą radość z życia, ale również wpływają na ogólny komfort. Stąd też duże znaczenie dla samopoczucia podopiecznego ma odpowiednio zbilansowana dieta. Warto mieć na uwadze, że seniorzy nie są najbardziej aktywną grupą, nie wspominając już o naturalnych procesach zachodzących w ich organizmie.

Jak ułożyć dietę dla osoby starszej? Nieunikniona jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który podpowie, na co zwrócić uwagę. Najogólniej mówiąc, dieta seniora powinna być smaczna i lekkostrawna.

Dieta seniora – podstawowe zasady żywienia u osób starszych

Żywienie u osób starszych w dużym stopniu zakłada eliminację co poniektórych składników, a także wprowadzenie zupełnie nowych nawyków. Warto pamiętać, że zdrowie i zbilansowane posiłki poprawiają nastrój podopiecznego i opóźniają zachodzące w organizmie procesy. W wielu przypadkach mogą też skutecznie zminimalizować ryzyko występowania poważnych schorzeń.

Co powinien jeść senior? Wskazane jest, aby były to lekkostrawne posiłki wzbogacone w witaminy A, C i E. Mogą być to potrawy gotowane na parze, duszone lub pieczone. Radzimy unikać natomiast smażenia na głębokim tłuszczu, gdyż może mieć ono wpływ na perystaltykę jelit. U seniorów najlepiej sprawdza się natomiast chude mięso, sałatki warzywne i zupy, które nie sprawiają trudności w ich przyjmowaniu

Nie bez znaczenia jest również ilość spożywanych posiłków. Zalecane jest, aby seniorzy spożywali 4-5 posiłków dziennie, które są mniej obfite. W międzyczasie warto natomiast wzbogacić dietę o owoce i warzywa oraz duże ilości wody. Jeśli podopieczny raczej niechętnie po nią sięga, wystarczy dodać plasterki pomarańczy lub miętę.

Aby wprowadzone nawyki rzeczywiście przyniosły oczekiwany rezultat, liczy się systematyczność. Jako opiekunka osób starszych, powinnaś stopniowo zacząć przyzwyczajać podopiecznego do stałych pór posiłków. Tym sposobem zadbasz o jego układ pokarmowy, co natomiast przełoży się na kondycję fizyczną.

Żywienie osoby starszej – tego unikaj!

Żywienie osoby starszej powinno zostać dostosowane do ogólnych potrzeb i preferencji seniora, a także stanu zdrowia. Zanim jeszcze przygotujesz wstępny jadłospis dla seniora, porozmawiaj z nim, jakie potrawy lubi i co mu nie odpowiada. Serwowane posiłki mają w końcu być nie tylko zdrowe, ale również smaczne! Wówczas o wiele prościej będzie wprowadzać nowe nawyki żywieniowe.

My pragniemy skupić się na jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż dieta seniora rzeczywiście jest z reguły dość restrykcyjna. Niemniej spożyta raz na jakiś czas przekąska nikomu dotąd nie zaszkodziła. W sieci bez problemu znajdziesz przepisy na fit desery. Warto wykorzystać ten fakt i wspólnie przygotować coś smacznego.

Czego natomiast unikać? Osoby starsze – bez względu na wiek i przebyte choroby, muszą bezwzględnie unikać nadmiaru nabiału, kofeiny i alkoholu, a także soli i ostrych przypraw. Układ pokarmowy seniora jest bardzo delikatny! Jako profesjonalna opiekunka osób starszych, powinnaś zatem bacznie obserwować, jak podopieczny reaguje na dane składniki i w razie zaistniałej konieczności zmienić dotychczasowy styl żywienia.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!