Dlaczego warto zbierać referencje pracując jako opiekunka osób starszych?

Porady dla opiekunek

Referencje to jedna z metod selekcji i weryfikacji osób ubiegających się o dane stanowisko pracy, również w roli opiekunki osób starszych. Promują one potencjalnego pracownika oraz potwierdzają jego kwalifikacje, zdolności, czy też doświadczenie zawodowe. W tym artykule wyjaśniamy, czym są i dlaczego warto o nie zadbać?

Na co mają wpływ referencje?

Z rozmów przeprowadzonych z opiekunami wiemy, że nie zawsze pamiętają o tym, by poprosić o referencje. A szkoda! Wspomniane referencje, czyli zaświadczenie potwierdzające jakość oraz sposób wykonania zleconej pracy stanowią jeden z najważniejszych, a także najchętniej widzianych wśród pracodawców dokumentów przedkładanych przez aplikującego na stanowisko kandydata. Wynika to z tego, że referencje są często jedynym udokumentowanym potwierdzeniem posiadanego doświadczenia, zawierającym przy okazji ocenę pracy opiekunki osoby starszej. Coraz więcej rodzin seniorów także wymaga przedstawienia takiego zaświadczenia, co jest jak najbardziej zrozumiałe i podyktowane dbałością o standard opieki nad członkiem rodziny.

Referencje mogę (ale nie muszą) wpływać na:

 • możliwość podjęcia współpracy;
 • wysokość wynagrodzenia;
 • atrakcyjność proponowanej oferty pracy.

Co powinny zawierać referencje opiekunki?

Wiele osób zastanawia się jak powinny wyglądać referencje opiekunki seniorów? Przede wszystkim powinny zawierać podstawowe informacje o zatrudnieniu, którego dotyczą. Nie istnieje jednak wzór idealnych referencji z pracy w opiece. Ważne, aby pojawiły się tam poniższe informacje:

 • imię i nazwisko opiekunki;
 • imię i nazwisko podopiecznego;
 • stan zdrowia podopiecznego;
 • zakres obowiązków – krótki opis tego, czym zajmowała się opiekunka;
 • okres zatrudnienia (dokładne ramy czasowe);
 • telefon kontaktowy do rodziny;
 • własnoręczny podpis osoby wystawiającej referencje.

Oczywiście osoba, która wystawia referencje może pokusić się o dłuższy opis tego, co opiekun dokładnie robił, jak się zachowywał i jaki ma charakter, jakie były relacje opiekuna z rodziną i podopiecznym itp. Forma referencji jest właściwie dowolna, z zachowaniem powyższych informacji, które są absolutnym minimum.

Kto powinien wystawić referencje?

Najlepiej, jeśli referencje potwierdzające wykonywaną pracę wystawi sam podopieczny. Ze względu na stan zdrowia jest to oczywiście nie zawsze możliwe. W takim wypadku referencje wypełnia najbliższa podopiecznemu osoba. Jest to albo członek rodziny, albo inna osoba, która pozostaje w najbliższym otoczeniu podopiecznego, a która ma wiedzę na temat naszej pracy u tego seniora.

Dobrą praktyką jest zwracanie się z prośbą o referencje zaraz po zakończonym zatrudnieniu. Im więcej czasu upłynie od końca danego kontraktu, tym trudniej będzie je zdobyć.

Korzyści z posiadania referencji

Opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech zajmuje się osobami z różnymi schorzeniami. Zakres obowiązków zmienia się w zależności od stopnia samodzielności podopiecznych. Opiekunowie nabywają podczas pracy nowe doświadczenia i umiejętności, szkolą się, a także rozwijają w zakresie nauki języka niemieckiego.

Referencje są doskonałą okazją potwierdzenia ich „dorobku zawodowego”, doświadczeń i umiejętności. Pracodawca oraz rodzina seniora widząca pokaźny zbiór zaświadczeń z wykonanej pracy na pewno znacznie przychylniej wybiorą daną opiekunkę, a także będą w stanie zaoferować jej lepsze warunki, ponieważ zyskują pewność, że zatrudniają kompetentną osobę.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!