Empatia – wczuj się w sytuację osoby starszej

Porady dla opiekunek

Senior man with her caregiver at home

Empatia to jedna z najbardziej pożądanych cech opiekunek osób starszych. Dlaczego tak jest? Doświadczone opiekunki z LAXO Care wiele razy przekonały się, że umiejętność zrozumienia uczuć i motywacji seniora ułatwia pracę.

Praca opiekunki to nie tylko umiejętności związane z pielęgnacją osób starszych i schorowanych, podawanie leków, dbanie o porządek wokół podopiecznego i przygotowanie posiłków. Praca opiekunki to przede wszystkim obcowanie z drugim człowiekiem. Osoby, które liczą na łatwy zarobek, mogą nie podołać wyzwaniu, jakim jest opieka nad osobą starszą i chorą. Właśnie dlatego LAXO Care decyduje się na współpracę z osobami, które mają doświadczenie w pracy z seniorami, są obowiązkowe, zaradne, ale przede wszystkim otwarte na ludzi, życzliwe i empatyczne.

Utrata samodzielności

Niektórym może się wydawać, że osoba starsza powinna przyjąć oferowaną pomoc i wsparcie z uśmiechem i życzliwością. Zatrudnienie opiekunki, to rozwiązanie dużo lepsze niż przeprowadzka do domu starców, ale zdaniem seniora nie idealne. Osobom starszym bardzo trudno pogodzić się z utratą samodzielności. W domu seniora pojawia się obca osoba, która „przejmuje ster”, wprowadza swoje zasady, burzy uporządkowany świat. W takich sytuacjach niektórzy podopieczni reagują nieufnością, a nawet złością. – Jedna z moich podopiecznych krytykowała wszystko, co robię. Według niej nie potrafiłam gotować, sprzątać, nawet źle wycierałam kurze. Słuchałam uwag i starałam się do nich stosować. Nie było łatwo, ale wytrwałam do końca, bo wiedziałam, że żadna pani domu nie potrafiłaby ze spokojem patrzeć na to, jak obca osoba rządzi się w jej domu – opowiada pani Teresa, opiekunka z LAXO Care.

Izolacja od bliskich

Doświadczone opiekunki doskonale zdają sobie sprawę, że nie zawsze zachowanie seniora wynika z niechęci czy trudnego charakteru. Bardzo często nieprzyjemne zachowania to efekt choroby. W przypadku takich chorób jak demencja, otępienie czy Alzheimer kluczowe będzie profesjonalne podejście opiekunki do swoich obowiązków. Życzliwość, troska i uśmiech, które opiekunka zaoferuje seniorowi, nie zawsze będą odwzajemnione.

Osoby chore często tracą chęć do życia, same izolują się od rodziny i bliskich, z czasem codzienne czynności zaczynają stanowić problem, pojawiają się kłopoty z pamięcią. Brak panowania nad własnym życiem budzi w osobach chorych złość, która wyładowywana jest na opiekunce.

– Nauczyłam się już, że w takich sytuacjach nie wolno brać wszystkiego do siebie. Wiem, że choroba zmienia ludzi i staram się nie trzymać urazy. Takie podejście ułatwia mi pracę – przyznaje pani Basia, opiekunka z LAXO Care.

Wczuć się w sytuację seniora

Trudne zachowania seniora wynikające z wieku, nagłych zmian w otoczeniu czy choroby to tylko niektóre z wielu przypadków, z jakimi mają do czynienia opiekunki osób starszych. Praca z ludźmi wiąże się z wieloma sytuacjami, których nie można przewidzieć. Dlatego tak ważne jest to, żeby opiekunka potrafiła wczuć się w sytuację swojego podopiecznego, próbowała zrozumieć jego oczekiwania. Otwartość na potrzeby drugiego człowieka oraz empatia to cechy, bez których trudno sobie wyobrazić pracę opiekunki osób starszych i chorych.

Pani Teresa, opiekunka z LAXO Care, radzi, aby w trudnych sytuacjach nie bać się rozmawiać z podopiecznym. To pozwala lepiej zrozumieć jego uczucia. A może nawet dzięki rozmowie uda się szybciej ustalić zasady współpracy, które ułatwią funkcjonowanie opiekunce i seniorowi.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!