Filmy, które powinna obejrzeć każda opiekunka

Porady dla opiekunek

Przygotowaliśmy dla Was propozycje 4 filmów na jesienne wieczory, które sprawią, że po ich obejrzeniu otworzycie się na drugiego człowieka. Przekonacie się dzięki nim, że różnice kulturowe, religijne czy odmienny status materialny nie mają znaczenia, kiedy w grę wchodzi ludzkie zdrowie. Satysfakcja płynąca z pomocy drugiemu człowiekowi może przynieść poczucie spełnienia i sensu pracy oraz pokazać, jak wiele dobrych efektów uzyskujemy, angażując się w swoje obowiązki i podchodząc do podopiecznych z empatią. 🎥🎞Są to filmy, które swoją fabułą wnoszą wiele ważnych wartości, skłaniają nas do refleksji i zmieniają spojrzenie na świat – również w zakresie branży opiekuńczej. Macie chwilę na seans filmowy?

1. Nietykalni (2011)

Jest to komedia oparta na faktach. Opowiada o sparaliżowanym na skutek wypadku milionerze, zatrudniającym do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który dopiero co wyszedł z więzienia. Opis fabuły brzmi dość niepokojąco, jednak jest to życiowa, wzruszająca historia o przyjaźni dwóch mężczyzn – Philippe’a i Drissa. Choć pochodzą oni z zupełnie odmiennych światów, to wspólnie przeżywają wiele sytuacji oraz radosnych chwil. „Nietykalni” to obraz pełen autentyzmu emocjonalnego, prawdy o ludziach i współczesnym społeczeństwie. Podczas oglądania filmu na pewno przydadzą Ci chusteczki. Jeśli ich nie masz, to lepiej zaopatrz się w spory zapas. 🙂

2. Przyjaciel u boku (2009)

Kolejna propozycja ukazuje siłę przyjaźni między podopiecznym a opiekunem. Główną bohaterką jest Muriel – urocza i inteligentna kobieta, która od czasu tragicznego wypadku jest przykuta do łóżka. Nie potrafi pogodzić się z kalectwem, jest często kapryśna i niezadowolona. Do opieki zatrudnia byłego boksera o imieniu Leo, który nadużywa alkoholu. Łączy ich fakt, że oboje nie radzą sobie w życiu. Postanawiają sobie pomóc. Muriel podaje pomocną dłoń Leo, który jest analfabetą – uczy go pisać oraz czytać. Natomiast mężczyzna robi wszystko, by pokazać jej piękno świata. Jest to wzruszająca opowieść o ludzkich słabościach i uczuciach.

3. Motyl Still Alice (2014)

Jest to historia opowiadająca o dr Alice Howland, którą poznajemy, gdy wśród najbliższych obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Niedługo potem, ta utytułowana profesor na Uniwersytecie Cambridge, spostrzega u siebie drobne zaniki pamięci. Diagnozą okazuje się być rzadka odmiana choroby Alzheimera, niestety dziedziczna genetycznie. Film pokazuje, jak rozwija się ta choroba – krok po kroku wpływa na umysł, ograniczając jego możliwości. Wszystko rozpoczyna się od zapominania pojedynczych słów, dat, zagubienia się w kampusie podczas biegu, a kończy na tym, że życie głównej bohaterki całkowicie wymyka się spod kontroli. Alice Howland powoli traci wszystko, na co tak ciężko pracowała przez wiele lat. Nie cierpi, tylko walczy. Choroba Alzheimera wzbudza w niej frustrację. Traci wspomnienia, swoją tożsamość.  Dzieło to pozwala nam także przyglądać się chorobie przez pryzmat bliskich głównej bohaterki i środowiska, w którym żyje. Jest to wzruszająca historia, opowiadająca o tym, że życie może być przyjemne, ale krótkie – tak samo, jak życie motyla.

4. Nie jesteś sobą (2014)

To poruszający, smutny film, który w prawdziwy, choć przytłaczający, sposób mówi o przyjaźni, oddaniu i umieraniu. Pokazuje rozwój nieuleczalnej choroby, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne. Przedstawia codzienne życie Kate – atrakcyjnej, bogatej i utalentowanej pianistki. Głowna bohaterka ma idealnego męża, piękny dom, satysfakcjonującą pracę i grono przyjaciół, których zaprasza na wystawne kolacje, podczas których podaje ugotowane przez siebie wykwintne dania i raczy gości grą na fortepianie. Wszystko się zmienia, kiedy lekarze diagnozują u niej stwardnienie zanikowe boczne. W ciągu półtora roku choroba postępuje tak, że jeszcze Kate nie jest w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności. Kobieta nie może pogodzić się ze swoją chorobą. Sytuacja ulega zmianie, gdy mąż chorej przyjmuje do opieki kobietę – zwariowaną studentkę Bec. Mimo, że opieka jest dla niej początkowo przykrym doświadczeniem oraz przymusem, relacja kobiet szybko nabiera barw. Znajdują wspólny język. Bec staje się wsparciem, a także jedyną, prawdziwą przyjaciółką Kate. Daje jej nadzieję i napełnia życie Kate optymizmem. Co ważne dla artystki, opiekunka traktuje ją jak zdrową kobietę – nie lituje się nad nią, nie postrzega jej przez pryzmat choroby. Film jest piękną historią przyjaźni między podopieczną a opiekunką ukazujący jednocześnie poszczególne etapy choroby.

Życzymy miłego seansu! 😉

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!