Higiena ciała seniora – porady dla opiekunki osób starszych

Porady dla opiekunek

Jednym z najważniejszych obowiązków każdej opiekunki jest higiena ciała podopiecznego. Tak zwana toaleta jest bardzo ważna z punktu widzenia komfortu seniora. Jeśli zadbamy  o to, aby była przeprowadzona w sposób sprawny, to z pewnością nie będzie dla nas, ani dla naszych podopiecznych przykrym elementem każdego dnia. Ważne, aby zaznaczyć, że nieodpowiednie zadbanie o higienę seniora może skutkować różnymi dolegliwościami.

Przygotuj się do obowiązków

Pierwszą rzeczą, którą powinnyśmy zrobić, jest odpowiednie przygotowanie do toalety. Jeśli opiekujemy się osobą, która jest w stanie się w sposób samodzielny poruszać, to nasze zadanie jest bardzo ułatwione. Wystarczy sobie przygotować niezbędne akcesoria w łazience. Jeśli jednak nasz senior jest w jakimś stopniu unieruchomiony, to będziemy musiały włożyć więcej wysiłku w zadbanie o jego higienę.

Niezależnie jednak od stanu podopiecznego, musimy sobie przygotować miskę z ciepłą wodą, delikatną gąbkę, szampon do włosów, najlepiej taki o naturalnym składzie oraz żel do mycia lub mydło, pastę do zębów wraz ze szczoteczką, czysty ręcznik, bieliznę i ubrania.

Szacunek do seniora

Ze względu na to, że dbanie o higienę seniora wiąże się również z dotykaniem jego miejsc intymnych, należy się do tego odpowiednio przygotować. Zarówno dla osoby starszej, jak i dla nas – opiekunek jest to sytuacja niekomfortowa. Powinnyśmy zadbać o to, aby uczucia seniora nie zostały urażone, ponieważ może to wpłynąć na obniżenie jego nastroju oraz poczucie własnej wartości.

Musimy wiedzieć, że ciało seniora może być w pewien sposób zdeformowane, przez co może wywoływać u nas różne emocje. Nawet mimowolne grymasy twarzy mogą na to wskazywać. Dlatego tak ważne jest, aby zachować się w tej sytuacji profesjonalnie i nie pokazać żadnych emocji związanych z wykonywaniem tego obowiązku. Pamiętajmy, że poczucie bezpieczeństwa podopiecznego powinno być dla nas najważniejsze.

Higiena ciała osoby starszej – ważna jest odpowiednia kolejność

Na początku każdej toalety należy zakomunikować seniorowi, że teraz rozpoczynamy mycie jego ciała. Za każdym razem, gdy zmieniamy czynność, należy to jasno zakomunikować osobie starszej. Nawet jeśli jest z nią utrudniony kontakt. Ważne jest, aby myć i odkrywać tylko konkretną część ciała, którą w tym momencie myjemy. Zapewnia to intymność seniorowi, a jednocześnie dbamy, aby się niepotrzebnie nie wychładzał.

Równie ważne jest to, aby mycie wykonywać w tej samej kolejności, najpopularniejszym rozwiązaniem jest zaczęcie od umycia twarzy oraz zębów, następnie przechodzimy do dekoltu i szyi, rąk, brzucha, narządów intymnych i kończymy na umyciu nóg. Umycie włosów seniora możemy pozostawić na sam koniec lub zrobić to, zanim rozpoczniemy mycie twarzy.

Codzienna higiena osoby starszej jest niezwykle ważna. Powinnyśmy się do niej odpowiednie przygotować, tak aby mogła przebiegać w sposób sprawny i komfortowy, zarówno dla nas, jak i podopiecznego. Równie ważne jest to, aby zachowywać się profesjonalnie podczas higieny, ponieważ w innym wypadku możemy pogorszyć stan psychiczny seniora. Pamiętajmy również o tym, jak ważna jest komunikacja między opiekunką a podopiecznym. Oraz aby mycie przebiegało zawsze w tej samej kolejności.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!