Jak dbać o protezę zębową?

Porady dla opiekunek

Proteza zębowa jest jedną z najczęściej wybieranych form uzupełniania luk w jamie ustnej. I choć jeszcze kilkanaście lat temu były one stosunkowo ciężkie i niewygodne, dziś możemy liczyć na estetyczne i w pełni dopasowane do naszych potrzeb protezy zębowe. O protezy należy jednak dbać tak jak o swoje zęby, by móc cieszyć się nowym uzębieniem przez długie lata. Jak to prawidłowo zrobić i o czym pamiętać?

Dlaczego należy dbać o protezę zębową?

Znikomy dostęp do informacji oraz niewiedza są głównymi czynnikami odpowiadającymi za brak dbałości o protezy zębowe przez pacjentów. Każdego dnia na protezie zbierają się resztki jedzenia, osad, kamień nazębny, które negatywnie wpływają na wygląd oraz stan sztucznego uzębienia. Popełniane przez pacjentów błędy sprawiają, iż proteza szybko traci żywotność, nie spełniając przy tym swych podstawowych funkcji. Zachowanie higieny pozwoli utrzymać neutralny zapach z ust i estetyczny wygląd. Zapewne wielu z was kojarzy często wykorzystywany przez osoby starsze sposób, jakim jest pozostawianie protezy w szklance z wodą. Nie tędy droga! Jak zatem prawidłowo dbać o protezę zębową?

Przed snem

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, masz duży wpływ na samopoczucie twojego podopiecznego. Dbałość o wykonywanie codziennych czynności i pomoc przy nich stanowi jeden z twoich głównych obowiązków. Upewnij się, iż każdego dnia twój podopieczny zdejmuje protezę na noc. Proteza zębowa to nic innego jak ciało obce w jamie ustnej. Nieodpowiednia profilaktyka może doprowadzić do podrażnień czy dyskomfortu. Proteza powinna zostać wyczyszczona i odłożona w bezpieczne miejsce, najlepiej do czystego pojemnika. Trzymanie w szklance z wodą służy rozwijaniu się bakterii.

Jak czyścić protezę?

Dbałość o protezę zębową jest tak samo ważne, jak o nasze zęby. Dostępne na rynku proszki do czyszczenia protez, tabletki czy pasty to doskonały wybór. Środki tego typu pozwolą na zachowanie wysokiego poziomu higieny, tym samym są gwarancją świeżości. Oprócz wykorzystania specjalnej pasty do protez zębowych warto przynajmniej 2-3 razy w tygodniu stosować tabletki i proszki. Stanowczo odradzamy używanie środków nieprzeznaczonych do protez. Zniszczenie protezy gwarantowane!

Higiena jamy ustnej…

… to podstawa! Całkowity brak uzębienia lub luki w nim nie zwalniają nas z dbałości o jamę ustną. Należy czyścić jamę ustną specjalną szczoteczką co najmniej dwa razy dziennie. Co więcej, stosowanie wszelkiego rodzaju płynów do płukania ust jest wręcz wskazane. Warto pokazać podopiecznemu, jak dbać o jamę ustną. Z czasem twój podopieczny ci za to podziękuje!

Wymiana protezy zębowej – kiedy?

Zachowanie wysokiego poziomu higieny protezy zębowej jest gwarancją długiej żywotności. Niemniej jednak protezy należy wymieniać nie rzadziej niż co 5-6 lat. Warto pozostać w kontakcie z protetykiem, gdyż niekiedy wymiana protezy jest wymagana nieco wcześniej. Protetyk podpowie, jak dbać o protezę i kiedy należy ją wymienić.

Rozmawiaj z podopiecznym

Seniorzy często zaniedbują podstawowe czynności, a to może skutkować pogorszeniem ich samopoczucia czy ogólnej kondycji. Warto rozmawiać z podopiecznym i na każdym kroku uświadamiać go, dlaczego higiena jamy ustnej oraz szczególna dbałość protezy zębowej jest konieczna. Bez tego ani rusz!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!