Jak dbać o seniora podczas upałów

Porady dla opiekunek

Wysokie temperatury doskwierają wszystkim. Jednak na ryzyko wypadków i urazów podczas lata doskwiera szczególnie osobom w wieku starczym. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom nadmiernego ciepła. Podpowiadamy więc, jak dbać o seniora podczas upałów, tak aby cieszył się dobrym zdrowiem i miło spędzał czas.

Ogranicz wysiłek fizyczny seniora

Podczas upałów organizm osoby starszej musi radzić sobie z wieloma przeciwnościami. Senior ma utrudnienia w oddychaniu, poruszaniu się, a nawet myśleniu. Szybciej też odczuwa zmęczenie i jest senny. Warto w takich sytuacjach nie narażać go na dodatkowy wysiłek fizyczny. Gdy temperatura osiąga 30 stopni Celsjusza, warto zdecydować się na pozostanie w domu. Spacery można wykonywać albo bardzo wcześnie rano, albo po godzinie 20.

Ochrona skóry seniora

Nie jest tak, że podczas upałów nie wolno ruszać się z domu. Wszystko zależy od zdrowia i siły naszego podopiecznego. Jeśli senior upiera się, aby skorzystać ze spaceru, należy zadbać o ochronę skóry. Filtry między 50-70 będą odpowiednie. Mimo wszystko w okolicach południa warto nie opuszczać klimatyzowanych pomieszczeń.

Odpowiednie nawodnienie

Przez cały rok należy dbać o odpowiedni poziom pochłanianych przez seniora płynów. Jednak podczas upałów organizm szybciej przetwarza dostarczane mu płyny, dlatego zwiększa się nasze zapotrzebowanie. Latem odpowiednia ilość wody to 2 litry. Przy czym musi to być woda, a nie słodki napój. Jedynie czysta woda odpowiednio nawadnia i dostarcza niezbędnych składników odżywczych organizmowi.

Dieta osoby starszej latem

Zdarza się, że senior traci apetyt latem. W takich sytuacjach należy zadbać o to, aby podopieczny spożywał mniejsze porcje, jednak częściej. Niezbędna jest dieta bogata w różnorodne warzywa. Latem ilość owoców jest bardzo duża. Nie bój się zastąpić jednego lub dwóch posiłków miksem owoców, lub dużą sałatką. Z pewnością wyjdzie to seniorowi na zdrowie.

Ubranie osoby starszej podczas upałów

Latem należy stronić od sztucznych ubrań. Powodują one, że bardziej się pocimy i mogą zatrzymywać wodę w organizmie. Nie przepuszczają one powietrza, przez co senior nie czuje się komfortowo. Aby uniknąć zarówno dyskomfortu, jak i omdleń, należy zadbać o ubranie z naturalnych materiałów. Przewiewne lniane i bawełniane tkaniny zapewnią wysoki komfort i bezpieczeństwo osobie starszej.

Czapka i okulary przeciwsłoneczne

Podczas letnich spacerów należy zadbać o ochronę głowy i oczu seniora. Nawet krótka przechadzka bez tych akcesoriów może skończyć się złym samopoczuciem oraz bólem głowy a w najgorszym wypadku nawet udarem. Silne promienie słoneczne skierowane w skórę głowy są zabójcze, zwłaszcza dla starczego, schorowanego organizmu.

Stosując się do tych kilku prostych zasad, możesz mieć pewność, że senior otrzymuje najlepszą opiekę podczas tego dość wymagającego dla niego czasu. Nie bagatelizuj opisywanych tutaj zagrożeń i pamiętaj, że organizm osoby starszej jest słabszy i bardziej podatny na warunki atmosferyczne niż ludzi młodych.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!