Jak dbać o swoje samopoczucie w pracy jako opiekunka osób starszych?

Porady dla opiekunek

Wbrew pozorom praca opiekunki w Niemczech może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Rozłąka z bliskimi czy nadmierny stres związany z aklimatyzacją w nowym miejscu pracy nie wszystkim służą. Jak zatem prawidłowo zadbać o swoje samopoczucie, pracując jako opiekunka osób starszych? Sprawdźcie nasze wskazówki!

Opiekunka osób starszych – o czym należy pamiętać?

Opieka nad osobami starszymi to bez wątpienia bardzo wymagające zajęcie. Nowe obowiązki czy wyzwania sprawiają niekiedy, iż samopoczucie pracowników ulega znacznemu pogorszeniu. I choć potencjalni kandydaci na to stanowisko powinni posiadać specjalne predyspozycje, tym samym cechować się dużą dozą empatii, cierpliwości czy zrozumienia, rzeczywistość nie zawsze jest miła i przyjemna.

Co mamy na myśli? Przebywanie z podopiecznym pod jednym dachem wymaga nie tylko odpowiedniego podejścia, a także dbałości o własny komfort psychiczny. Bez tego ani rusz! Jeżeli sami nie zadbacie o samopoczucie, nikt inny za was tego nie zrobi. Decydując się na podjęcie zatrudnienia jako opiekunka osób starszych w Niemczech, nie zapominajcie przede wszystkim… o sobie. 

Daj sobie czas

Początki bywają niekiedy trudne – to fakt! Niemniej jednak nie zrażajcie się od razu. Proces adaptacji w nowej rzeczywistości wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Konieczność zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania i brak bliskich na miejscu mogą być uciążliwe. Doskonale to rozumiemy! Nie zapomnijcie jednak, dlaczego zdecydowaliście się na wyjazd i otwórzcie się na nowe perspektywy.

Praca w Niemczech pozwoli wam podreperować domowy budżet oraz zdobyć cenne w branży opiekuńczej umiejętności. Z czasem opieka nad starszymi zacznie przynosić wam niesamowitą satysfakcję, a wy poczujecie się pewnie w nowej roli.

Ruch to zdrowie

Chyba nie musimy wciąż was przekonywać, że aktywność na świeżym powietrzu to zawsze doskonałe rozwiązanie, nieprawdaż? Regularnie wykonywane ćwiczenia poprawią waszą kondycję fizyczną, niwelując jednocześnie ryzyko występowania poważnych schorzeń. Otóż praca opiekunki w Niemczech jest niezwykle trudna! Codzienne podnoszenie podopiecznego czy kąpanie go może osłabić wasze ciało. Co zatem proponujemy?

Nordic walking, pływanie czy ćwiczenia rozciągające sprawdzą się wprost doskonale. Co ciekawe, możecie połączyć przyjemne z pożytecznym. Aktywność fizyczna to dobry sposób, by spędzić czas z podopiecznym. Osoby starsze również powinny być aktywizowane.

Znajdź nowe hobby

Nie samą pracą człowiek żyje! Wolny czas warto wykorzystywać na robienie rzeczy, które sprawiają wam prawdziwą przyjemność. Jeżeli zatem uwielbiacie robótki ręczne, a bez czytania książek nie wyobrażacie sobie dnia, upewnijcie się, że potraficie zorganizować waszą przestrzeń. Brak dbałości o komfort psychiczny może prowadzić do negatywnych skutków, w tym właśnie do wypalenia zawodowego. Rozpoczynając karierę jako opiekunka osób starszych, warto położyć nacisk na samorozwój. W innym razie codzienne obowiązki staną się wręcz uciążliwe i nieprzyjemne, a przecież nie o to chodzi. Na każdym kroku rozwijajcie swoje zainteresowania i dbajcie o swój komfort życia.

Pewne czynności możecie oczywiście śmiało wykonywać z waszym nowym podopiecznym. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek czy oglądanie filmów brzmi naprawdę dobrze! Tym sposobem zadbacie i o siebie, i o dobrą relację z osobą starszą.

Zbilansowana dieta to podstawa

Przygotowywanie pełnowartościowych posiłków to jeden z kluczowych obowiązków pracowników branży opiekuńczej. To tak naprawdę od was zależy stan zdrowia podopiecznego. Pamiętajcie jednak, iż wasza kondycja jest równie ważna! Codzienna dieta powinna zostać bowiem wzbogacona w szereg witamin i składników odżywczych. W miarę możliwości starajcie się także jeść posiłki regularnie. Mniejsze porcje spożywane co kilka godzin z pewnością wpłyną na wasze oraz waszego podopiecznego samopoczucie. Zdrowe posiłki i odpowiednie nawodnienie to gwarancja szczęścia.

Te kilka podstawowych wskazówek pozwoli wam cieszyć się pełnią życia.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!