Jak opiekować się osoba leżącą?

Porady dla opiekunek

Praca opiekunki do osób starszych nie należy do najłatwiejszych. Poprzeczkę trudności podnosi zwłaszcza fakt opieki nad osobą całkowicie zależną od innych. Jak opiekować się osoba leżącą? To poradnik, z którego dowiesz się, jak zadbać o seniora, który jest przykuty do łóżka.

Przygotowuj pełnowartościowe posiłki

Osoba leżąca, mimo tego, że nie wykonuje wielu czynności, potrzebuje odpowiednio zbilansowanych posiłków. Nie mogą to być bardzo kaloryczne i tłuste dania, które nie dostarczają odpowiednich wartości odżywczych. Zadbaj o to, aby bilans kaloryczny był odpowiedni oraz o to, aby pokarmy były świeże i smaczne. Staraj się gotować to, co senior lubi, jednak nie serwuj mu na każdy posiłek smażonej kiełbasy z kapustą, nawet jeśli bardzo się o to domaga. Niech dieta obfituje przede wszystkim warzywa i będzie lekkostrawna.

Zadbaj o opiekę medyczną

Na dbanie o opiekę medyczną będzie składało się kilka czynności. Po pierwsze należy pamiętać o tym, aby o odpowiednich porach podawać seniorowi wyznaczone dawki leków. Kolejna ważna rzecz to bezwzględne przestrzeganie dat z kolejnymi wizytami lekarza, bądź pielęgniarki i przygotowywać na nie seniora. Po trzecie, do Ciebie, jako opiekunki należy udzielenie pierwszej pomocy, gdy senior się zakrztusi bądź pojawią się jakieś inne, wcześniej niezidentyfikowane objawy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, musisz umieć wezwać pomoc i asystować podczas przewozu chorego karetką.

Znajduj sposoby na rozrywkę

Osoba leżąca nie może całymi dniami oglądać telewizji. Oczywiście, jeśli jest to jej ulubione zajęcie, może poświęcać na to więcej czasu, natomiast dobrze robią małe odmiany. Jeśli senior może samodzielnie czytać, warto zadbać o stałe dostarczanie mu nowych interesujących pozycji. Nawet jeśli osoba starsza nie może samodzielnie wykonać tej czynności, możesz umilić jej czas, odczytując kilkadziesiąt stron dziennie. Kiedy jesteś zajęta sprzątaniem, czy przygotowywaniem posiłku warto włączyć muzykę, celem uprzyjemnienia tego czasu podopiecznemu. Innym sposobem na zapewnienie rozrywki jest zorganizowanie gier i zabaw, na które zaprosisz sąsiadów i rodzinę, aby spędzili czas z seniorem.

Nie zapominaj o wsparciu emocjonalnym

Senior, którym przyszło ci się opiekować, nawet jeśli jest przykuty do łóżka, wciąż jest człowiekiem. To proste stwierdzenie, a tak wielu ludzi zapomina o tym, jak ważne jest traktować podopiecznego z szacunkiem. Mimo tego, że za opiekowanie się osobą starszą dostajesz zapłatę, nie możesz skazywać go na brak interakcji z drugim człowiekiem. Czasem są to osoby bardzo samotne, które nie mają wiele okazji do rozmowy. Nie musisz zostać terapeutą i pomagać rozwiązywać wszystkie problemy emocjonalne. Czasem wystarczy wysłuchać i dodać otuchy. W tym aspekcie ważne jest również, aby zadbać o zdrowie psychiczne. Jeśli zauważasz jakieś objawy depresji, koniecznie skonsultuj swoje obawy z rodziną i jeśli one nie miną, zaproponuj wizytę u psychologa. Nie wolno bagatelizować stałego obniżenia nastroju.

Opieka nad osobami starszymi jest trudna, jednak jej prawidłowe wykonanie, może dawać sporo satysfakcji.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!