Jak opiekować się seniorem niedosłyszącym

Porady dla opiekunek

Praca opiekunki seniora jest odpowiedzialna. Należy uważać na wiele czynników, które wpływają na proces komunikacji z ludźmi starszymi. Zaburzenia słuchu u takich osób są zjawiskiem powszechnym, więc warto być przygotowanym, żeby pomóc im i postarać się ułatwić życie swoją obecnością. Jak się zachować, opiekując się seniorem niedosłyszącym?

1. Wyjaśniaj, z czym konkretnie jest problem

Może być tak, że senior  słyszy, ale poszczególne dźwięki są przez niego gorzej  odbierane. W takim przypadku trzeba mówić trochę głośniej i wyraźniej, wybierając odpowiedni poziom. W innym przypadku konieczne będzie jedynie obniżenie wysokości głosu, ponieważ osoba starsza straciła zdolność postrzegania wysokich częstotliwości.

Jeśli występują trudności w komunikacji ustnej, lepiej zapytać, czy nie łatwiej będzie pisać. Pamiętajmy także o tym, że w większości przypadków odbieranie dźwięków na jedno ucho jest lepsze niż na drugie. Starajmy się być zawsze z tej strony, gdzie właśnie organ słuchu jest sprawniejszy.

2. Przyciągaj uwagę za pomocą gestów

Nie warto krzyczeć, aby zwrócić uwagę na siebie. Posługujmy się gestami lub lekkim dotykiem, gdy chcemy zwrócić uwagę seniora. Pomagajmy sobie gestami również  gdy już rozmawiamy, dzięki temu  nasze wypowiedzi będą łatwiej odbierane. Podczas mówienia nie zakrywajmy   twarzy, ponieważ emocje i ruchy warg są pomocne w komunikacji. Mowa ciała naprawdę jest ważnym elementem w tej sytuacji.

3. Cierpliwość przede wszystkim

Powtarzamy zdanie, mówimy spokojnie i bez nerwów. Senior niedosłyszący potrzebuje więcej uwagi i tolerancji niż ktokolwiek inny. Jeśli jesteśmy poproszone o powtórzenie czegoś, spróbujmy  przeformułować zdanie, użyć prostszej formy. Upewnijmy  się, że jesteśmy zrozumiane. Pamiętajmy aby nie bać się zapytać, czy wszystko jest jasne. Ważne by nie podnosić głosu, wyrażając niezadowolenie z faktu, że starsza osoba nas nie słyszy. Zwiększa to emocjonalny dyskomfort u seniora i może powodować poczucie niższości.

4. Używaj karteczek

Zawsze można napisać, jeżeli problem ze słuchem jest bardzo silny. Dotyczy to szczególnie  trudniejszej informacji, na przykład takiej jak numer telefonu czy adres.

5. Dbaj o wygodę i bezpieczeństwo osoby niedosłyszącej

Jeśli jest to możliwe, lepiej unikać głośnych miejsc z dużą liczbą ludzi i szumu. W takim środowisku  komunikowanie często jest nieskuteczne. Podczas poruszania się z osobą niesłyszącą lub niedosłyszącą na ulicy lepiej jest wziąć ją za rękę. Pozwoli to na monitorowanie jej bezpieczeństwa podczas przekraczania jezdni.

W przypadku, gdy wystąpiła jakakolwiek nagła sytuacja, niezwłocznie pomóżmy niedosłyszącemu. Seniorzy mogą nie zrozumieć, jakie działania należy wykonać, lub nie usłyszeć żadnego sygnału ostrzegawczego.

Znajdujemy się blisko osoby, z którą rozmawiamy, ale też w takiej odległości, aby łatwo można było odczytać nasze emocje i mowę ciała. Zwracajmy uwagę, gdy temat rozmowy się zmienia, szczególnie jeżeli w dyskusji biorą udział kilka osób.

Problemy ze słuchem w podeszłym wieku są dość powszechnym zjawiskiem, a w głębokiej starości bardzo komplikują życie. Niewiele osób wie, jak prawidłowo komunikować się z osobą niedosłyszącą: mogą głośno krzyczeć do ucha, denerwować się niezrozumieniem jego słów, co powoduje dyskomfort dla osoby, nie pozwalając mu poczuć się pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Pamiętajmy o szacunku i cierpliwości, które są niezbędne w każdej sytuacji życiowej. Praca opiekunki w Niemczech nie jest prosta. Dlatego należy dobrze się przygotować na różne wyzwania, które mogą nastąpić po drodze.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!