Jak opiekować się seniorem z demencją?

Porady dla opiekunek

Szachy

Demencja oznacza znaczne obniżenie sprawności emocjonalnej, umysłowej oraz społecznej, które prowadzi do umniejszenia funkcji społecznych i bardzo często wiążę się z chorobą mózgu. Schorzenie to dotyczy przede wszystkim umiejętności myślenia i komunikowania się, a niekiedy wiąże się także ze zmianami w strukturze osobowości. W otępieniu starczym, gdyż tak również nazywana jest demencja, niezwykle ważne jest przede wszystkim zrozumienie osoby chorej. Jeśli to uczynimy, wówczas porozumiewanie się z podopiecznym będzie znacznie łatwiejsze.

Zrozumieć chorego

Dla osób z demencją otaczająca rzeczywistość staje się dziwna i niezrozumiała, ponieważ tracą oni specyficzne dla człowieka umiejętności związane z poznawaniem i orientacją. Nie są w stanie prawidłowo umieścić sytuacji, osób czy przedmiotów w szerszym kontekście. Z powodu zaburzeń otępiennych mają ograniczony rozwój do wcześniej nabytej wiedzy i umiejętności. Często zanika im również granica między snem a światem rzeczywistym, teraźniejszością a przeszłością. Chorzy mogą miewać halucynacje, które odczuwają jako realne wydarzenia. W kontakcie z osobą cierpiącą na demencję często nie daje się wytłumaczyć jej irracjonalności. Tacy seniorzy na ogół potrzebują dużo czasu na reakcję oraz działanie. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie pobudzać aktywność umysłową podopiecznego. Można to robić np. za pomocą wspólnego grania w różne gry, oglądania zdjęć czy śpiewanie piosenek, najlepiej znanych z przeszłości.

Jak komunikować się z osobą chorą na demencję?

Komunikacja powinna przebiegać przede wszystkim w prostym, zrozumiałym dla chorego języku. Z jednej strony jest to związane z osłabieniem zmysłu słuchu, natomiast z drugiej wiąże się z upośledzeniem zdolności myślenia abstrakcyjnego. Najlepiej, kiedy każde zdanie zawiera jedną informację. Nie należy więc mówić: „Wstań i załóż płaszcz”, a powiedzieć „Teraz proszę wstań”, a następnie podajemy kolejną informację. Warto także starać sobie zapamiętywać wyrażenia i zwroty najbardziej zrozumiałe dla podopiecznego, by w miarę możliwości jak najczęściej je stosować.

Legalne zatrudnienie dla opiekunek osób starszych

Osoby, które chcą podjąć się opieki nad osobą starszą w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy przygotowanymi przez LAXO Care, za pośrednictwem strony http://laxocare.pl/oferty-pracy/. Wszystkie oferty zostały dokładnie sprawdzone i dają możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia. Osoby zainteresowane pracą mogą liczyć na ubezpieczenie, terminowe wynagrodzenie oraz fachową pomoc ze strony koordynatorów wyjazdu.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!