Jak podróżować z osobą starszą podczas opieki?

Porady dla opiekunek

transport opiekuna

Lista obowiązków opiekunki osób starszych może poniekąd różnić się w zależności od stanu zdrowia podopiecznego czy warunków zatrudnienia. Najczęściej jest ona zobowiązana do wykonywania czynności pielęgnacyjnych, przeprowadzania drobnych prac porządkowych na terenie domu, a także zapewnienia wsparcia i rozrywki seniorowi. W dzisiejszym artykule skupimy się na tej ostatniej kwestii i podpowiemy wam, jak podróżować z osobą starszą. Sprawdźcie nasze wskazówki!

Opieka nad starszymi – czyli dlaczego warto podróżować z podopiecznym?

Możliwość zwiedzenia najdalszych zakątków świata to niewątpliwie świetna sprawa. To jednak w przypadku seniorów nie zawsze możliwa. Nie oznacza to oczywiście, iż opiekunka osób starszych nie może zorganizować krótkiej wycieczki z podopiecznym po okolicy. Wręcz przeciwnie! Jeżeli dopiero rozpoczynacie przygodę z branżą opiekuńczą, z czasem zobaczycie, jak duże znaczenie dla przebiegu oraz jakości całej współpracy ma aktywne spędzanie czasu z podopiecznym. Nie tylko wpłynie na obopólną relację, ale także na wasze samopoczucie. Otóż praca opiekunki w Niemczech to bardzo wymagające zajęcie, a chwila wytchnienia jest wprost wskazana. Podróżując z podopiecznym, będziecie mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Zanim jednak to nastąpi, należy dobrze przygotować się do pierwszej podróży i porozmawiać z seniorem o waszych planach. Komunikacja i zrozumienie w tym wypadku to klucz do sukcesu. O czym natomiast pamiętać w trakcie podróży z osobą starszą?

Stan zdrowia podopiecznego a pierwsza podróż

Przygotowania do pierwszej podróży z osobą starszą warto rozpocząć od upewnienia się, czy taka forma aktywnego spędzania czasu, aby na pewno jej odpowiada. Może przecież okazać się, że senior dotychczas unikał nawet tych krótszych podróży lub po prostu nie jest ich wielbicielem. To całkowicie zrozumiałe i właśnie dlatego powinniście wcześniej porozmawiać z seniorem, a także przedstawić mu wszelkie za i przeciw. Podróżowanie z osobą starszą to świetna okazja, by nawiązać relację opartą na wzajemnym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, a także zadbać o jej kondycję. Jak to mówią, ruch to zdrowie! Aktywny wypoczynek wpłynie na wasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, a wy niebawem zaplanujecie kolejny wyjazd. Oczywiście należy mieć na uwadze stan zdrowia podopiecznego. Jeżeli zmaga się z dolegliwościami, które uniemożliwiają mu samodzielne poruszanie, wówczas wycieczka może okazać się niemożliwa, tym samym nie pozostanie wam nic innego, jak dostosować się do możliwości seniora. Planowanie czynności zbyt wymagających nie przyczyni się do poprawy jego stanu. Dużym udogodnień jest również podróż autem, co niewątpliwie da wam większe pole do manewru. Nie zapominajcie o tym.

Gdzie pojechać z seniorem?

Pozostańmy jeszcze przez moment przy kwestii stanu zdrowia podopiecznego. Planując jakąkolwiek aktywność, należy także dostosować się do oczekiwań podopiecznego. Jeśli mieszkacie w małym miasteczku, możecie śmiało zaplanować jednodniową wycieczkę do większego miasta i odwrotnie. Z pewnością wyjątkowych atrakcji dla seniora nie zabraknie. Być może w waszym przypadku istnieje możliwość zaplanowania kilkudniowej wycieczki. To również świetny pomysł, by obcować z naturą i pokazać seniorowi nowe zakątki. Każda podróż czegoś uczy, a zdobytego doświadczenia nikt wam przecież nie odbierze. Co istotne, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji porozmawiajcie z rodziną podopiecznego. Choć z reguły bliscy nie spędzają aż takiej ilości czasu z osobą starszą pod jednym dachem, to jednak mają oni pełne prawo do decyzji.

Podróż z seniorem – o czym pamiętać?

Opiekując się seniorem, doskonale wiecie, że wymaga on pomocy przy wykonywaniu również tych przyziemnych czynności. Co za tym idzie? Raczej nie musimy ponownie wspominać, iż tak ważne jest, by senior mógł na was liczyć w trakcie wyjazdu. Słuchajcie jego potrzeb i otwórzcie się na wszelkie jego oczekiwania. Jeśli postój okaże się konieczny, nie rezygnujcie z niego i zadbajcie o samopoczucie seniora. Dodatkowo upewnijcie się, czy wszystkie niezbędne dokumenty i leki zostały zabrane. To z pewnością pozwoli zachować spokój w trakcie całej podróży. Warto bowiem zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy, by wyjazd odbył się bez większych komplikacji.

Podczas każdej podróży to właśnie zdrowie seniora odgrywa najważniejszą rolę. Dobrze przygotujcie się do tego wyzwania i nie obawiajcie na zapas!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!