Jak poprawnie prowadzić dietę lekkostrawną u seniora?

Porady dla opiekunek

dieta warzywna

Osoby starsze, które wymagają całodobowej opieki, bardzo często nie mogą czerpać przyjemności ze spożywanych na co dzień posiłków. Wynika to z dolegliwości, z jakimi zmagają się od lat, a niekiedy także ze źle zbilansowanej diety. Jako że praca opiekunki w Niemczech to trudne zadanie, postanowiliśmy omówić kwestię żywienia u seniora. Co powinien jeść podopieczny, aby czuł się dobrze? Sprawdźcie nasze wskazówki żywieniowe!

Dieta lekkostrawna u seniora – na czym polega?

Na samopoczucie osoby starszej wpływa multum czynników. Może być to nieodpowiednia ilość snu, przebyte choroby, brak aktywności fizycznej czy źle dobrana dieta i to właśnie na niej pragniemy skupić się w dzisiejszym artykule. Opieka nad starszymi – choć bardzo satysfakcjonująca, może nieść ze sobą wiele trudności i to od was w szczególności zależy, jak sobie z nimi poradzicie. Ułożenie jadłospisu wymaga bowiem znajomości kilku kluczowych zasad, a także umiejętności dopasowania go w zależności od stanu zdrowia i samopoczucia podopiecznego. Wskazane jest, by spożywane posiłki były lekkostrawne, a jednocześnie odpowiadały zapotrzebowaniu kalorycznemu podopiecznego. Oznacza to, że senior powinien jeść produkty, które nie obciążą jego układu pokarmowego oraz łatwo ulegają procesowi trawienia. Niekiedy konieczne może okazać się wykluczenie uwielbianych dotąd produktów i wprowadzenie nowych. Nasuwa się zatem kluczowe pytanie – Jak powinna wyglądać dieta lekkostrawna u seniora?

Kiedy wprowadzić dietę lekkostrawną u seniora?

Dieta lekkostrawna zalecana jest w szczególności osobom starszym, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego, schorzeniami uzębienia czy stanami zapalnymi błony śluzowej. Powinna także zostać wprowadzona w okresie rekonwalescencji po zabiegu lub przed planowanym badaniem USG. Podejmując pierwsze zlecenie jako opiekunka osób starszych w Niemczech, warto ustalić kwestię żywienia jeszcze na etapie rozmowy z rodziną przyszłego podopiecznego. Tym sposobem będziecie mogli wdrożyć nowe nawyki żywieniowe zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego. Zdarza się niekiedy, iż dopiero z biegiem czasu, specjalista zaleca zmianę diety. Wówczas nie pozostanie nic innego, jak dostosować żywienie do potrzeb osoby starszej.

W tym wypadku kluczowa również jest obserwacja podopiecznego. Jeżeli zauważycie, że regularnie cierpi na biegunki lub zgagę, nie należy bagatelizować tych oto objawów. Pamiętajmy, że metabolizm u osób starszych ulega znacznemu spowolnieniu i produkty dotąd spożywane należy niekiedy wyeliminować.

Zasady diety lekkostrawnej u seniora

Opieka nad starszymi niewątpliwie nakłada na przyszłych pracowników nowe obowiązki, a co za tym idzie, również i wyzwania. Do każdego podopiecznego należy jednak podejść indywidualnie, gdyż może on zmagać się z innymi schorzeniami. Dotyczy to także codziennej diety, która powinna być lekka i dobrze zbilansowana. Zalecane jest, by w jadłospisie znalazły się poniższe produkty:

 • chude mięso,
 • ryby,
 • warzywa i owoce bez pestek,
 • biały ser,
 • wędliny drobiowe,
 • delikatne przyprawy,
 • dobre tłuszcze.

Lista produktów jest oczywiście dłuższa. Niemniej radzimy unikać napojów gazowanych, kawy, warzyw strączkowych, ostrych przypraw oraz produktów smażonych na głębokim tłuszczu. Mogą skutkować wystąpieniem poważnych dolegliwości układu pokarmowego.

Lekkostrawny jadłospis osoby starszej powinien zostać stworzony na podstawie wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Wybór odpowiednich produktów to jedno! Ważne, aby podopieczny spożywał lekkie posiłki w regularnych odstępach czasowych, a także nie zapominał o odpowiednim nawodnieniu. Każdy posiłek należy przygotować na świeżo, uwzględniając przy tym wskazówki żywieniowe. Niestety zdarza się, że seniorzy nie są chętni na wprowadzanie nowych nawyków, przez co ich stan zdrowia nie ulega poprawie. Rolą opiekunki jest dbałość o samopoczucie osoby starszej i zapewnienie jej wsparcia. Warto porozmawiać z podopiecznym o nadchodzących zmianach i wyjaśnić, dlaczego mają one tak duże znaczenie. Dieta lekkostrawna wcale nie musi być nudna czy niesmaczna. Wręcz przeciwnie!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!