Jak poradzić sobie z trudnym seniorem?

Porady dla opiekunek

Decyzja o wyjeździe do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech powinna zostać dobrze przemyślana. Pracownicy muszą bowiem liczyć się z tym, iż będą czekały na nich różnorakie wyzwania i obowiązki, którym wcale nie tak łatwo jest sprostać… Jeżeli zatem zdecydowaliście się na podjęcie zatrudnienia w branży, zostańcie z nami na moment. W dzisiejszym poradniku podpowiemy wam, kim jest trudny senior oraz jak skutecznie sobie z nim poradzić. Zobaczcie sami i przygotujcie się na nowe wyzwanie!

Trudny senior – to należy wiedzieć

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to niezwykle wymagające zajęcie. Może także oczywiście przynieść sporo życiowej i zawodowej satysfakcji – o ile zapoznacie się z tematem oraz dobrze przygotujecie do nowej roli. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż początki bywają niekiedy naprawdę trudne, a przyszła opiekunka do seniora nie do końca wie, z kim będzie współpracować. Z czasem może się okazać, iż będziecie mieli do czynienia z tzw. trudnym seniorem, a to zaś nie ułatwia całej sprawy. Trudny senior to bowiem osoba przejawiająca toksyczne zachowania. Zwykle zmaga się ona z dużymi pokładami agresji, a także jest uparta i niecierpliwa. Osoby te bardzo często pragną być w centrum uwagi, nie przyjmując jednocześnie odmowy czy kompromisu. Wówczas należy podjąć specjalne kroki, by nie tylko zrozumieć sytuację, a także skutecznie poradzić sobie z podopiecznym. O czym zatem powinniście wiedzieć?

Trudny senior – gdzie leży źródło problemu?

Podstawą do nawiązania dobrej relacji z przyszłym podopiecznym jest zrozumienie jego stanu, emocji oraz potrzeb. Niekiedy brak akceptacji nowej sytuacji czy problemy zdrowotne sprawiają, iż senior zaczyna przejawiać nietypowe dla siebie zachowania. Staje się zaborczy oraz agresywny, a jakakolwiek próba rozwiązania problemu kończy się po prostu fiaskiem… To właśnie nieporadność czy niezależność w większości przypadków odpowiadają za szereg zmian w zachowaniu podopiecznego. Wam nie pozostaje nic innego, jak zrozumieć problem oraz każdego dnia wdrażać nowe nawyki, które z czasem go zniwelują. Pamiętajcie, iż trudny senior bardzo często zmaga się z problemami, których nie wolno bagatelizować, a wy powinniście okazać mu wsparcie. 

Rozmowa to klucz do sukcesu

Chyba nie musimy was przekonywać, że dobra komunikacja to absolutna konieczność, nieprawdaż? Decydując się na wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, z pewnością będą na was czekały różnorakie wyzwania. Jednym z nich jest oczywiście stworzenie prawdziwej relacji z seniorem. Ma ona bowiem niebagatelne znaczenie dla dalszej współpracy! Każdego dnia rozmawiajcie z seniorem i pokażcie mu, że może czuć się przy was bezpiecznie i komfortowo. Jeżeli zacznie przejawiać agresywne zachowania, pod żadnym pozorem nie podnoście głosu. Spokojnym tonem zasygnalizujcie, iż tego typu zachowanie nie będzie akceptowane, a wam jako pracownikom również należy się szacunek. Co istotne, nie odbierajcie tego personalnie! Toksyczne zachowania są najczęściej przejawem trudności w akceptacji własnego stanu.

Mamy świadomość, jak niekiedy trudno jest zachować zdrowy rozsądek. Agresywny senior z łatwością potrafi wyprowadzić opiekuna z równowagi, a to nikomu ani niczemu nie służy… Co zatem możecie zrobić? Przede wszystkim musicie nauczyć się mówić „nie”. Choć do łatwych to nie należy, z pewnością wam pomoże. Nie ulegajcie emocjom i nie tolerujcie wszystkich zachowań. W innym razie zespół wypalenia nadejdzie szybciej niż moglibyście przypuszczać. 

Zadbaj o siebie

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to spore wyzwanie, któremu nie każdy będzie w stanie podołać. Aby jednak współpraca z seniorem poszła zgodnie z planem, musicie zadbać o własne zdrowie psychiczne. Dobrze, aby zaistniał w waszym życiu podział na sferę prywatną i zawodową. Każdą wolną chwilę starajcie się wykorzystać jak najlepiej. Oddajcie się przyjemnościom, pielęgnujcie swoje pasje… To pozwoli wam utrzymać się w świetnej kondycji psychicznej i nie rezygnować z zatrudnienia w gorszym momencie. Jeżeli jednak zauważycie, iż senior nie wykazuje chęci zmiany, a wasze życie stanie się zagrożone – natychmiast skontaktujcie się z pośredniczącą agencją pracy w celu podjęcia dalszych działań. Być może powrót do kraju lub zmiana pracodawcy okaże się konieczna… 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!