Jak przygotować mieszkanie do aktualnych potrzeb seniora?

Porady dla opiekunek

Wraz z wiekiem pewne funkcje organizmu zaczynają ulegać pogorszeniu, przez co odpowiednia organizacja przestrzeni w mieszkaniu podopiecznego nabiera dużego znaczenia. Zmiana miejsca zamieszkania nie zawsze jest jednak możliwa. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak przystosować dotychczasowe lokum do aktualnych potrzeb osoby starszej. Jakie wymagania powinno spełniać mieszkania seniora? Podpowiadamy!

Mieszkanie seniora – bezpieczeństwo to podstawa

Urządzenie mieszkania osoby starszej zgodnie z jej potrzebami niewątpliwie do najłatwiejszych nie należy. Warto w tej sytuacji dobrze zastanowić się, co możemy zrobić, by rzeczywiście ułatwić podopiecznemu codzienne funkcjonowanie. Niekiedy drobne zmiany w dotychczasowej aranżacji potrafią zapewnić bezpieczeństwo oraz poprawić komfort życia. To jednak pamiętajmy, że seniorzy nie zawsze chętnie podchodzą do wprowadzania zmian i stąd też warto porozmawiać z podopiecznym o swoich zamiarach. Chodzi przede wszystkim o to, aby zagwarantować mu optymalne warunki do poruszania. Zbyt wysokie progi, brak włączników światła przy łóżku czy śliskie wykończenie podłóg sprzyjają częstym upadkom, zwłaszcza w przypadku osób o ograniczonej mobilności. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na nadmiar dodatków, które nie tylko zaburzają przestrzeń, lecz także ograniczają możliwości osoby starszej. Mieszkanie seniora powinno zatem zostać urządzone w sposób adekwatny do jego stanu zdrowia, uwzględniając przy tym komfort życia obu stron. Co jeszcze musicie wiedzieć, przygotowując mieszkanie seniora?

Urządzenie wnętrza mieszkania dla seniora – o tym pamiętaj

Jako że bezpieczeństwo seniora to absolutny priorytet, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii. Wspominamy o tym również dlatego, iż opiekunka osób starszych ma duży wpływ na samopoczucie swojego podopiecznego, a wszelkie niedogodności, jakie zdoła zauważyć, powinny zostać zgłoszone rodzinie osoby starszej, by ta mogła wprowadzić drobne zmiany w aranżacji. Otóż mieszkanie seniora powinno być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe. Jeżeli podłogi zostały niegdyś wykończone śliskimi panelami, dobrze byłoby zakupić miękkie dywany, które przykryją powierzchnię i tym sposobem wyeliminują ryzyko upadku. Warto także pomyśleć o montażu kilku nowych włączników z funkcją podświetlania w okolicy łóżka. Osoby starsze zmagające się z bezsennością lub chorobą Alzheimera często wstają z łóżka w nocy, co może wiązać się z upadkiem.

Mówiąc o aranżacji mieszkania seniora, powinniśmy wspomnieć również o nadmiarze dodatków i mebli. Niestety nie sprzyjają one bezpieczeństwu osób starszych, co więcej – mogą prowadzić do niefortunnego wypadku. Co mamy na myśli? Wszelkiego rodzaju meble, które nie są stabilne, należy przymocować do ściany lub całkowicie z nich zrezygnować. Wysoko zawieszone szafki warto natomiast opróżnić w razie gdyby podopieczny postanowił wejść na krzesło i ściągnąć z nich przedmiot, który właśnie go zainteresował. Te na pozór drobne czynniki niewątpliwie potrafią wyrządzić sporo szkód!

Bezpieczne mieszkanie seniora – tych akcesoriów nie powinno zabraknąć

Urządzone w komfortowy, a jednocześnie bezpieczny sposób mieszkanie seniora powinno zostać dodatkowo wyposażone w kilka specjalnych akcesoriów, które poprawią komfort życia waszego podopiecznego. W łazience należy zamontować uchwyty pomocnicze, które skutecznie asekurują seniora przed upadkiem w trakcie korzystania z toalety lub wieczornej kąpieli. Radzimy wybrać model o wysokim obciążeniu montowany z użyciem wiertarki, gdyż zapewnia 100% stabilność niezależnie od sposobu jego wykorzystania. W pomieszczeniu powinny oczywiście znaleźć się wysokiej jakości maty antypoślizgowe. Dzięki nim ryzyko upadku pod prysznicem będzie znikome. Upewnijcie się również, czy niebezpieczne przedmioty zostały schowane, a ostre progi mebli zostały odpowiednio zabezpieczone. Niefortunne wypadki są raczej trudne do przewidzenia. Mieszkanie seniora należy natomiast dostosować do jego indywidualnych potrzeb!

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!