Jak przygotować się do wymiany z opiekunką osoby starszej?

Porady dla opiekunek

Zwykle opiekunki zajmują się dłużej jednym seniorem, aczkolwiek nie brakuje też momentów, kiedy dochodzi do wymiany opiekunek. Jest to naturalna kolej rzeczy. Wymiana w miejscu pracy to ważny moment zarówno dla opiekunki, jak i dla podopiecznego. O czym należy pamiętać, aby przebiegła sprawnie i bezstresowo?

W oczekiwaniu na zmienniczkę

Pierwsze dni z nowym podopiecznym nie należą do najłatwiejszych. Możesz jednak ułatwić je swojej zmienniczce. Pod koniec swojego pobytu w Niemczech postaraj się załatwić możliwie wiele spraw, które przejmie po tobie kolejna opiekunka. Na przykład: umów planowane wizyty lekarskie, kup zapas leków przyjmowanych przez seniora oraz uzupełnij niezbędne produkty higieniczne i spożywcze w domu podopiecznego.

Spisz najważniejsze informacje

Przed wymianą spisz na kartce wszelkie niezbędne informacje, które nowa opiekunka może wykorzystać w swojej codziennej pracy. Kluczowe dla zmienniczki będą zwłaszcza dane kontaktowe do pielęgniarki czy przychodni lekarskich. Przydatne mogą okazać się również adresy najbliższych punktów usługowych. Start w nowej pracy ułatwi jej także dostęp do informacji o ulubionych daniach seniora, rozpiska typowego dnia podopiecznego czy jego ulubionych formach spędzania wolnego czasu.

Oczywiście najważniejszą kwestią będzie wiedza na temat stanu fizycznego oraz psychicznego seniora, jego przypadłościach i zaleceniach dietetycznych. Warto dodać notatkę o przypadłościach, na które cierpi podopieczny oraz listę produktów, na które jest uczulony.

Porozmawiaj z podopiecznym

Przyjazd zmienniczki to ogromna zmiana dla Ciebie, a jeszcze większa dla podopiecznego. Nie stawiaj go więc przed faktem dokonanym, a stopniowo przygotowuj do nadchodzącej zmiany. Rozmawiaj z seniorem, zapewniając go, że nie ma się o co martwić. Poinformuj podopiecznego, że przekażesz nowej opiekunce wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu senior będzie spokojniejszy. Podopieczny prawdopodobnie będzie wypytywać cię o nową opiekunkę. To naturalne, że jest ciekaw. W miarę możliwości. przekaż mu więc informacje na temat nowej osoby, np. jakie ma doświadczenie, z jakiego miasta pochodzi etc.

W dniu wymiany

To, czy spotkasz się osobiście ze swoją zmienniczką, zależy od godzin waszych podróży. Być może będziecie mogły wspólnie spędzić kilka godzin, a może nawet cały dzień. Postaraj się maksymalnie wykorzystać to spotkanie, do jak najlepszego zaznajomienia zastępującej cię osoby z miejscem pracy i obowiązkami. Przekaż jej swoje obserwacje oraz sporządzone wcześniej notatki. Zadbaj, by poinformować opiekunkę o tym, w jakim zakresie można liczyć na wsparcie rodziny oraz jakie są formy rozliczeń z pieniędzy powierzonych opiekunce na prowadzenie domu oraz zakupy?

Jeśli jednak ze względu na harmonogram podróży nie może dojść do osobistego spotkania ze zmienniczką, zostaw dla niej pisemne informacje w domu podopiecznego. Spisz bardzo dokładnie wszystko to, co przekazałabyś jej ustnie.

Przyszłej zmienniczce warto zostawić namiary do siebie. W pierwszych dniach pracy może mieć ona jeszcze wiele pytań i z radością przyjmie pomoc, nawet telefoniczną czy mailową.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!