Praca jako opiekun osoby starszej może być niezwykle stresujące z wielu powodów: przeniesienie się za granicę, do obcego miasta, słaba znajomość języka i brak znajomych, niewielkie wsparcie rodziny, tęsknota za najbliższymi, ale też dolegliwości pacjenta i odmowa współpracy z jego strony. Jak radzić sobie ze stresem, by praca była przyjemnością, a senior nie odczuwał nieprzyjemnej atmosfery? Przeczytaj nasz poradnik!
Wsparcie przyjaciół i rodziny jest niezwykle ważne, gdy znajdujemy się w sytuacjach stresujących, nie tylko podczas wyjazdu do pracy jako opiekunka osób starszych, ale też na co dzień. Dlatego też, będąc za granicą, nie zaniedbujmy kontaktu z najbliższymi. Jeśli w domu seniora mamy dostęp do internetu, korzystajmy z programów i aplikacji umożliwiających wideo rozmowy.
Jeszcze przed wyjazdem możemy u operatora sieci komórkowej wykupić dodatkowy pakiet internetu w roamingu, by swobodnie pisać czy wysyłać zdjęcia. W krajach Unii Europejskiej rozmowy telefoniczne są już darmowe w przypadku większości ofert. Nie musimy się więc martwić, że narazimy siebie lub osoby, do których dzwonimy, na dodatkowe koszty.
Niezwykle istotne jest nawiązanie dobrego kontaktu z podopiecznym już na samym początku. Wchodząc do domu seniora, nie daj po sobie poznać, że się stresujesz lub jesteś czymś podirytowana, bo może to wpłynąć na negatywną ocenę. Im starszy i bardziej schorowany jest nasz podopieczny, tym bardziej narażeni jesteśmy na jego zmienne humory i specyficzny charakter. Może on być bardzo uparty, czasem nawet opryskliwy, mieć huśtawki nastrojów i nie chcieć z nami współpracować – takie sytuacje podnoszą poziom stresu, jednak opiekunka musi umieć się opanować.
Dobrze jest wprowadzić do swojego trybu pracy kilka ćwiczeń oddechowych. Podczas procesu oddychania, dostarczamy naszym wszystkim komórkom tlen niezbędny do spalania substancji organicznych. Lepiej dotleniony organizm lepiej funkcjonuje, lepiej też reaguje na stres. Zazwyczaj oddychamy krótko, nie skupiając się na tym, gdzie kierujemy nasze powietrze. Wykonując ćwiczenia, skup się na oddechu świadomym, brzusznym, inaczej nazywanym przeponowym. Połóż sobie dłonie na brzuchu i biorąc wdech, staraj się jak najwyżej unieść swoją rękę. Wdech wykonuj przez nos, natomiast wydech ustami, za każdym razem nabierając i wydychając jak największą ilość powietrza.
Czynników stresogennych w pracy opiekunki osoby starszej jest naprawdę wiele i nie zawsze istnieje możliwość, by je wyeliminować lub ograniczyć. Dlatego też polecamy kilka trików, dzięki którym zredukujesz stres przez unikanie niektórych produktów:
Oprócz tego, do swojej codziennej rutyny wprowadź jakąś aktywność fizyczną. Mogą to być spacery, również w towarzystwie seniora (jemu też dobrze zrobi dotlenienie organizmu i świeże powietrze), wycieczki rowerowe. Również spokojne ćwiczenia w domu: rozciągające, mobilizujące i relaksacyjne będą dobrym pomysłem na przeciwdziałanie stresowi. Ruch pobudza organizm do wytwarzania endorfin, czyli hormonów szczęścia i jednocześnie pozwala przezwyciężyć stres.
Każda praca jest stresogenna, jednak ta jako opiekunka osoby starszej wymaga nie lada opanowania i odporności na stres. Warto zastosować się do prostych wskazówek wymienionych powyżej. Aby nie narażać swojego organizmu na żadne powikłania, ani tym bardziej nie narażać siebie samej na utratę pracy, gdy nie opanujemy emocji w trakcie opieki nad seniorem.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255