Komunikacja jest filarem wszelkich relacji międzyludzkich, a jeśli opiekujemy się osobami starszymi, jest ona nadzwyczaj ważna. To właśnie rozmowami jesteśmy w stanie pogłębić naszą relację z seniorem i zdobyć jego zaufanie, sympatię. Opieka pozbawiona rozmów, zrozumienia i poznania siebie nawzajem staje się mechaniczna, sztywna. Aby temu zapobiec, potrzebna jest skuteczna umiejętność komunikowania z seniorem. W jaki sposób rozmawiać z podopiecznymi? Jak przełamywać bariery komunikacyjne? I o czym rozmawiać? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w tym artykule.
Przez różne zwyrodnienia i dolegliwości komunikacja z osobami starszymi jest utrudniona. Największymi problemami są zaburzenia słuchu, mowy oraz problemy z pamięcią. Osoby starsze często zapominają, co robiły kilka minut temu, ciężko jest im też opowiadać o swojej przeszłości, ponieważ wszystko się zlewa. Kolejną barierą są również różnice pokoleń, które mogą wydawać się tak duże, że rezygnujemy z jakiejkolwiek komunikacji.
W jaki więc sposób poradzić sobie z tyloma problemami? Musimy nauczyć mówić się wolno, głośni i wyraźnie do osoby starszej. Nie poruszać wielu wątków, tak aby zminimalizować możliwość pogubienia się w historii przez seniora. Możemy również ćwiczyć jego pamięć poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Kolejną sprawą jest nauczenie się czytać emocje z ruchów ciała i twarzy seniora, w ten sposób poznamy go lepiej i będziemy wiedzieli, co mu sprawia radość, a co przykrość.
Pamiętajmy, że podstawą rozmów jest umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zwłaszcza jeśli naszym rozmówcą jest senior. Bardzo ważne jest, aby pokazać swojemu podopiecznemu, że interesują nas jego opowieści, dlatego dopytujmy i pogłębiajmy rozmowy. Jednak ważne jest, aby seniorowi nie przerywać, ponieważ może się przez to pogubić i zrazić.
Dzięki rozmowom z naszym podopiecznym jesteśmy w stanie szybko wyłapać jego stan zdrowia. Należy pamiętać, że nie każdy senior skarży się na swoje dolegliwości. Dzięki dobrej relacji z osobą starszą możemy momentalnie zareagować na jego dolegliwości, których jeszcze nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem.
Tak jak już wyżej zostało wspomniane, różnice w wieku mogą być sporym problemem, który dla osoby starszej może wydawać się nie do przeskoczenia. Zawsze jest jednak jakiś temat do rozmowy, warto pytać swoich podopiecznych o pozytywne wspomnienia, mogą one dotyczyć na przykład dzieciństwa czy młodzieńczych lat, do których seniorzy z chęcią wracają. Jeśli mamy informacje, że nasz podopieczny posiada wnuki, to koniecznie o nie zapytajmy, jest to przeważnie temat rzeka, który niesamowicie raduje i relaksuje seniorów.
Na co dzień warto oczywiście pytać o samopoczucie osoby starszej, o jej zainteresowania lub marzenia, które chce jeszcze spełnić. Potraktuj seniora, jako osobę, którą bardzo chcesz poznać, zadawaj mu pytania, zachęcaj do rozmów. Bądź pozytywny i cierpliwy, czasami seniorzy otwierają się dopiero z czasem, kiedy wiedzą, że mogą nam zaufać.
Komunikacja z seniorem jest podstawą Waszej relacji, oprócz codziennych obowiązków kluczowe jest, aby zadbać o tę sferę. Pamiętajmy, że seniorzy będą lepiej się z nami czuli w momencie, gdy będą darzyć nas sympatią i zaufaniem.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255