Jak rozmawiać z seniorem?

Porady dla opiekunek

Komunikacja jest filarem wszelkich relacji międzyludzkich, a jeśli opiekujemy się osobami starszymi, jest ona nadzwyczaj ważna. To właśnie rozmowami jesteśmy w stanie pogłębić naszą relację z seniorem i zdobyć jego zaufanie, sympatię. Opieka pozbawiona rozmów, zrozumienia i poznania siebie nawzajem staje się mechaniczna, sztywna. Aby temu zapobiec, potrzebna jest skuteczna umiejętność komunikowania z seniorem.  W jaki sposób rozmawiać z podopiecznymi? Jak przełamywać bariery komunikacyjne? I o czym rozmawiać? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w tym artykule.

Przełam bariery komunikacyjne

Przez różne zwyrodnienia i dolegliwości komunikacja z osobami starszymi jest utrudniona. Największymi problemami są zaburzenia słuchu, mowy oraz problemy z pamięcią. Osoby starsze często zapominają, co robiły kilka minut temu, ciężko jest im też opowiadać o swojej przeszłości, ponieważ wszystko się zlewa. Kolejną barierą  są również różnice pokoleń, które mogą wydawać się tak duże, że rezygnujemy z jakiejkolwiek komunikacji.

W jaki więc sposób poradzić sobie z tyloma problemami? Musimy nauczyć mówić się wolno, głośni i wyraźnie do osoby starszej. Nie poruszać wielu wątków, tak aby zminimalizować możliwość pogubienia się w historii przez seniora. Możemy również ćwiczyć jego pamięć poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Kolejną sprawą jest nauczenie się czytać emocje z ruchów ciała i twarzy seniora, w ten sposób poznamy go lepiej i będziemy wiedzieli, co mu sprawia radość, a co przykrość.

Jak rozmawiać z seniorem?

Pamiętajmy, że podstawą rozmów jest umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zwłaszcza jeśli naszym rozmówcą jest senior. Bardzo ważne jest, aby pokazać swojemu podopiecznemu, że interesują nas jego opowieści, dlatego dopytujmy i pogłębiajmy rozmowy. Jednak ważne jest, aby seniorowi nie przerywać, ponieważ może się przez to pogubić i zrazić.

Dzięki rozmowom z naszym podopiecznym jesteśmy w stanie szybko wyłapać jego stan zdrowia. Należy pamiętać, że nie każdy senior skarży się na swoje dolegliwości. Dzięki dobrej relacji z osobą starszą możemy momentalnie zareagować na jego dolegliwości, których jeszcze nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem.

O czym rozmawiać z osobą starszą?

Tak jak już wyżej zostało wspomniane, różnice w wieku mogą być sporym problemem, który dla osoby starszej może wydawać się nie do przeskoczenia. Zawsze jest jednak jakiś temat do rozmowy, warto pytać swoich podopiecznych o pozytywne wspomnienia, mogą one dotyczyć na przykład dzieciństwa czy młodzieńczych lat, do których seniorzy z chęcią wracają. Jeśli mamy informacje, że nasz podopieczny posiada wnuki, to koniecznie o nie zapytajmy, jest to przeważnie temat rzeka, który niesamowicie raduje i relaksuje seniorów.

Na co dzień warto oczywiście pytać o samopoczucie osoby starszej, o jej zainteresowania lub marzenia, które chce jeszcze spełnić. Potraktuj seniora, jako osobę, którą bardzo chcesz poznać, zadawaj mu pytania, zachęcaj do rozmów. Bądź pozytywny i cierpliwy, czasami seniorzy otwierają się dopiero z czasem, kiedy wiedzą, że mogą nam zaufać.

Komunikacja z seniorem jest podstawą Waszej relacji, oprócz codziennych obowiązków kluczowe jest, aby zadbać o tę sferę. Pamiętajmy, że seniorzy będą lepiej się z nami czuli w momencie, gdy będą darzyć nas sympatią i zaufaniem.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!