Jak spędzić święta Bożego Narodzenia z podopiecznym w Niemczech?

Kultura niemiecka

Boże Narodzenie w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech jest co roku ogromnym dylematem. Z jednej strony jest rozłąka z rodziną, polskimi tradycjami i zwyczajami, a z drugiej możliwość poznania innej kultury i dodatkowy – niemały – zarobek. Zdecydowałaś się na drugą opcję? W takim razie przeczytaj, jak spędzić święta Bożego Narodzenia z podopiecznym w Niemczech.

Dlaczego warto zostać na święta z podopiecznym?

Decydując się na wyjazd do pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, największą zaletą są zarobki, dużo wyższe niż w Polsce, no i w innej walucie. W Boże Narodzenie pensja jest jeszcze wyższa. Wiadomo, że pewne branże muszą działać cały czas, niezależnie od tego, czy są święta, dni wolne, noc czy dzień. Do takich branż z pewnością trzeba zaliczyć opiekę nad seniorami. Okres świąteczno-noworoczny to moment, w którym bardzo brakuje osób do pracy. Dlatego też wiele rodzin obniża wymagania dotyczące m.in. znajomości języka niemieckiego. Tworzy to szansę dla tych mniej doświadczonych, niemówiących po niemiecku kobiet, by zdobyć trochę praktyki i poduczyć się języka.

Atmosfera polskich świąt jest niespotykana i to dla niej wiele opiekunek woli zrezygnować z dodatkowych pieniędzy. Jednak są też takie kobiety, które mają dość komercyjności świąt i dlatego preferują spędzenie ich z podopiecznym. Przedświąteczne przygotowania i porządki obowiązują w obu krajach, jest jednak kilka różnic w spędzaniu samego Bożego Narodzenia.

Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech

Adwent trwa, tak samo, jak w Polsce, 4 tygodnie i podczas tego okresu najważniejszą dekoracją jest wieniec adwentowy. Wykonany jest on z gałązek jodły lub świerku, ozdobiony fioletowymi wstążkami oznaczającymi zadumę nad przeszłością oraz z czterema świeczkami, każda zapalana w kolejne niedziele, aż do Bożego Narodzenia. Adwent to też czas bardzo popularnych jarmarków świątecznych, tzw. Weihnachtsmärkte, na których można kupić ozdoby świąteczne, prezenty, dekoracje, ale też spróbować wielu potraw lokalnych i grzanego wina. Bardzo dużą wagę przywiązuje się do dekoracji domów wewnątrz, ale też na zewnątrz: światełka, papierowe ozdoby umieszczane w oknach, kalendarze adwentowe dla dzieci.

Wigilia – różnice polskiej i niemieckiej

Wigilia bardziej celebrowana jest w Polsce, niż w Niemczech – tam prawdziwe świętowanie zaczyna się w Boże Narodzenie. W Wigilię nie obowiązuje też post, dlatego nie powinny nas zdziwić pieczone kiełbaski na stole i sałatka kartoflana jako najpopularniejsze potrawy wigilijne w Niemczech. Niemcy nie dzielą się opłatkiem, nie układają sianka pod obrusem, ani nie przygotowują dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Natomiast pod każdym talerzykiem znajdziemy monetę, który ma przynieść dobrobyt na nadchodzący rok. W Niemczech nie ma też pasterki.

Boże Narodzenie w Niemczech

Pierwszy dzień świąt upływa pod znakiem, a właściwie zapachem, pieczonej gęsi albo kaczki, dziczyzny, kiełbasy i kiszonej kapusty w różnych postaciach. Ze słodkości jest okazja spróbować przygotowywanych specjalnie na święta pierniczków oraz strucli nadziewanej bakaliami. Wszystko dopełnione jest grzanym winem i melodią kolęd. Prezenty, zamiast pod choinką, układa się na stole i rozpakowuje właśnie 25 grudnia – a nie w Wigilię, jak w Polsce. Drugi dzień świąt jest, podobnie jak pierwszy, czasem dla rodziny i przyjaciół, i spędza się go przy świątecznym obiedzie.

Jeśli podopieczny jest życzliwie nastawiony do poznawania polskiej kultury i tradycji, być może warto wpleść jakiś polski akcent do świąt spędzanych w pracy? Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować pierogi, rybę po grecku albo barszcz z uszkami, a także puścić kilka polskich kolęd – dzięki temu na pewno lepiej poczujemy się w niemieckim domu na święta.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!