Ostern, czyli Święta Wielkanocne w Niemczech

Kultura niemiecka

Opiekunki i opiekunowie osób starszych, którzy zostają na Święta Wielkanocne w Niemczech mogą szybko zorientować się, że czas ten obchodzony jest nieco inaczej niż w Polsce. Każdy land ma swoje zwyczaje i tradycje, które wynikają ze zróżnicowania wyznaniowego poszczególnych landów. Jakie zwyczaje i tradycje panują u naszych sąsiadów? O kilku najciekawszy i najpopularniejszych przeczytacie w naszym artykule.

Przygotowania do Świąt

Już przed Wielkim Tygodniem, Niemcy zdobią ogrody, domy oraz balkony barwnymi bukietami wielkanocnymi. Kolorowe wydmuszki jajek wieszają na drzewach lub gałązkach. Dodatkowo, podobnie jak w Polsce malują i dekorują jajka, choć ten zwyczaj jest nieco mniej popularny niż u nas. Pisanki to symbol nowego życia i zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Zielony Czwartek

Wielki Czwartek w Niemczech zwany jest Gründonnerstag, czyli Zielonym Czwartkiem. Co ciekawe, nie jest do końca jasne, skąd wzięła się ta nazwa. Według jednej z teorii pochodzi ona od zielonych szat liturgicznych noszonych tego dnia przez księży do XVI wieku. Inni badacze są zadania, że wywodzi się od pokutników, których nazywano w średniowieczu „Zielonymi”. Możliwe jest również, że nazwa pochodzi od staroniemieckiego słowa „grînen”. To oznacza tyle, co płacz. Podczas nocy, w której Judasz zdradził Jezusa, było wiele powodów do płaczu i żałości.

W Zielony Czwartek maluje się jajka na zielono, a w wielu landach panuje tradycja zjedzenia czegoś zielonego. Na stołach tego dnia nie może zabraknąć tradycyjnego frankfurckiego zielonego sosu podawanego z jajkami na twardo. Sos ten przyrządzany jest z 7 ziół: natki pietruszki, ogórecznika, szczawiu, trybuli, rzeżuchy, krwiściągu lekarskiego oraz szczypiorku. Ciekawostką jest fakt, iż we Frankfurcie znajduje się nawet pomnik tego dania, a co roku w maju odbywają się Festiwale Zielonego Sosu.

Wielki Piątek

W przeciwieństwie do Zielonego Czwartku Wielki Piątek (Karfreitag) jest w całych Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Czasem nazywa się go także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). Dla wierzących Niemców jest to dzień modlitw i nabożeństw, które towarzyszą wspominaniu śmierci i składania Jezusa do grobu. Wtedy też organizuje się tzw. agapę, czyli symboliczny wspólny posiłek składający się z chleba, wody i wina, który spożywa się najczęściej w salach katechetycznych kościoła. Co ciekawe, niemieccy wierni nie mają obowiązku przestrzegania w ten dzień ścisłego postu. W Wielki Piątek na niemieckich stołach można spotkać się z potrawami mięsnymi. Niemcy w tym dniu jedzą również ryby oraz jajka. W Karfreitag kultywowaną przez wszystkie rodziny tradycją jest ukrywanie upominków dla najmłodszych (np. w ogrodzie). Jednak szukanie prezentów odbywa się dopiero po wielkanocnym śniadaniu.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to w Niemczech Karsamstag lub Stiller Samstag. Jest podobnie jak w Polsce dniem wyciszenia, kiedy nie odprawia się mszy świętej. Nasza polska tradycja święcenia potraw, bez której nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkiej Nocy, jest u naszych zachodnich sąsiadów zupełnie nieznana.

Bardzo ciekawy jest natomiast wciąż kultywowany w niektórych regionach – zwłaszcza na północy i w centrum kraju – zwyczaj rozpalania w Wielką Sobotę wielkich ognisk przed kościołami katolickimi. Towarzyszy temu specjalne nabożeństwo i poświęcenie ognia. Następnie odpala się od nich świece paschalne, które palą się w domach podczas całych świąt. Ogień ma zapewnić szczęście i radość w rodzinnie.

Od piątku aż do Niedzieli Wielkanocnej w kościołach katolickich nie używa się dzwonów ani dzwonków, dlatego właśnie Wielki Piątek i Wielka Sobota nazywane są tam „Cichymi”.

Wielka Niedziela

Najbardziej uroczysty dzień podczas całej Wielkanocy, czyli Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag), Niemcy rozpoczynają od mszy rezurekcyjnej. Podobnie jak u nas, odprawiana jest ona z samego rana. Bardzo popularny jest zwyczaj stukania się jajkami (Ostereiertitschen) przy śniadaniu. Znany również m.in. w Polsce, Rosji czy innych częściach Europy. Każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi. Wygrywa ta osoba, której jajko pozostało bez szwanku.

Na stołach obowiązkowo powinny pojawić się wielkanocna świeca oraz zajączek z cukru, czekolady lub innego materiału. Zając jest zresztą, obok jajka, najważniejszym świątecznym symbolem. Wiąże się z nim też inny bardzo ważny zwyczaj, na który niecierpliwie czekają wszystkie dzieci. Chodzi oczywiście o poszukiwanie ukrytych w mieszkaniu lub ogrodzie pisanek lub słodyczy. Zgodnie z tradycją mówi się dzieciom, że przyniósł i ukrył je wielkanocny zając (Osterhase), który jest w Niemczech równie popularny jak Święty Mikołaj. W niektórych domach mieszkańcy obdarowują się również drobnymi podarkami, najczęściej czekoladkami lub innymi łakociami.

Jako danie główne w Święta podaje się zazwyczaj pieczeń z barana. Poza tym, nasi zachodni sąsiedzi delektują się babkami drożdżowymi i sernikami. Często piecze się je w specjalnych foremkach w kształcie np. baranka. Ogromną popularnością cieszą się także wszelkiego typu kiełbasy i wędliny.

W niektórych regionach dzieci chodzą w Wielkanocną Niedzielę po domach sąsiadów i proszą o świąteczne łakocie.

Wielkanocny Poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) jest dniem odpoczynku i odwiedzin rodzinnych. Nieznana jest w Niemczech polska tradycja polewania się wodą.

Święta Wielkanocne spędzane przez opiekunów seniorów w Niemczech mogą być ciekawym doświadczeniem. Z pewnością będą to dni, w których można zasmakować nowej kultury i nieco innych tradycji oraz potraw.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!