Wielkanoc w Niemczech

Kultura niemiecka

Drodzy Opiekunowie,

z racji tego, że zbliżają się święta Wielkanocne, chcielibyśmy Wam nieco opisać, jak wygląda to święto u naszych sąsiadów. Pracując jako Opiekunka/Opiekun osób starszych w Niemczech, często tak ważne święta spędzamy właśnie za granicą kraju, dlatego pragniemy Wam nieco przybliżyć zwyczaje i tradycje tam panujące.

W Niemczech podobnie jak w Polsce Wielkanoc jest uznawane za jedno z dwóch najważniejszych świąt w kraju, tylko Niemcy rozpoczynają świętować już w Wielki Piątek i jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Tradycje i zwyczaje związane z tym świętem są różne w poszczególnych regionach Niemiec. Kraj naszych sąsiadów jest bardzo urozmaicony kulturowo, przez co nie dominuje jedna religia tak jak w przypadku naszego państwa, a zwyczaje oraz tradycje mogą się od siebie różnić, jednak jesteśmy przekonani, iż mimo rozłąki z rodziną, spędzając święta ze swoimi podopiecznymi oraz ich rodzinami, czas ten może być dla Was bardzo ciekawy oraz inspirujący.

Przygotowania Wielkanocne

Tak jak wcześniej wspominaliśmy w Niemczech zaczyna się już święto w Wielki Piątek, jest to dzień wyciszenia oraz wolny od pracy. Wszystkie sklepy oraz restauracje są zamknięte, niewskazane są tańce, zabawy i głośna muzyka, jednak nie przestrzega się tam ścisłego postu. W Wielką Sobotę Niemcy nie udają się ze swoimi święconkami do kościoła, u nich w Wielką Sobotę przeważnie wieczorami rozpalane są ogniska przed kościołem i odprawiane są obrzędy ognia, podczas których odpalane są świece paschalne, następnie zabierane do domów, aby towarzyszyły mieszkańcom podczas świątecznego okresu.

Wielka Noc

Szczególnym dniem dla Niemców jest właśnie niedziela. W ten dzień dzieci dostają drobne upominki. Najmłodsi członkowie rodziny z samego rana wyruszają na poszukiwanie pisanek i słodyczy wcześniej schowanych przez ,, Zająca’’, oprócz tego również zasiadają do wspólnego uroczystego posiłku i spędzają ten dzień w gronie najbliższych. Na wielkanocnym stole możemy znaleźć podobne potrawy do naszych m.in. pasztety, jajka, wędliny czy wielkanocne ciasta.

Ciekawostki:

-W Niemczech lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus jest całkowicie nieznany.

-Podczas niedzielnego śniadania Niemcy mają tradycję stukania się jajami, robią nawet konkurs, w którym wygrywa osoba, której jajo po stuknięciu się ze wszystkimi zostało najmniej uszkodzone.

-Ze względu na różnorodną kulturę panującą w Niemczech, popularne są kilkudniowe wycieczki rodzinne, nie mają one jednak charakteru religijnego.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!