Jak szybciej zaaklimatyzować się w nowym miejscu pracy – poradnik Opiekunki

Porady dla opiekunek

Rozłąka z bliskimi, obcy kraj, różnice kulturowe, nawał obowiązków i rzeczy, których musimy nauczyć się w krótkim czasie – to wszystko sprawia, że wyjazd do pracy w Niemczech może być przytłaczający oraz stresujący nawet dla opiekunki z doświadczeniem. Pierwsze dni pracy w nowej rodzinie są na pewno dużym wyzwaniem. Jednak najważniejsze jest to, by strach nie sparaliżował opiekunki. Wszelkie obawy znikają, gdy uda się przełamać pierwsze lody i oswoić z nowym miejscem pracy. Jak szybciej zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu po przyjeździe do Niemiec? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Zbierz jak najwięcej informacji przed wyjazdem

Pierwsze dni na szteli będą mniej stresujące, jeżeli przed wyjazdem zbierzesz komplet najważniejszych informacji dotyczących nowego miejsca pracy i stanu zdrowia podopiecznego. Podpytaj osobę odpowiedzialną za twój wyjazd o schorzenia, na jakie cierpi podopieczny i leki, jakie przyjmuje regularnie. Dowiedź się jak wygląda mniej więcej harmonogram dnia podopiecznego.

Jeśli jedziesz jako zmienniczka (zazwyczaj w czasie świątecznym czy letnim), warto od dotychczasowej opiekunki uzyskać informacje o zwyczajach czy upodobaniach np. kulinarnych podopiecznego. Dopytaj o najbliższe sklepy, bank, aptekę czy kawiarnie oraz parki. Taki zestaw informacji na pewno sprawi, że będziesz czuć się pewniej i łatwiej zaaklimatyzujesz się w nowym miejscu.

Kilka słów o sobie

Rodzina i podopieczny również są ciekawi, kto będzie pracował w ich domu. Przed wyjazdem do nowego miejsca pracy, stwórz krótką informację o sobie w języku niemieckim. Zastanów się, co chcesz przekazać podopiecznemu i jego rodzinie podczas pierwszego spotkania. Do takich najważniejszych informacji należy m.in.:

 • jak się nazywasz,
 • skąd pochodzisz,
 • krótka informacja o twoim doświadczeniu w opiece nad osobami starszymi.

Wcześniejsze przygotowanie tych informacji sprawi, że na miejscu poczujesz się swobodniej.

Pierwsze spotkanie

W nowej pracy liczy się dobre wrażenie. Czy wiesz, że podczas pierwszego spotkania, ludzie oceniają nas nie tylko po sposobie wypowiada się, ale także po mowie ciała? Mimika, gesty, postawa, zachowanie – wszystkie te elementy są równie ważne. Gdy na twojej twarzy zagości szczery uśmiech, podopieczny i jego rodzina będą postrzegali cię jako osobę przyjazną i miłą. Uśmiech pomaga przezwyciężyć obawy i uporać się ze stresem. Otwartość opiekunki na ludzi, zrozumienie potrzeb i oczekiwań zdecydowanie ułatwią dalszą współpracę.

Uzgodnij zasady współpracy

W pierwszym dniu pracy postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o podopiecznym. Pytaj o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Najlepiej zapisuj sobie odpowiedzi na kartce, aby nic Ci nie umknęło. Ustal plan dnia, pory posiłków i poproś o oprowadzenie po mieszkaniu lub domu. Spisz dane kontaktowe do lekarza prowadzącego oraz bliskich podopiecznego.

Pierwsze spotkanie to okazja, żeby dowiedzieć się, jakie oczekiwania ma rodzina. Uzgodnij godziny odwiedzin, twój czas wolny oraz kwestie związane np. z zakupami. Im dokładniej ustalisz oczekiwania względem swojej pracy, tym pewniej poczujesz się w nowym miejscu. Wyjaśnienie podstawowych kwestii pomoże zapobiec ewentualnym nieporozumieniom.

Poczuj się jak u siebie w domu

Opiekunki często zastanawiają się, co zapakować do walizki jadąc do Niemiec. Warto zabrać ze sobą ulubiony przedmiot, który uprzyjemni pobyt za granica. Może to być poduszka, ramka ze zdjęciem dzieci lub wnuków, świeczka, kubek, kapcie bądź książka. Zdecydowanie lepiej poczujesz się w nowym miejscu, gdy rozpakujesz walizkę, powiesisz ubrania w szafie, wstawisz swoje kosmetyki do łazienki i postawisz na widoku coś, co jest dla Ciebie ważne.

W czasie opieki nad osobami starszymi, zwłaszcza za granicą, uczucie tęsknoty pogłębia się, gdy wszystko wokół jest obce i nieznane. Dlatego trzeba spróbować „oswoić” przestrzeń wokół siebie. Najłatwiej zrobić to, urządzając swój pokój tak, aby stał się oazą, w której z przyjemnością będziesz wypoczywać. Dzięki temu opieka nad osobami starszymi będzie przyjemniejsza, a Ty poczujesz się bardziej komfortowo.

Pozostań w kontakcie bliskimi

Internet w pracy opiekunki to niezastąpione narzędzie. Za pomocą  komunikatorów takich jak Skype, Messenger czy WhatsApp z łatwością skontaktujesz się z rodziną i przyjaciółmi oddalonymi o setki kilometrów. Świadomość tego, że możesz zadzwonić do bliskich w każdym momencie, pomoże przetrwać czas rozłąki. Dzięki regularnym rozmowom będziesz też na bieżąco z tym, co się u nich dzieje.

Zawieraj nowe znajomości

Internet umożliwia oraz ułatwia poznawanie nowych osób. W sieci znajdziesz wiele grup tematycznych na Facebooku czy fora dla opiekunek. Za ich pomocą możesz nawiązać kontakt z opiekunkami, które aktualnie przebywają w okolicy, w której pracujesz. Warto skontaktować się z nimi. W wolnym czasie możesz umówić się na kawę czy do kina z koleżanką po fachu i miło spędzić czas, rozmawiając w ojczystym języku.

A poza tym? Dużo rozmawiaj ze swoim podopiecznym. To podstawa do doskonałych relacji. Zanim przyzwyczaisz się do danego miejsca, musi minąć trochę czasu. Dla podopiecznego to również nowa sytuacja, z którą musi sobie poradzić. Pozytywne nastawienie na pewno sprawi, że każdy dzień w pracy będzie łatwiejszy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!