Jak ubierać podopiecznego w zimie?

Porady dla opiekunek

Dbałość o samopoczucie i ogólny stan zdrowia podopiecznego ma szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym. To właśnie wtedy znacząco obniża się odporność osób starszych, co często skutkuje wystąpieniem przeziębienia. Jeżeli zatem rozpoczynacie swój pierwszy kontrakt jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zostańcie z nami. Podpowiemy wam, jak prawidłowo ubierać podopiecznego zimą, by nie narazić go na pogorszenie samopoczucia. Oto nasze wskazówki!

Ubiór na cebulkę – czy to konieczne?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech stawia przed pracownikami multum różnorakich wyzwań. Do obowiązków opiekunek należeć będzie bowiem nie tylko zapewnienie codziennej dawki rozrywki czy dbałość o higienę, lecz także pomoc w ubieraniu się i przygotowaniu podopiecznego do wyjścia na zewnątrz. Zima może wówczas przysporzyć sporo trudności, a my doskonale to rozumiemy! W tym szczególnym czasie powinniście zwrócić szczególną uwagę na tzw. ubiór na cebulkę. Jesteśmy niemal pewni, iż określenie to nie jest nikomu z was obce… Ubiór na cebulkę pozwoli ochronić seniora nawet w najchłodniejsze dni, jednocześnie zapewniając mu wysoki poziom komfortu. Rozwiązanie to sprawdzi się również w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z bardzo zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Dobrze, aby zimą seniorzy przed wyjściem mieli na sobie trzy lub cztery warstwy, które w razie zaistniałej konieczności będą mogli bez problemu z siebie zdjąć. O czym jeszcze powinniście w szczególności pamiętać?

Jakie ubrania dla seniora wybrać?

Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, będą czekały na was różnego rodzaju zadania i właśnie pomoc przy ubieraniu seniora jest jednym z nich. W zimie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na krój wybieranej na co dzień odzieży. Zimowe ubrania waszego podopiecznego powinny zostać dopasowane do niego. Zrezygnujcie w tym okresie ze zbyt obcisłych lub zbyt luźnych ubrań! Komfort noszenia jest naprawdę istotny, a wy nie powinniście tego aspektu bagatelizować. Warstwy te mają bowiem za zadanie izolować ciało przed mrozem i odprowadzać wilgoć. Dlaczego o tym wspominamy? Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna również zaznajomić się z oznaczeniami na metkach. Otóż ubrania wykonane ze sztucznych materiałów, w tym właśnie poliestru czy akrylu z pewnością się tutaj nie sprawdzą. Wełna, bawełna czy skóra to bez wątpienia doskonały wybór w sezonie jesienno-zimowym. Mają one świetne właściwości termiczne, co więcej – pozwalają skórze oddychać, likwidując przy tym poczucie nadmiernej potliwości. 

Czapka, szalik i rękawiczki

Skoro już mowa o zimowym ubiorze osób starszych, nie sposób nie wspomnieć o tak szczególnym aspekcie, jakim jest dobór wysokiej jakości dodatków. W zimie jesteśmy bowiem narażeni na zmienne warunki atmosferyczne, tym samym niskie temperatury na zewnątrz pozostawiają niekiedy wiele do życzenia… Nie zapomnijcie o dopełnieniu całości poprzez ciepłą czapkę, rękawiczki i gruby szal. Dodatki te stanowią absolutną konieczność zwłaszcza w mroźne dni! Tym sposobem ochronicie szyję, uszy oraz dłonie seniora przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Ubiór seniora – o czym należy pamiętać?

Często popełnianym przez opiekunki osób starszych błędem jest brak umiejętności dopasowania ubioru seniora do pogody. Co mamy na myśli? Przed każdym wyjściem na zewnątrz z podopiecznym warto sprawdzić aktualną prognozę pogody, aby ułatwić sobie to zadanie. Pamiętajcie, że nadmiar nie jest tutaj przecież wskazany i odwrotnie! Należy w tym przypadku zachować przede wszystkim rozsądek, o czym powiedzą wam również lekarze specjaliści. Wychodząc na zewnątrz na zaledwie na kilka minut, nie warto zakładać zbyt wielu warstw. W innym razie organizm podopiecznego ulegnie przegrzaniu, a to może prowadzić do pogorszenia jego samopoczucia… 

Pamiętajcie, że odpowiedni ubiór to oczywiście nie wszystko! Na samopoczucie podopiecznego ma także wpływ aktywność fizyczna czy dobrze zbilansowana dieta. Zadbajcie o podopiecznego i cieszcie się nowym wyzwaniem, jakim jest opieka nad starszymi w Niemczech!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!