Jak ułatwić sobie komunikację z seniorem niedosłyszącym?

Porady dla opiekunek

Komunikacja z osobą starszą niedosłyszącą wymaga od opiekunów odpowiedniego podejścia i znajomości kilku podstawowych zasad. Nawet jeżeli podopieczny nosi aparat słuchowy, należy wdrażać dobre praktyki, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jak prawidłowo opiekować się seniorem niedosłyszącym i o czym w szczególności pamiętać? Sprawdźcie nasze wskazówki!

Niedosłuch u osoby starszej – konsekwencje

Niedosłuch i głuchota są bardzo często źródłem stresu wśród mniej doświadczonych opiekunów. Kandydaci na stanowisko w branży opiekuńczej zastanawiają się, jak wygląda komunikacja z osobą niedosłyszącą i czy zdołają podołać temu wyzwaniu. Otóż opieka nad osobami starszymi, które zmagają się z problemami słuchowymi, do łatwych nie należy. To jednak pamiętajmy, iż w tej sytuacji liczy się przede wszystkim wasze podejście. Nie należy bagatelizować tego problemu, a zaś wspierać seniora i otaczać go należytą opieką. Niedosłuch jako jednostka chorobowa niestety prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia podopiecznego. Zdarza się, że osoby starsze wraz z biegiem czasu zaczynają wycofywać się z kontaktów społecznych, oddalają się od swojej rodziny i zaszywają w swoim pokoju. Problemy ze słuchem nie są jednak powodem do wstydu! Warto zatem porozmawiać z seniorem o jego rozterkach i pokazać mu, że pomimo zaistniałych trudności wciąż będzie mógł korzystać z życia i cieszyć się nim w pełni. Jeżeli okaże się to konieczne, należy również udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Aparat słuchowy przyczyni się do poprawy samopoczucia seniora, a także ponownie umożliwi mu wykonywanie ulubionych czynności. Co jeszcze należy wiedzieć, pracując jako opiekunka osób starszych?

Jak rozmawiać z podopiecznym, który nie słyszy?

Komunikacja z seniorem wymaga od opiekunów zapewnienia odpowiednich warunków. Jeżeli senior na co dzień zmaga się z problemami ze słuchem, nie należy podejmować rozmów w głośnym otoczeniu. Dobrze, aby w pomieszczeniu panowała cisza, a wszelkiego rodzaju rozpraszacze zostały skutecznie wyeliminowane. Wówczas należy podjąć rozmowę i powoli, lecz bardzo wyraźnie przekazać seniorowi ważne informacje. Warto zbliżyć się do niego i skierować w stronę ucha, na które lepiej słyszy. Co istotne, krzyk i nadmierna gestykulacja nie są wskazane! Podopieczny może odebrać waszą mimikę w sposób daleki od pożądanego, przez co zacznie czuć się niekomfortowo. Z osobą starszą niedosłyszącą rozmawiamy natomiast w pozycji stojącej, nie zbaczając z tematu. Jako że problemy słuchowe potrafią przysporzyć sporo barier komunikacyjnych, unikajcie także wypowiadania trudnych słów oraz nadmiernej ich artykulacji.

Opieka nad seniorem niedosłyszącym – kilka rad

W branży opiekuńczej szczególne znaczenie mają predyspozycje, jakimi może pochwalić się opiekunka osób starszych. Każdego dnia czekać na was będą zupełnie nowe wyzwania i to od was zależy, jak sobie z nimi poradzicie. Tym sposobem pragniemy zwrócić uwagę na wasze nastawienie. Opieka nad osobami starszymi niedosłyszącymi – choć utrudniona, wymaga od pracowników zachowania powagi i wykazania się wyrozumiałością. Empatia i otwartość na potrzeby podopiecznego są bardzo cenne. Wasz nowy podopieczny powinien czuć się przy was bezpiecznie i komfortowo, dzięki czemu współpraca z czasem wejdzie na odpowiedni tor. Jeżeli podopieczny nie zrozumiał waszych słów, należy jeszcze raz powtórzyć wypowiedzianą kwestię i upewnić się, czy tym razem udało mu się przyswoić informacje. Nie pokazujcie mu zniecierpliwienia czy złości! Podopieczny ma prawo czegoś nie usłyszeć, co więcej – opiekunka osób starszych jest odpowiedzialna za prawidłową komunikację. Radzimy także unikać mówienia z daleka, żucia gumy podczas rozmowy czy podchodzenia do podopiecznego z zaskoczenia. Jeśli okaże się to konieczne, możecie także zapytać seniora, czy nie chciałby skorzystać z pomocniczych karteczek.

Powyższe wskazówki mogłyby wydać się błahe. To jednak pamiętajmy, że komunikacja z seniorem niesłyszącym nakłada na opiekunów coś więcej aniżeli tylko mówienie. Należy także obserwować samopoczucie seniora i zadbać o jego bezpieczeństwo.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!