Jak wybrać ciśnieniomierz dla seniora?

Porady dla opiekunek

Zaburzenia ciśnienia tętniczego to problem, który coraz częściej dotyka nasze społeczeństwo. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, ciśnieniomierz powinien stanowić podstawowy element wyposażenia apteczki domowej. Stąd też kładziemy tak duży nacisk na wybór odpowiedniego aparatu do mierzenia ciśnienia oraz kontrolę stanu zdrowia seniora… Jakie funkcje powinien mieć dobry ciśnieniomierz i czym się kierować przy jego wyborze? Sprawdzamy!

Ciśnieniomierz dla seniora – dlaczego warto go mieć?

Praca opiekunki osób starszych to niezwykle wymagające zadanie. Do twoich obowiązków należeć będzie nie tylko pomoc przy wykonywaniu codziennych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych, lecz także dbałość o zdrowie i ogólne samopoczucie seniora. Z roku na rok wzrasta odsetek osób w podeszłym wieku, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Niekontrolowane ciśnienie może doprowadzić zaś do uszczerbku na zdrowiu, w tym właśnie do uszkodzeń mózgu czy serca. Dlatego właśnie tak ważne jest regularne mierzenie ciśnienia w warunkach domowych. To prosty, a zarazem skuteczny sposób na uniknięcie potencjalnych problemów zdrowotnych. Na rynku znajdziemy bowiem różnego rodzaju ciśnieniomierze, a to nie ułatwia podjęcia dobrej decyzji… Jak zatem wybrać odpowiedni ciśnieniomierz dla seniora?

Ciśnieniomierz elektroniczny czy manualny?

Decydując się na konkretny model ciśnieniomierza, zwróćmy bowiem uwagę na sposób jego działania oraz dodatkowe funkcje. Wyróżniamy ciśnieniomierze manualne oraz ciśnieniomierze elektroniczne. Te pierwsze zwykle nie są zalecane dla osób starszych, gdyż wymagają samodzielnego pompowania rękawa, a to zaś może przysporzyć sporo trudności. Jeśli szukasz urządzenia dla seniora, polecamy wybrać ciśnieniomierz elektroniczny. Jest prosty w obsłudze, a co za tym idzie, twój podopieczny będzie mógł samodzielnie kontrolować ciśnienie. Minusem tego rozwiązania jest jednak niższy stopień dokładności pomiarów.

Ciśnieniomierz naramienny a ciśnieniomierz nadgarstkowy – różnice

I tutaj pojawiają się kolejne schodki… Oba modele wykorzystują tę samą metodę pomiarów, która polega na wyczuwaniu drgań strumienia krwi przepływającego pod mankietem ciśnieniomierza. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, kto będzie go używał. Wraz z wiekiem problemy żylne mogą narastać, a to sprawia, iż ciśnieniomierz nadgarstkowy może nie sprawdzić się u seniorów. Zalecane jest bowiem korzystanie z naramiennego modelu. Zapewni komfort użytkowania oraz dokładność – oczywiście, o ile wcześniej zapoznamy się z instrukcją obsługi.

Ciśnieniomierz dla podopiecznego – o czym pamiętać?

Wybierając ciśnieniomierz dla podopiecznego, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Otóż konieczny jest wybór modelu o odpowiednim mankiecie, gdyż może to wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Seniorzy, którzy zmagają się z nadwagą, powinni korzystać z aparatu z możliwością wymiany mankietu na większy. Dla osób niedowidzących należy natomiast wybrać model z dodatkową funkcją mowy, alarmem oraz dużym ekranem. Nie wybierajmy także niskiej jakości sprzętu, zwłaszcza jeżeli będzie regularnie wykorzystywany. W innym razie nie spełni swych podstawowych funkcji i w krótkim czasie straci swoją żywotność.

Pamiętaj, aby wybrany aparat do mierzenia ciśnienia był lekki i łatwy w obsłudze. Senior powinien bez problemu z niego korzystać i samodzielnie kontrolować swoje ciśnienie.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!