Jak wygląda opieka nad małżeństwem?

Porady dla opiekunek

senior couple in love sitting on the bench in the park

Praca opiekunek osób starszych w Niemczech niesie ze sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest opieka nad małżeństwem. Przyjęcie takiej oferty pracy to zawsze decyzja, którą należy rozpatrywać indywidualnie.

Opieka nad osobami starszymi i chorymi to  wymagająca praca. Przede wszystkim dlatego, że jest to praca z drugim człowiekiem – człowiekiem, który na co dzień zmaga się ze swoją chorobą i niedołężnością. Osoby, które decydują się na taką pracę, muszą wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu pielęgnacji i organizacji życia chorego, ale także dużą życzliwością i empatią. Jeszcze więcej zaangażowania wymaga praca, w której podopiecznych jest dwoje. Warto o tym pamiętać, zanim podejmiemy decyzję o opiece nad małżeństwem.

W przypadku ofert pracy dotyczących opieki nad małżeństwem seniorów w Niemczech w pierwszej kolejności uwagę przyciąga atrakcyjne wynagrodzenie, które jest nawet kilkaset euro wyższe niż w przypadku opieki nad osobą samotną. Warto jednak przeanalizować taką ofertę dokładnie.

Jedną z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę, jest stan zdrowia obojga podopiecznych. Nie bez znaczenia będzie fakt, czy większego wsparcia wymaga jedno z małżonków czy może oboje. Informacja o ich stanie zdrowia pozwoli opiekunce lepiej przygotować się do pracy z podopiecznymi. Osoby z dużym doświadczeniem w tym zawodzie będą miały ułatwione zadanie.

Należy mieć świadomość, że opieka nad małżeństwem nie musi być bardzo obciążająca. Dużo zależy od organizacji pracy. Poza tym osoby chore w Niemczech mogą liczyć na wiele udogodnień począwszy od specjalistycznego sprzętu, który ułatwia funkcjonowanie na co dzień (np. łóżka, materace przeciwodleżynowe, podnośniki, krzesła toaletowe, uchwyty itp.), aż po wsparcie personelu medycznego tj. pielęgniarek, rehabilitantów.

Opiekunki z LAXO Care cenią również wsparcie ze strony rodziny. Bliscy chorego są doskonałym źródłem informacji o jego preferencjach i przyzwyczajeniach, więc ich pomoc może być bezcenna np. w ustaleniu rutyny dnia czy przygotowaniu menu. Nierzadko to małżonkowie są dla siebie nawzajem ogromnym wsparciem i źródłem motywacji do podejmowania codziennych wyzwań, w miarę możliwości troszczą się o siebie.

– Miło wspominam opiekę nad małżeństwem. W ich domu panowała bardzo ciepła atmosfera. Gotowanie czy pranie dla dwóch osób nie było dla mnie problemem. Innych obowiązków też nie miałam więcej niż w pracy u samotnej osoby. Pani poruszała się na wózku i wymagała pomocy przy codziennych czynnościach. Jej mąż mimo swojej choroby był całkiem sprawny, wspólnie robiliśmy zakupy, a podczas moich przerw towarzyszył żonie, więc czasami mogłam sobie pozwolić na dłuższe wyjścia – wspomina pani Maria, opiekunka z LAXO Care.

Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy pomiędzy małżonkami panuje napięta atmosfera, dochodzi do konfliktów i nieporozumień. Często są one wynikiem choroby, z czego należy zdawać sobie sprawę. Praca w takiej atmosferze nie należy do łatwych. Nierzadko sytuacja wymaga, aby opiekunka przyjęła rolę rozjemcy, który musi załagodzić lub rozwiązać konflikty. Takie zadanie wymaga ogromnego taktu, aby żadne z małżonków nie poczuło, że jest dyskryminowane.

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że opieka nad małżeństwem, tak samo jak opieka nad osobą samotną, to wymagające zadanie. Jednak przy odpowiednim nastawieniu, może przynieść wiele satysfakcji.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!