Jak zabezpieczyć się przed chorobami zakaźnymi?

Porady dla opiekunek

Close up. Girl is caring for elderly woman at home. Girl is embracing woman.

Praca opiekuna osób starszych jest specyficzna. Podczas codziennej pielęgnacji seniora opiekun narażony jest na kontakt z rożnego rodzaju wirusami i bakteriami. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwoli się ustrzec przed niechcianym zarażeniem.

Na zakupach, w autobusie, w kinie… każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z wirusami i bakteriami. Wśród osób narażonych na większe działanie patogenów są seniorzy, których odporność jest dużo niższa ze względu na wiek, przewlekłe choroby czy mało aktywny tryb życia. Osoby starsze często borykają się z problemami skórnymi takimi jak zmiany ropne oraz grzybice paznokci i skóry nóg oraz chorobami układu pokarmowego (np. biegunki, wymioty).

Opiekunki osób starszych i chorych, ze względu na specyfikę swojego zawodu, również znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. W pracy z seniorem największe zagrożenie stanowią wirusowe zapalenia wątroby typu B i typu C, sezonowe wirusówki, ale także zmiany skórne wywołane przez grzyby, gronkowce i paciorkowce. Zarazić można się nie tylko poprzez kontakt z osobą chorą, ale również z przedmiotami, z których ona korzysta np. toaleta, prysznic, poręcze, wózek inwalidzki itp. Dlatego tak ważna jest świadomość istniejącego zagrożenia oraz profilaktyka.

W pierwszej kolejności opiekunka osób starszych powinna zadbać o zdrowie swojego podopiecznego. Należy pamiętać o higienie osobistej, zbilansowanej diecie, aktywności na świeżym powietrzu oraz odpowiedniej ilości snu. Równie ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa osoba starsza. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych u podopiecznego.

Nawet jeśli wydaje się, że podopieczny cieszy się dobrym zdrowiem, opiekunka powinna unikać ryzykownych zachowań. Przede wszystkim podczas kontaktu ze skórą podopiecznego oraz dezynfekcji sprzętów w jego otoczeniu konieczne jest używanie jednorazowych i wielorazowych rękawiczek ochronnych.

Z kolei w sezonie chorobowym przydatne będą maseczki, które stanowią barierę przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Aby działanie takiej maseczki było skuteczne, nie wolno używać jej więcej niż raz, a w razie zawilgocenia należy wymienić maseczkę na nową.

Skuteczną ochroną przed przenoszeniem patogenów jest także mycie rąk. Po skorzystaniu z toalety, użyciu chusteczki higienicznej czy przed kontaktem z żywnością (przygotowanie jedzenia, spożywanie posiłków czy karmienia podopiecznego) wystarczy dokładnie umyć ręce mydłem pod bieżącą wodą. Jednak nie zawsze zwykłe tzw. socjalne mycie rąk spełni swoją rolę. Przed i po zdjęciu rękawiczek ochronnych, podczas wykonywania procedur medycznych oraz higienicznych należy umyć i zdezynfekować ręce według ściśle określonych procedur.

Tak zwane higieniczne mycie rąk odbywa się w pięciu krokach:

 1. zmoczyć ręce i nadgarstki ciepłą wodą;
 2. nanieść na dłonie 3-5 ml płynnego mydła;
 3. mycie skóry rąk przez około minutę wg techniki Ayliffe’a;
 4. ręce starannie osuszyć jednorazowym ręcznikiem;
 5. użyć środek dezynfekujący i wycierać do wyschnięcia.

Warto pamiętać o stosowaniu tych kilku podstawowych zasad, aby uniknąć niepotrzebnych problemów zdrowotnych. Poza tym tylko opiekunki, które cieszą się dobrym zdrowiem, mogą w pełni zadbać o potrzeby swojego podopiecznego.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!