Jak zabezpieczyć się przed chorobami zakaźnymi?

Zdrowie

Praca opiekuna osób starszych jest specyficzna. Podczas codziennej pielęgnacji seniora opiekun narażony jest na kontakt z rożnego rodzaju wirusami i bakteriami. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwoli się ustrzec przed niechcianym zarażeniem.

Na zakupach, w autobusie, w kinie… każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z wirusami i bakteriami. Wśród osób narażonych na większe działanie patogenów są seniorzy, których odporność jest dużo niższa ze względu na wiek, przewlekłe choroby czy mało aktywny tryb życia. Osoby starsze często borykają się z problemami skórnymi takimi jak zmiany ropne oraz grzybice paznokci i skóry nóg oraz chorobami układu pokarmowego (np. biegunki, wymioty).

Opiekunki osób starszych i chorych, ze względu na specyfikę swojego zawodu, również znajdują się w grupie wysokiego ryzyka. W pracy z seniorem największe zagrożenie stanowią wirusowe zapalenia wątroby typu B i typu C, sezonowe wirusówki, ale także zmiany skórne wywołane przez grzyby, gronkowce i paciorkowce. Zarazić można się nie tylko poprzez kontakt z osobą chorą, ale również z przedmiotami, z których ona korzysta np. toaleta, prysznic, poręcze, wózek inwalidzki itp. Dlatego tak ważna jest świadomość istniejącego zagrożenia oraz profilaktyka.

W pierwszej kolejności opiekunka osób starszych powinna zadbać o zdrowie swojego podopiecznego. Należy pamiętać o higienie osobistej, zbilansowanej diecie, aktywności na świeżym powietrzu oraz odpowiedniej ilości snu. Równie ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa osoba starsza. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych u podopiecznego.

Nawet jeśli wydaje się, że podopieczny cieszy się dobrym zdrowiem, opiekunka powinna unikać ryzykownych zachowań. Przede wszystkim podczas kontaktu ze skórą podopiecznego oraz dezynfekcji sprzętów w jego otoczeniu konieczne jest używanie jednorazowych i wielorazowych rękawiczek ochronnych.

Z kolei w sezonie chorobowym przydatne będą maseczki, które stanowią barierę przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Aby działanie takiej maseczki było skuteczne, nie wolno używać jej więcej niż raz, a w razie zawilgocenia należy wymienić maseczkę na nową.

Skuteczną ochroną przed przenoszeniem patogenów jest także mycie rąk. Po skorzystaniu z toalety, użyciu chusteczki higienicznej czy przed kontaktem z żywnością (przygotowanie jedzenia, spożywanie posiłków czy karmienia podopiecznego) wystarczy dokładnie umyć ręce mydłem pod bieżącą wodą. Jednak nie zawsze zwykłe tzw. socjalne mycie rąk spełni swoją rolę. Przed i po zdjęciu rękawiczek ochronnych, podczas wykonywania procedur medycznych oraz higienicznych należy umyć i zdezynfekować ręce według ściśle określonych procedur.

Tak zwane higieniczne mycie rąk odbywa się w pięciu krokach:

 1. zmoczyć ręce i nadgarstki ciepłą wodą;
 2. nanieść na dłonie 3-5 ml płynnego mydła;
 3. mycie skóry rąk przez około minutę wg techniki Ayliffe’a;
 4. ręce starannie osuszyć jednorazowym ręcznikiem;
 5. użyć środek dezynfekujący i wycierać do wyschnięcia.

Warto pamiętać o stosowaniu tych kilku podstawowych zasad, aby uniknąć niepotrzebnych problemów zdrowotnych. Poza tym tylko opiekunki, które cieszą się dobrym zdrowiem, mogą w pełni zadbać o potrzeby swojego podopiecznego.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Wojska Polskiego 42

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 68 422 8111

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!