Jak zadbać o swój kręgosłup na co dzień – poradnik dla opiekunki

Porady dla opiekunek

Kręgosłup to podstawa szkieletu, dlatego powinien być otoczony silnymi, mogącymi go utrzymać, mięśniami. Nawet jeśli tego nie odczuwamy, codzienne czynności takie jak stanie, siedzenie czy chodzenie w dużym stopniu obciążają nasze kręgosłupy. Na ból i zwyrodnienia narażone są szczególnie osoby, które pracują fizycznie i noszą ciężkie przedmioty, ale również opiekunowie osób starszych, pomagający się przemieszczać seniorom. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla opiekunki, by oprócz dbania o podopiecznego, zadbała też o siebie i swój kręgosłup.

Regularna aktywność fizyczna

Brzmi poważnie, jednak aktywność fizyczna nie musi oznaczać regularnego biegania czy fitnessu. Chodzi tu o proste ćwiczenia, które każdy bez problemu wykona w domu. Które jednocześnie w dużym stopniu pozytywnie wpłyną na kondycję kręgosłupa i mięśni go okalających. Spacery to najprostsza czynność i pozwolić sobie na nią może każdy, nawet najbardziej zabiegany. Wystarczy 15 minut dziennie – może to być w ramach wyjścia na zakupy czy zwykłego wyjścia na świeże powietrze z seniorem, bo jemu również przyda się codzienna wizyta w parku.

Podstawowe ćwiczenia

Ćwiczenia, które z łatwością można robić w domu, to np. koci grzbiet. Ustawiamy się w klęku podpartym na macie lub dywanie. Następnie na przemian z wydechem jak najmocniej zaokrąglamy plecy, chowając głowę między ramionami, a z wdechem unosimy głowę i powoli najpierw prostujemy plecy, a później lekko wyginamy je tak, by były wklęsłe. Ruch ten ma na celu rozluźnienie i rozciągnięcie kręgosłupa oraz uelastyczniają krążki międzykręgowe, które amortyzują obciążenie.

Innym prostym ćwiczeniem jest wznos grzbietu w leżeniu przodem. Kładziemy się na brzuchu, wyciągamy ramiona ugięte pod kątem prostym do boku, nogi ustawiamy na szerokość bioder – one zostają nieruchomo na ziemi. Biorąc wdech, unosimy klatkę piersiową i ramiona nad podłogę i zatrzymujemy na chwilę w górze. Z wydechem opuszczamy i całość powtarzamy kilkukrotnie. Ważne jest, by zachować głowę na przedłużeniu kręgosłupa, czyli wzrok skierować w kierunku podłogi, a nie przed siebie. Angażuje to wszystkie mięśnie grzbietu, ale również brzuch i pośladki.

Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze jest skorzystać z zajęć fitness typu joga, pilates lub stretching (rozciąganie). Wszystkie dziedziny angażują mięśnie grzbietu, brzucha i pośladkowe, a dodatkowo świetnie rozciągają kręgosłup i całe ciało. Na kondycję pleców pozytywnie wpłynie również pływanie. Tak więc gdy w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się basen i dysponujemy czasem, dobrze jest wybrać się tam chociaż raz lub dwa razy w tygodniu.

Zadbaj o dobry materac

Sen to moment regeneracji, zarówno dla duszy, jak i dla ciała. Dlatego też tak ważny jest dobrze dobrany, wygodny materac. Dzięki niemu kręgosłup może odpocząć i zregenerować się po całym dniu wyzwań. Opiekunki osób starszych powinny unikać zapadających się łóżek. Gdy w miejscu naszego zakwaterowania okaże się, że stan łóżka nie jest najlepszy, można poprosić firmę organizującą wyjazd o dokupienie lub wymianę materaca. A jeśli to niemożliwe, kupić samemu rozkładane łóżko. Ważne jest, aby kręgosłup był podparty, a ciało ułożone naturalnie.

Podstawowe czynności wykonuj prawidłowo!

Takie czynności jak schylanie się po coś, sięganie, podnoszenie z podłogi czy transfer seniora z wózka na łóżko to codzienność opiekunki. Jednak czy te zwykłe, proste ruchy wykonujemy poprawnie? „A co można tu zrobić źle?” pomyśli większość z Was. Przede wszystkim nie pilnujemy utrzymania prawidłowej postawy ciała, zarówno podczas towarzyszących na co dzień ruchów, jak i podczas stania. Chodzimy wyprostowani, utrzymując głowę na przedłużeniu kręgosłupa, stoimy z ciężarem na dwóch nogach, nie podpieramy się. Podczas schylania się, lekko uginamy kolana i utrzymujemy proste plecy.

Większość domów podopiecznych została przystosowana do ich potrzeb i wyposażona jest w różnego rodzaju ułatwienia, jak podnośniki, uchwyty czy poręcze – opiekunki powinny z nich korzystać, bo nie tylko ułatwia to pracę, ale też wspomaga kręgosłup. To tylko kilka trików, które można wprowadzić do swojego życia, a pozwolą uniknąć częstego bólu pleców.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!