Jak zadbać o zdrowy sen, będąc opiekunką osoby starszej?

Porady dla opiekunek

Nawet najlepsza opiekunka osób starszych z długoletnim stażem pracy może z czasem zacząć odczuwać pierwsze oznaki przemęczenia. Praca ze starszymi ludźmi bywa bowiem obciążająca dla sfery fizycznej i psychicznej, co niekiedy skutkuje występowaniem uporczywego bólu kręgosłupa, a także i bezsennością. Aby dobrze wykonywać powierzone obowiązki, opiekunka do seniora musi najpierw zadbać o własne samopoczucie. Co robić, by lepiej się wysypiać i jak wprowadzać zdrowe nawyki? Podpowiadamy!

Pierwsze objawy przemęczenia organizmu – to warto wiedzieć

Praca opiekunki w Niemczech to niewątpliwie trudne wyzwanie, któremu nie każdy będzie w stanie podołać. Na pracowników branży opiekuńczej każdego dnia czekają zupełnie nowe obowiązki uwarunkowane ogólnym stanem zdrowia podopiecznego. Codzienne podnoszenie seniora, podawanie leków czy wykonywanie drobnych czynności porządkowych nie sprzyjają jednak kondycji organizmu, co sprawia niekiedy, że opiekunki osób starszych podupadają na zdrowiu. Niestety coraz częściej obserwujemy, że profesjonalne opiekunki bagatelizują własne samopoczucie. Opiekunka do seniora musi bezwzględnie zadbać o siebie! W innym razie organizm zacznie wykazywać nietypowe dla siebie objawy, a to przełoży się na komfort pracy.

Rola opiekunki osób starszych niesie różnorakie konsekwencje i zagrożenia dla zdrowia. Poniżej znajdziesz pierwszy objawy przemęczenia organizmu. Oto one:

 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia koncentracji,
 • problemy z pamięcią,
 • ból głowy,
 • ból kręgosłupa.

Przemęczenie organizmu uniemożliwia wykonywanie dotychczas powierzonych obowiązków w sposób profesjonalny. Zaskoczeniem nie będzie, jeśli powiemy, że każda opiekunka powinna wprowadzać zdrowe nawyki, które nie tylko pozwolą jej walczyć z potencjalnymi dolegliwościami organizmu, lecz także zadbać o własne samopoczucie. O czym pamiętać, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Jak zadbać o zdrowy sen? Higiena snu

Problemy z zasypianiem mogą dotknąć każdego z nas bez względu na wiek, kondycję organizmu tudzież charakter wykonywanej pracy. Niemniej jednak w szczególności dotyczą one pracowników branży opiekuńczej, którzy zostali zatrudnieni w charakterze całodobowym. Opieka nad osobą starszą wymaga bowiem regularnego wstawania w nocy do podopiecznego i rozpoczynania dnia o świcie. I choć temu zaradzić nie możemy, tym samym codzienna rutyna jest uzależniona od stanu zdrowia osoby starszej, warto regularnie wprowadzać dobre nawyki pielęgnacyjne.

Jak zadbać o zdrowy sen, pracując jako opiekunka osób starszych? Na dobry sen wpływa m.in. liczba godzin snu, jego jakość oraz regularność. W tym wypadku kluczowe może okazać się ustalenie harmonogramu dnia, który zostanie wcześniej zaakceptowany przez rodzinę podopiecznego. Warto bowiem pilnować stałej pory wstawania rano i zasypiania wieczorem. Radzimy też unikać spędzania czasu przed ekranem telewizora na co najmniej dwie godziny przed pójściem do łóżka. Emitowane wówczas światło niebieskie znacząco pogarsza jakość snu.

Jeśli problemy z zasypianiem towarzyszą Ci od lat, sprawdzonym rozwiązaniem jest także rezygnacja z drzemek w ciągu dnia. I choć niekiedy są one zbawieniem, możesz mieć pewność, że zaburzą dotychczasowy rytm dnia.

Dlaczego warto się wysypiać?

Zdrowy sen ma niebagatelny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Nie tylko skutecznie opóźnia postępujące procesy starzenia, ale również poprawia koncentrację, wzmacnia układ odpornościowy i pozwala na prawidłową regenerację organizmu. Aby jednak mogło mieć to miejsce, nieunikniona jest zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych i wprowadzenie codziennej dawki aktywności fizycznej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że opieka nad starszymi niekiedy wręcz uniemożliwia spożywanie posiłków w regularnych porach, o wolnych chwilach na krótki trening już nawet nie wspominając.

Warto jednak pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta to absolutna konieczność. Staraj się jeść wartościowe posiłki pełne witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wówczas zmiana materaca i zakup szczelnych zasłon nie będą potrzebne!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!