Jak zorganizować wolny czas dla seniora w domu – poradnik

Porady dla opiekunek

Opiekując się osobą starszą oprócz codziennych wyzwań, musimy również dbać o to, aby wolny czas seniora był dobrze, a co najważniejsze kreatywnie zorganizowany. Wiele aktywności jest związana z koniecznością wychodzenia na zewnątrz, jednak co zrobić, gdy senior cierpi na alergie, albo zwyczajnie nie ma ochoty wyjść z domu? Pomysły na ciekawe zajęcia w zaciszu domowym znajdziecie w artykule.

Zachęć do wykonywania obowiązków domowych

Oczywiście, jeśli tylko stan fizyczny seniora na to pozwala. Jednak wypełnianie codziennych obowiązków pozwala osobie starszej poczuć się wciąż potrzebną. Dodatkowo utrzymuje go w ciągłym ruchu, co sprzyja jej mięśniom i ogólnej motoryce ciała. Możemy np. wspólnie przejść się do pobliskiego sklepu lub parku. Inną możliwością jest zachęcenie seniora do wykonywania codziennie ciekawych ćwiczeń fizycznych, które nie będą obciążały jego stawów, czy kończyn, które należy oszczędzać. Kilka skłonów dziennie i lekkie rozciąganie mogą przynieść zdumiewające efekty, a dodatkowo aktywność fizyczna korzystnie wpłynie na umysł seniora i sprawność umysłową. Pamiętajmy o tym, aby wprowadzić stałą porę wykonywania ćwiczeń. W ten sposób wyrobimy u seniora nawyk, a osoba starsza nie zapomni o codziennej aktywności.

Postaw na intelekt

Kolejnym sposobem na zorganizowanie czasu wolnego seniorowi są wszelkiego rodzaju gry i zabawy pobudzające jego umysł. Do tych, które osoba starsza może wykonywać sama, zaliczają się między innymi krzyżówki, pasjanse, czy sudoku. Oprócz preferencji seniora, co do danej gry, musimy wziąć również pod uwagę jego aktualny poziom intelektualny. Unikajmy sytuacji, w której zadania będą przewyższały jego umiejętności, co może skończyć się pogorszeniem nastroju, a nawet depresją. Jeżeli nasz podopieczny zmaga się z powolną utratą pamięci i innymi objawami demencji, to w żadnym wypadku nie podsuwajmy mu skomplikowanych krzyżówek, lepiej postawić na te, które są skierowane do dzieci.

Zorganizuj czas ze znajomymi

Kolejnym pomysłem na organizację wyjątkowego czasu wolnego dla osoby starszej, jest dbanie o jego więzi społeczne. Jeśli tylko stan fizyczny i psychiczny jest na odpowiednim poziomie, to nie ma przeciwwskazań, aby zorganizować spotkanie towarzyskie seniorowi. Jeśli problemem jest brak utrzymanych znajomości przez osobę starszą, to z pewnością warto ogłosić się na portalach społecznościowych i znaleźć towarzyszy do rozmowy w podobnym wieku lub skorzystać z lokalnych uniwersytetów trzeciego wieku i tam zostawić informację z chęcią organizacji podwieczorka dla kilku osób starszych w domu seniora, którym się opiekujemy.

Kontakt z innymi wpływa pozytywnie na stan psychiczny osób starszych. Dodatkowo na takim spotkaniu kilku seniorów może przecież rozwiązywać krzyżówki, dzięki czemu łączymy dbanie o więzi społeczne z dbaniem o umiejętności intelektualne.

Wyżej wymienione sposoby na organizację czasu wolnego dla seniora są świetnymi pomysłami, które z pewnością sprawdzą się w każdych warunkach domowych. Pamiętajmy jednak, aby nie zmuszać seniora do żadnej aktywności, której nie chce robić, takim sposobem możemy go tylko zrazić do naszej osoby. Warto jednak się nie poddawać, ponieważ osoby starsze często zmieniają zdanie już po kilku godzinach, a czasem minutach. Warto także pamiętać, że spokojna rozmowa z osobą starszą również jest ważnym elementem dnia codziennego. Rozmowa pozwoli na nawiązanie więzi, a przy okazji poprawi naszą znajomość języka.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!